Itäsaamelaisten kohtalosta

Giellavealgu

Mistä mahtaa johtua, että itäsaamelaiset (kolttasaamelaiset) ovat suomalaistumassa hyvää vauhtia. Kun heidät tapaa - oli kyseessä nuori tai varttuneempi ihminen - he eivät halua puhua saamea. He mieluummin piiloutuvat kuin nousevat barrikadeille. Mistä on kyse?

4

1040

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekkin koltta

      Ensinnäkin koltankieli ja saamenkieli on eri kieliä.
      Koltan on hyvin hankala ymmärtää esim. pohjoissaamea
      ja toisin päin. Toiseksi "valtasaamelaiset" eli pohjoissaamelaiset ovat aina sortaneet ja hyljeksineet kolttia pitäen heitä huonompina. Esim. 60-luvulla pohjoissaamelaiset kiusasivat koulussa kolttia jotka puhuivat äidinkieltään. Ja kautta aikain koltat ovat tulleet paremmin toimeen muiden kansojen kanssa esim. kaupankäynti venäläisten kanssa, kuin pohjoissaamelaiset.

      • Giellavealgu

        Hyvä sisko tai veli! Eikö teidän kolttasaamelaisten olisi viimeinkin aika nousta barrikadeille, jos haluatte kielenne ja kulttuurinne säilyvän. Ei teidän tarvitse turvautua meidän pohjissaamelaisten apuun, vaan niiden kansojen, joiden kanssa tulette paremmin toimeen. Itsesäälissä kieriskely johtaa vain itsetuhoon.


      • Matkamies

        Norjan rannikkoa kesällä kulkiessani kävin myös Kirkkoniemen suunnalla. Suomessa käydessäni mm. Inarissa sijaitsevassa museossa minulle kerrottiin vähemmistön vähemmistöstä koltista/kolttasaamelaisista. Kuitenkin Norjassa sain "ojennuksen" kysellessäni Norjassa asuvista kolttasaamelaisista (skolt), että he ovat itäsaamelaisia eivätkä kolttia.

        Voitteko te, Itsekin koltta, kertoa minulle kumpi tai mikä on "korrekti" nimitys?

        Olen koostamassa kesälomamatkastani nettisivuja, millä aion kertoa myös hieman tietoja tapaamistani vähemmistöistä, kveeneistä ja saamelaisista, enkä haluaisi käyttää sivuilla väärää termiä.


    • Sää´mnuõrr

      Eli kuten jo aiempi vastaaja sanoi, niin kolttia syrjittiin ja kiusattiin koulussa. Suurin osa kiusaamisesta tuli nimenomaan pohjoissaamelaisten, eikä suomalaisten keskuudesta. Esim. oma setäni on sanonut, että kiusaaminen jättää niin syvät arvet, ettei halua juuri edes puhua asiasta, eikä opettanut kieltä lapsilleen (jotka nykyään jo aikuisia), koska pelkäsi heidän saavan saman kohtalon. Tästä sukupolvesta, joka ei kieltä puhu, käytetäänkin nimitystä "menetetty sukupolvi". Itse olen nuori ja opiskelen koltansaamea äidinkielenä peruskoulun viimeisellä luokalla, ennen sitä olin kielipesässä, joka on siis saamenkielinen päiväkoti. En oikeastaan edes osaa sanoa miksi, mutta kielen käyttämisessä muiden, paitsi äidinkielenopettajan ja muutaman muun kanssa, on jotenkin vaikeaa. Siinä on valtava kynnys. Kysymys ei siis ole siitä, ettei kieltä haluaisi käyttää. Itse ainakin haluaisin - paljonkin. Yksi syy on, ettei se vielä tunnu luontevalta.
      Oma isäni käyttää kieltä joka päivä, puhuu sitä minulle ja sisaruksilleni jne. Moni kolttanuori ei myöskään välttämättä osaa kieltä, koska kielenopetusta on ollut vaikea saada muualle kuin saamelaisalueelle, jossa se myös on ollut vähäistä. Nykyisin kielenoppimismahdollisuudet ovat kasvaneet: on ilmestynyt koltansaamen koulukielioppi, verkko-opetusta, etäopetuslaitteiden kautta opetusta, kielipesä Ivalossa jne.
      Itse uskon, että tulevaisuudessa kieltä tullaan käyttämään enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      187
      7242
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      125
      3274
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1942
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      51
      1866
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1847
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      81
      1776
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1383
    Aihe