Pohjolan Liikenteen kotisivuilla on uutisena "Tulevaisuuden kaukobussi kehitteillä". Uutisessa mainitaan muun muassa "Erityistä huomiota kiinnitetään bussiin nousun esteettömyyteen sekä istuimiin, valaistukseen ja mitoitukseen".
Tästä voisi vetää sen johtopäätöksen, että tulevaisuuden kaukobussi perustuisi matalalattiakonseptiin.
Sinänsä uusi asia ei ole matalalattiaiset kaukoliikennebussit. Suomessa edelläkävijöitä ovat tässä mielessä Tampereella toimiva Länsilinjat, jolle tuli jo vuonna 2002 matalalattiainen lähiliikenneauto, jossa on kuitenkin turistipenkitys keskisillalta alkaen. Myös Itä-Suomessa toimivalla Vuorelalla on turistivarusteltu matalalattiainen lähiliikenneauto, jossa on wc.
Ilmeisesti myös Ruotsiin on toimitettu tällaisia autoja jo pitkin 90-lukua.
Matalalattiarakenne on tullut jäädäkseen kaupunki- ja seutuliikenteeseen. Kaukoliikenne on kuitenkin haastavampi alue, sillä auton tulee olla mukava, jotta siinä jaksaa istua toista sataa kilometria kyydissä.
Odotan innolla, millainen on tulevan linja-auton prototyyppi. Erityisesti kiinnostaa, miten prototyypissa on ratkaistu moottorimelun kantautuminen matkustamoon ja millaiset rahtitilat autoon on mahdollisuus saada.
Matkustusmukavuutta haettaessa, voisi paras konstruktio olla kaksikerroksinen, jossa alakerrassa on matalalattia ja ylhäällä paikat niille, jotka jaksavat kivuta portaissakin. Tällaiseen autoon varmasti saisi rahtiakin mukaan, mutta uskoisin, että tässä haetaan kuitenkin yksikerrosratkaisua.
Tulevaisuuden kaukobussi
10
1563
Vastaukset
- akvavitix
Pussien painoa pyritään laskemaan polttoaineen säästämiseksi, mikä aiheuttaa sen, että korkeutta ei voi lisätä eikä edes pitää nykyisenä, koska tuulikuorma sivulta aiheuttaa koriin epävakautta.
matalammat autot tulevat todnäk. yleistymään. Näissä voi toinen pää olla eri korkeudella ihan kokonaan kuin toinen. Moottorimelun hillintään tullaan käyttämään aktiivista vastamelua, koska eristeitä ei mahdu ja palovaara jo nykyisellään on suuri, varsinkin talvisin.
Itse ole asunut tampereen lähistöllä alueella, jossa LL ajaa osan vuoroista matalalattiaisilla. Olisi hyvä jos oppisivat vielä laittamaan aikatauluun merkinnän mikä on matalalattiavuoro ja mikä ei... - dsfg
Mielenkiintoista nähdä millaisen konseptin saavat aikaan. Sopii kuitenkin toivoa ettei esteettömyydessä mennä liian pitkälle eli ettei tavallisen matkustajan matkustusmukavuus kärsi. Isompia ja mukavempia penkkejä ainakin voisi toivoa noiden tavanomaisten lastenistuinten tilalle, junista mallia ottaen. Tilaa ne eivät välttämättä veisi enemmän,leveyttä saadaan riittävästi kun turhat raot pois penkkien väleistä ja jalkatilaahan kaukobusseissa on jo nykyään aika riittävästi.
- killerpop
Lahden Autokorilla on tällä hetkellä varsin tuoreet mallit Eagle ja Falcon kaukoliikenteeseen, mutta halvin malli, Flyer 520 odottaa uudistamistaan.
Tästä olen vetänyt johtopäätöksen, että tulevalla kaukobussilla voitaisiin tarkoittaa uutta vakiovuoroliikenteen konseptia, Vakiovuoroliikenne harvemmin kilpailee sen oikean kaukoliikenteen eli pikavuorojen kanssa, vaan niissä matkat ovat yleensä selvästi lyhempiä. Flyer 520 on erityisesti Pohjolan Liikenteellä tällaisilla linjoilla käytetty.
Voisi olettaa, että tulossa olisi ehkä noin 3,2 metriä korkea auto, jossa takaosan matkustamo on kuitenkin korkeammalla kuin paikallis- ja lähiliikenteeseen suunnatussa Scalassa. Rakenteeltaan auto olisi Low entry, jossa etu- ja keskiovella ei olisi portaita lainkaan.
No, eiköhän ensi vuonna nähdä mitä on saatu aikaiseksi. - dsfgs
killerpop kirjoitti:
Lahden Autokorilla on tällä hetkellä varsin tuoreet mallit Eagle ja Falcon kaukoliikenteeseen, mutta halvin malli, Flyer 520 odottaa uudistamistaan.
Tästä olen vetänyt johtopäätöksen, että tulevalla kaukobussilla voitaisiin tarkoittaa uutta vakiovuoroliikenteen konseptia, Vakiovuoroliikenne harvemmin kilpailee sen oikean kaukoliikenteen eli pikavuorojen kanssa, vaan niissä matkat ovat yleensä selvästi lyhempiä. Flyer 520 on erityisesti Pohjolan Liikenteellä tällaisilla linjoilla käytetty.
Voisi olettaa, että tulossa olisi ehkä noin 3,2 metriä korkea auto, jossa takaosan matkustamo on kuitenkin korkeammalla kuin paikallis- ja lähiliikenteeseen suunnatussa Scalassa. Rakenteeltaan auto olisi Low entry, jossa etu- ja keskiovella ei olisi portaita lainkaan.
No, eiköhän ensi vuonna nähdä mitä on saatu aikaiseksi.Mielenkiintoista, ja varsin uskottavaa päättelyä.
Noissa vakioliikenneautoissa keskiovi ei kuitenkaan ole niin oleellisessa osassa että saattaisi olla pelkästään matala keula ehkä pienellä säilytyspaikalla. Jo keulasta lähtien matkustamo nousisi loivati taaksepäin mennessä. Pienet rahti/tavaratilat lienevät kuitenkin tarpeellisia tällaisiin autoihin mutta silloin taas keskiovi pitäisi sijoittaa moottorin viereen taakse. Scanialta tuskin löytyy matalaa keskimoottori alustaa vai?
Tietenkin jos kyytiin on tarkoitus saada oikein rollaattoreita niin tavanomaiselle puolimatalalle ei oikein ole vaihtoehtoa. Mutta epäilen, sillä kaupungibusseissakaan tämä ryhmä ei bussilla liiku. Luulisin että lähinnä huonosti liikkuvia vanhuksia tällä halutaan tulla vastaan. - skaania
dsfgs kirjoitti:
Mielenkiintoista, ja varsin uskottavaa päättelyä.
Noissa vakioliikenneautoissa keskiovi ei kuitenkaan ole niin oleellisessa osassa että saattaisi olla pelkästään matala keula ehkä pienellä säilytyspaikalla. Jo keulasta lähtien matkustamo nousisi loivati taaksepäin mennessä. Pienet rahti/tavaratilat lienevät kuitenkin tarpeellisia tällaisiin autoihin mutta silloin taas keskiovi pitäisi sijoittaa moottorin viereen taakse. Scanialta tuskin löytyy matalaa keskimoottori alustaa vai?
Tietenkin jos kyytiin on tarkoitus saada oikein rollaattoreita niin tavanomaiselle puolimatalalle ei oikein ole vaihtoehtoa. Mutta epäilen, sillä kaupungibusseissakaan tämä ryhmä ei bussilla liiku. Luulisin että lähinnä huonosti liikkuvia vanhuksia tällä halutaan tulla vastaan.Älytön koko ajatus kaiken muuttamisesta matalalattiaiseksi. Suuri enemmistö kärsii, eikä pieni vähemmistö käytä tuotetta kuitenkaan.
- Pena
Hohhoijaa...
Kun ajaa isolla Bensa-Bemulla mukavasti niin ei tartte pohdiskella joukkodieselroklottimien äänieristystä, lämpötilaa, sivutuuliherkkyyttä, aikatauluista möhästymisiä, hien ja paskan hajua, ärjyviä kuljettajia, jännittävää bussikorin kehittelypuuhastelua, poliittista lattian korkeuden säätöä, kuskien mielivaltaista lakkoilua, yms. Toisaalta kaikkea tuota joutui opiskelijana pari vuotta sietämään. Nykyisin vain kustannan sitä menoa, mutta ah... kyllä kannattaa!- aina junalla
Mihin tämä liittyi ???
- auto rules
aina junalla kirjoitti:
Mihin tämä liittyi ???
Tarkoittaa yksityisautoilun täydellistä ylivertaisuutta joukkoliikennettä vastaan.
- aina junalla
auto rules kirjoitti:
Tarkoittaa yksityisautoilun täydellistä ylivertaisuutta joukkoliikennettä vastaan.
"Tarkoittaa yksityisautoilun täydellistä ylivertaisuutta joukkoliikennettä vastaan."
Siitäkö tässä ketjussa on tarkoitus keskustella? Ei ainakaan ketjun aloitus anna näin ymmärtää.
Yksilökeskeisesti tarkasteltuna voit tietenkin väittää noin. Mutta jos asia laitetaan vähän suurempiin raameihin eli mietitään yksityisautoilua yhteiskunnan ja koko maapallon kannalta, niin ei siitä voi muuta sanoa, kuin että
se on iljettävä syöpäkasvain, jonka laajentuminen on estettävä.
Jos kaikilla kiinalaisilla olisi auto... ym. kliseet - paljon hoettuja, mutta niin paikkaansa pitäviä.
- matkastaja
Mitähän vielä, matalalattiainen sauna, matalalattiainen näkötorni, matalalattiainen lentokone?
Siitä vaan jyminää ja rengasmelua kaukobusseihin laatimaan, niin voi sanoa sillekin matkustusmuodolle, että terve.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417847Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4362127Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2222020- 1431611
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511219Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251174Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951039Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65823Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6701Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133672