Itäsaamelaisten kohtalosta

Giellavealgu

Mistä mahtaa johtua, että itäsaamelaiset (kolttasaamelaiset) ovat suomalaistumassa hyvää vauhtia. Kun heidät tapaa - oli kyseessä nuori tai varttuneempi ihminen - he eivät halua puhua saamea. He mieluummin piiloutuvat kuin nousevat barrikadeille. Mistä on kyse?

4

1042

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekkin koltta

      Ensinnäkin koltankieli ja saamenkieli on eri kieliä.
      Koltan on hyvin hankala ymmärtää esim. pohjoissaamea
      ja toisin päin. Toiseksi "valtasaamelaiset" eli pohjoissaamelaiset ovat aina sortaneet ja hyljeksineet kolttia pitäen heitä huonompina. Esim. 60-luvulla pohjoissaamelaiset kiusasivat koulussa kolttia jotka puhuivat äidinkieltään. Ja kautta aikain koltat ovat tulleet paremmin toimeen muiden kansojen kanssa esim. kaupankäynti venäläisten kanssa, kuin pohjoissaamelaiset.

      • Giellavealgu

        Hyvä sisko tai veli! Eikö teidän kolttasaamelaisten olisi viimeinkin aika nousta barrikadeille, jos haluatte kielenne ja kulttuurinne säilyvän. Ei teidän tarvitse turvautua meidän pohjissaamelaisten apuun, vaan niiden kansojen, joiden kanssa tulette paremmin toimeen. Itsesäälissä kieriskely johtaa vain itsetuhoon.


      • Matkamies

        Norjan rannikkoa kesällä kulkiessani kävin myös Kirkkoniemen suunnalla. Suomessa käydessäni mm. Inarissa sijaitsevassa museossa minulle kerrottiin vähemmistön vähemmistöstä koltista/kolttasaamelaisista. Kuitenkin Norjassa sain "ojennuksen" kysellessäni Norjassa asuvista kolttasaamelaisista (skolt), että he ovat itäsaamelaisia eivätkä kolttia.

        Voitteko te, Itsekin koltta, kertoa minulle kumpi tai mikä on "korrekti" nimitys?

        Olen koostamassa kesälomamatkastani nettisivuja, millä aion kertoa myös hieman tietoja tapaamistani vähemmistöistä, kveeneistä ja saamelaisista, enkä haluaisi käyttää sivuilla väärää termiä.


    • Sää´mnuõrr

      Eli kuten jo aiempi vastaaja sanoi, niin kolttia syrjittiin ja kiusattiin koulussa. Suurin osa kiusaamisesta tuli nimenomaan pohjoissaamelaisten, eikä suomalaisten keskuudesta. Esim. oma setäni on sanonut, että kiusaaminen jättää niin syvät arvet, ettei halua juuri edes puhua asiasta, eikä opettanut kieltä lapsilleen (jotka nykyään jo aikuisia), koska pelkäsi heidän saavan saman kohtalon. Tästä sukupolvesta, joka ei kieltä puhu, käytetäänkin nimitystä "menetetty sukupolvi". Itse olen nuori ja opiskelen koltansaamea äidinkielenä peruskoulun viimeisellä luokalla, ennen sitä olin kielipesässä, joka on siis saamenkielinen päiväkoti. En oikeastaan edes osaa sanoa miksi, mutta kielen käyttämisessä muiden, paitsi äidinkielenopettajan ja muutaman muun kanssa, on jotenkin vaikeaa. Siinä on valtava kynnys. Kysymys ei siis ole siitä, ettei kieltä haluaisi käyttää. Itse ainakin haluaisin - paljonkin. Yksi syy on, ettei se vielä tunnu luontevalta.
      Oma isäni käyttää kieltä joka päivä, puhuu sitä minulle ja sisaruksilleni jne. Moni kolttanuori ei myöskään välttämättä osaa kieltä, koska kielenopetusta on ollut vaikea saada muualle kuin saamelaisalueelle, jossa se myös on ollut vähäistä. Nykyisin kielenoppimismahdollisuudet ovat kasvaneet: on ilmestynyt koltansaamen koulukielioppi, verkko-opetusta, etäopetuslaitteiden kautta opetusta, kielipesä Ivalossa jne.
      Itse uskon, että tulevaisuudessa kieltä tullaan käyttämään enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3855
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3570
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2270
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1684
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1588
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1329
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      945
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      100
      902
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      855
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      771
    Aihe