Vetäisin esiin sellaisen kysymyksen että kannattaako poliitikon antaa ymmärtää, että on perillä Jumalan tämän hetken aivoituksista. Tämä ehkä vähn liittyy myös karismaattisuuteen versus perinteiseen, Raamattua tutkivaan ja uutta ilmoitusta sivuuttavaan kristillisyyteen.
case Laura Peuhkuri
uutta.vai.vanhaa
22697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Siis Räsänen ei ehkä yhtä hanakasti kerro olevansa Jumalan asialla, vaikka hänkin varmaan haluaa olla Jumalan asialla.
Uutisia...
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2014070318461713_uu.shtml
Joo. Kyllä kauhealla ihmetyksellä jopa ev-lut-kirkkoon kuuluvana suhtaudun tällaiseen Jumalan sanan saattajaan. Etteipä vaan olisikin siltä toiselta puolelta itse SE, mutta vain valekaavussa. On meitä taapertajia moniin juniin. Tämäkin sen jälleen julkisesti osoittaa. Himmeitä ihmisiä olen ehtinyt maanpäällisessä eläväisessä elämässänikin toisinaan tavata. Tätä Lauraa en edes kaipaa tavata. Siunausta ja tervejärkistä analyyttistä (kuten hän itsensä analyyttiseksi nettisivullaan määrittelee) elon polkua hänelle toivotan!
Laura Peuhkuri ei selvästikään ole tällä hetkellä tasapainossa sen paremmin henkisesti kuin hengellisesti. Kristillisdemokraattinen puolue sanoutuu irti Peuhkurin omituisista kannanotoista. Samoin KD Nuoret pahoittelee Peuhkurin kommentteja puheenjohtaja Räsäsestä.
Asiallinen kritiikki ja keskustelu on aina paikallaan ja muutoksetkin kuuluvat politiikkaan. Päivi Räsänen ansaitsee kuitenkin kiitoksen niin työstään puheenjohtajana kuin erinomaisena ministerinä.
Kiitos selkeästä viestistä.
Näin ajattelee enemmistö.
Useinmiten olen äänestänyt KD:tä. Päivi Räsänen on selkeä-ja suorasanainen, tervejärkinen ihminen. Kiitos toiminnastaan ministerinä ja puoluejohtajana.
Tämä nykyinen sotku on hämmentävää. Saa nähdä, mihin se johtaa. Tuntuu todella oudolta. Ei tämä ole kristillistä eikä edes poliittista.
Enpä menis tervejärkisyydestä kittämän asina Räsätäkään, mutta Peuhkurin höpöinöissä ei senkään vertaa järkeä. JoshHänen linjoillee KD menee niin entistä enemmän pieleen ja marginaaliin menee puolue. Toki se mulle sopii.
Kummallista sohimista silmät kiinni kaikkialle ja varsinkin kohti Räsästä. muta mitää kunnon vaihr toehtoa ei Peuhkuri esittänyt. Pitäis muka vaihaa pj, ja ministeri, mutta sanoi sen kariutuvan siihen että ei ole vastaehdokasta,
Oliskohan viisampoi keskittyä sellaisen hannkimisen enne kuin alkaa turuilla ja toreille ja telkussa huutelemaam ja hyökkäävästi kayttäytymään.
Sai Räsäsen näyttäytymään hyvässä valossa, kun hän käyttäytyi rauhallisesti ja asiallisesti.
Varmasti on Essayahin ja kene tahansa vaikeampi asettua ehdole pj:ksi kun leimautuu samaan sakkiin Pehkurin kanssa. Hänen takiaan saatta olla että Räsänen saakin jatka. Kun ei moni halua tollasen "jumalanhullun" kelkkaan lähteä hyökäämään hullunkiilto silmissä pj:tä vastaan.
Heti kun tuli lunta tupaan ja kovaa kritiikkiä Peuhkurille törkeästä hyökkäävyydestä, niin meni jumalan selän taakse piiloon," Enhän minä, mutta kun jumala käski!"
Ettei täällä olisi takana luterilaistenkin keskuudessa vaikuttava pseudo"karismaattinen" ihmeitä korostava liike, jossa otetaan oppia opettajista joiden mielestä kristittyjen tulee pyrkiä "ottamaan valta" käsiinsä ja valloittaa yhteiskunnassa "seitsemän vaikutusvallan vuorta" (liike-elämä, politiikka, viihde..).
Ajattelu kulkee nimella dominionismi, ja vaikuttaa verhottuna ja pinnan alla monessa ns. karismaattisessa opetuksessa. Kyseessä on täysi harha ja Raamatun vastainen opetus. Mutta tällaisella mandaatilla omien keinojen käyttö tulee ymmärrettävämmäksi. Toivottavasti ei ole kyse tästä, vaan tosiaan jostain inhimillisemmästä, ehkä vain epätasapainoisesta ajanjaksosta tämän poliitikon elämässä.
Dominionismi on samaa kuin "putinismi" tai fasismi. Mutta eihän se ihme ole, että kristityt tähän pyrkivät, koska kaikki he luulevat olevansa oikeassa. Uskonsotiin ollaan taas palaamassa täällä Suomessakin. Viimeiset uskonsodat taisivatkin tapahtua 400 vuotta sitten, kun kirkasotsaiset luterilaiset ahdistelivat ortodokseja pakoon esim tuolta Uukuniemeltä.
Niin pientä on kristittyjen sydämen sivistys, että kivitetään heti, kun "kuullaan" jumalan puhetta.
ÄLÄ YLEISTÄ ,että "kristityt".
Olen kristitty enkä kyllä pyri mihinkään yhteiskunnan valtaukseen.
Noudatan Jumalan Sanaa eli Raamattua.
Siellä sanotaan esim tästä. " että anna keisarille se mikä keisarille kuuluu ja Jumalalle se mikä Jumalalle kuuluu."
Eli velvollisuudet yhteiskunnassa ja valtiossa pyritään hoitamaan asianmukaisesti kuten veronmaksu.
Tietty on olemassa asioita jotka nyky yhteiskunnassa sotivat Jumalaa vastaan ja niitä en tule noudattamaan, mutta pääasiassa noudatamme Suomen lakia ja elämme elämää aivan tavallisina Suomen kansalaisina.
Varapj. Laura Peuhkuri vaikuttaa kyllä Twitter-tilinsä perusteella olevan jotenkin epätasapainossa, mutta en tiedä.
En ole KD.n kannattaja eduskuntavaaleissa että eipä asia muuten edes läheltä liippaa kunhan tuli uutisena nyt vastaan mediasta.
Mutta jos pitää verrata Räsästä ja Peuhkuria .
Niin kyllä Päivi Räsänen on lääkärinä ja puheenjohtajana jotenkin vain vakuuttavampi ja parempi. Että jos olisin Kd.läinen niin kannattaisin kyllä äänestystilanteessa istuvaa puheenjohtajaa.
Tietysti joskus on hyvä vaihtaa myös muihin töihinkin jos rupeaa politiikka ja jatkuva esillä olo kyllästyttämään...
Liekö tämä hurmoksellinen irtiotto suurikaan ihme, kun kaikenlainen amerikkalaisvaikkutteinen uskonsankaruus houkuttelee uskovia suurilla lupauksilla. Siinä on tosin se hyvä puoli, että joskus joutuu vielä ehkä pettymään ja miettimään todella uskonsa perusteita.
harhainen yksilö. hoitoon pian
Hihhulit vauhdissa, mitä muuta kristillis-demuilta voi odottaa?
Keneltä tämä puheenjohtajavaihdoshössötys on lähtöisin? Saa nähdä että tästä ei hyvää seuraa, puolueen kannatus laskee. Tavallisesta rivijäsenestä tuntuu tosi oudolta tällaiset höyryämiset yhtäkkiä. Toivottavasti Sari E. senverran viisas että ei suostu ehdokkaaksi, jos vaikka ylimääräinen puoluekokous saataiskiin pystyyn. Ja nämä Lauran laukaukset eivät ainakaan paranna asiaa. Päivi Räsänen tuntuu olevan ainut järkevä tässäkin tilanteessa.
... on kaksi varapuheenjohtajaa joista kumpikaan ei ole etunimeltään Teuvo.
"Taisteleva ateismi" :D oLetko kokonainen aate nimesi perusteella?
Vai taisteleva ateisti, mikä sekin sitten lienee? :)
Haha päivän paras vitsi.
Taistelet tuulimyllyjä vastaan kuin Sancho Panza, aseenkantajasi Donki Hotte Darwinkin on jo haudassa eikä sieltä enää nouse puuhun leikkimään apinaa. http://www.opko.fi/turku/pekka-reinikainen-evoluutioteoria-150v-hautajaisten-aika.html
Big Bang-teoria taas on muuten aika naurettava juttu, oletko koskaan nähnyt vaikka Ydinlatauksen räjäytystä, se on aika lailla Big Bang.
Ei siitäkään mitää hyvää synny, kuten maapallo.
Onneksi joskus tulee vielä päivä nimeltä Herran paluu niin loppuu tuo ateistien ainainen ihmettely miten asiat oikeasti ovat.
Siellä ei tosin mitään hyvää ole odotettavissa kenellekkään ateistille.
Nyt sitä ARMOA on vielä tarjolla, Tartu tilaisuuteesi ja Pelastu uskomalla Kristukseen. Mark.16:12-20
Ja äänestä vaaleissa vaikka aku ankkaa se on iha sama sillä Kansallinen Sekoomus ruiskukkineen hoitaa äänesi Stubbille vaikka äänestäisit aku ankkaa, koska Tieto Oy. :)
Teuvolle pisteet.
Mistä?
Peuhkuri menee liiaksi tunteella mukaan keskusteluun, Päivi taas puhuu rutiinilla ja rauhallisesti. Mutta varsinaiseen ongelmaan, siihen mistä ollaan eri mieltä... siitä ei ole päästy vielä puhumaan...
Kylmä tosiasia on, että Päivi Räsänen alkaa olla poliittisesti tiensäpäässä.
Vuosikymmenten varrrella mitä olen seurannut politiikkaa niin nämä uskolla keimailevat sekoavat ennenpitkää omiin sukkkiinsa..............
Päivillä on järki päässä. Muista en sano mittään.
Joo Päivillä järki päässä!