johtui suurimmaksi osaksi siitä, että italialaiset homoilivat vieraiden kansojen kanssa ja näin apukansoista tulikin voittajakansaa.
En tuomitse homoja, mutta onhan se niin että miehen parru ei välttämättä kuulu saman sukupuolen edustajan peppuun.
Rooman valtakunnan rappeutuminen
19
240
Vastaukset
- näin se on
Et tuomitse homoja, mutta kumminkin niitä vähän painostat ...
No mikäpä siinä, sinunhan se ongelma on ... - mette.soderman
Rooman valtakunta tuhoutui sisällissotiinsa, jotka alkoivat, kun keisarilta ei enää vaadittu senaattoritaustaa. Kenraalien joukot alkoivat nimittää pääliköitään keisareiksi.
- näin se meni
Rooma oli alun perin tasavalta ja sen olisi pitänyt pysyä tasavaltana.
Kehitys pysähtyi kun maasta tuli keisarikunta.
- Avaus on taas
homoiluun hurahtaneen typeryksen hölynpölyä.
Rooma tuhoutui poliittisen järjestelmän rappioon, joka johti loputtomiin valtataisteluihin.
Lisävauhtia antoivat alueelle tunkeutuneet vaeltajakansat.- näin se meni
Syitä oli monia ja kestihän toi valtakunta kumminkin aika pitkään.
Tässä muutama syy.
Tasavallasta tuli keisarikunta, eli diktatuuri, maaomaisuus keskittyi suurille toimijoille, pienet tilat yksinkertaisesti vallattiin ja liitettiin suurempiin, sotien seurauksena maahan tuli paljon orjia, loppuvaiheessa Italian niemimaan asukkaista oli puolet orjia, armeija joka oli ollut alun perin asevelvollisuusarmeija muuttui palkka-armeijaksi ja sotilaatkin oli lopussa muita kansoja kuin roomalaisia, seassa paljon germaaneja, jatkuva leipäviljan tuonti Egyptistä aiheutti lännessä inflaation kun taas valtakunnan itä-osa vaurastui jne...
Järjestelmä rappeutui kautta linjan, eikä pystynyt enää uusiutumaan.
- yksityisyrittäjä
Homostelu , sukurutsaus sisarusten kanssa , sekä lyijystä tehdyt vesiputket . Siinä ainekset rappioon .
- mette.soderman
Roomalaiset halveksivat kreikkalaista poikarakkautta. Sukurutsaus oli poliittinen syytös, joka aina heitettiin vstustajien niskaan, todistettuja tapauksia ei ole. Lyijyiset vesiputket vaikuttivat terveyteen.
Kun keisarinvirka avattiin muille kuin vanhoille senaattorisuvuille, saatiin ensin loistavia sotilaskeisareita, mutta lopulta tilanne mureni, kun myös ulkopuoliet heimotkin alkoivat hyökkäillä. Talous mureni, kun valloitussodat loppuivat; Rooman talous oli riippuvainen halvoista orjista. Kun niitä ei enää tullut, alettiin sitoa asukkaita turpeeseen - maaorjuus teki tuloaan. Samaan aikaan armeija joutui värväämään ulkopuolisia ja sallimaan näille avioliittoja sijoituspaikan naisten kanssa - uskollisuus ei enää kohdistunut Roomaan, vaan omaan kotiseutuun, kansallisvaltioiden eiveröiset alut muodostuivat. Syntyi tilanne, jossa sotilaat huusivat päälliköitään keisareiksi ja Rooma sortui sisällissotiin. Lopulta ne ulkopuoliset tulivat ja valloittivat koko homman - Itä-Rooma tosin Bysanttina piti pintansa vielä uudet tuhat vuotta. - Aina välillä joku
mette.soderman kirjoitti:
Roomalaiset halveksivat kreikkalaista poikarakkautta. Sukurutsaus oli poliittinen syytös, joka aina heitettiin vstustajien niskaan, todistettuja tapauksia ei ole. Lyijyiset vesiputket vaikuttivat terveyteen.
Kun keisarinvirka avattiin muille kuin vanhoille senaattorisuvuille, saatiin ensin loistavia sotilaskeisareita, mutta lopulta tilanne mureni, kun myös ulkopuoliet heimotkin alkoivat hyökkäillä. Talous mureni, kun valloitussodat loppuivat; Rooman talous oli riippuvainen halvoista orjista. Kun niitä ei enää tullut, alettiin sitoa asukkaita turpeeseen - maaorjuus teki tuloaan. Samaan aikaan armeija joutui värväämään ulkopuolisia ja sallimaan näille avioliittoja sijoituspaikan naisten kanssa - uskollisuus ei enää kohdistunut Roomaan, vaan omaan kotiseutuun, kansallisvaltioiden eiveröiset alut muodostuivat. Syntyi tilanne, jossa sotilaat huusivat päälliköitään keisareiksi ja Rooma sortui sisällissotiin. Lopulta ne ulkopuoliset tulivat ja valloittivat koko homman - Itä-Rooma tosin Bysanttina piti pintansa vielä uudet tuhat vuotta.kirjoittaa asiaakin. Hyvä, hyvä!
- näin se meni
mette.soderman kirjoitti:
Roomalaiset halveksivat kreikkalaista poikarakkautta. Sukurutsaus oli poliittinen syytös, joka aina heitettiin vstustajien niskaan, todistettuja tapauksia ei ole. Lyijyiset vesiputket vaikuttivat terveyteen.
Kun keisarinvirka avattiin muille kuin vanhoille senaattorisuvuille, saatiin ensin loistavia sotilaskeisareita, mutta lopulta tilanne mureni, kun myös ulkopuoliet heimotkin alkoivat hyökkäillä. Talous mureni, kun valloitussodat loppuivat; Rooman talous oli riippuvainen halvoista orjista. Kun niitä ei enää tullut, alettiin sitoa asukkaita turpeeseen - maaorjuus teki tuloaan. Samaan aikaan armeija joutui värväämään ulkopuolisia ja sallimaan näille avioliittoja sijoituspaikan naisten kanssa - uskollisuus ei enää kohdistunut Roomaan, vaan omaan kotiseutuun, kansallisvaltioiden eiveröiset alut muodostuivat. Syntyi tilanne, jossa sotilaat huusivat päälliköitään keisareiksi ja Rooma sortui sisällissotiin. Lopulta ne ulkopuoliset tulivat ja valloittivat koko homman - Itä-Rooma tosin Bysanttina piti pintansa vielä uudet tuhat vuotta.Roomalaiset, päinvastoin kuin kreikkalaiset, ei koskaan keksineet mitään.
Taloutta pyörittivät orjat, joten koneille ei ollut tarvetta, syntyi tavallaan illuusio siitä, että tuotanto on melkein ilmaista, kun ei maksettu palkkoja, tarvetta koneille ei koskaan tullut.
Ei ollut myöskään energiaa, jolla koneita olisi voitu käyttää, kivihiiltä ne ei tunteneet ja öljykin oli enempi vain voide, kuin varsinainen energian lähde, puu eli metsät oli tärkein energian lähde, metsät hupenivat vauhdilla ja se hidasti talouden kehitystä entisestään. - mette.soderman
näin se meni kirjoitti:
Roomalaiset, päinvastoin kuin kreikkalaiset, ei koskaan keksineet mitään.
Taloutta pyörittivät orjat, joten koneille ei ollut tarvetta, syntyi tavallaan illuusio siitä, että tuotanto on melkein ilmaista, kun ei maksettu palkkoja, tarvetta koneille ei koskaan tullut.
Ei ollut myöskään energiaa, jolla koneita olisi voitu käyttää, kivihiiltä ne ei tunteneet ja öljykin oli enempi vain voide, kuin varsinainen energian lähde, puu eli metsät oli tärkein energian lähde, metsät hupenivat vauhdilla ja se hidasti talouden kehitystä entisestään.Roomalaiset keksivät mm. sementin ja akveduktit.
- Rooman armeija
mette.soderman kirjoitti:
Roomalaiset keksivät mm. sementin ja akveduktit.
oli myös poikkeuksellisen pitkälle kehitetty. Siellä oli mm. eläkerahastot.
Legioona on itse asiassa kaikkien myöhempien sotatoimiyhtymien perusmalli. - Kreikkalaiset eivät
mette.soderman kirjoitti:
Roomalaiset halveksivat kreikkalaista poikarakkautta. Sukurutsaus oli poliittinen syytös, joka aina heitettiin vstustajien niskaan, todistettuja tapauksia ei ole. Lyijyiset vesiputket vaikuttivat terveyteen.
Kun keisarinvirka avattiin muille kuin vanhoille senaattorisuvuille, saatiin ensin loistavia sotilaskeisareita, mutta lopulta tilanne mureni, kun myös ulkopuoliet heimotkin alkoivat hyökkäillä. Talous mureni, kun valloitussodat loppuivat; Rooman talous oli riippuvainen halvoista orjista. Kun niitä ei enää tullut, alettiin sitoa asukkaita turpeeseen - maaorjuus teki tuloaan. Samaan aikaan armeija joutui värväämään ulkopuolisia ja sallimaan näille avioliittoja sijoituspaikan naisten kanssa - uskollisuus ei enää kohdistunut Roomaan, vaan omaan kotiseutuun, kansallisvaltioiden eiveröiset alut muodostuivat. Syntyi tilanne, jossa sotilaat huusivat päälliköitään keisareiksi ja Rooma sortui sisällissotiin. Lopulta ne ulkopuoliset tulivat ja valloittivat koko homman - Itä-Rooma tosin Bysanttina piti pintansa vielä uudet tuhat vuotta.Homoilivat ja panivat lampaita. Mutta ovat koko länsimaisen sivistyksen alkulähde.
- Homo-tarkkikselle!
Nimimerkki "Adolf Hitler" on todellisuudessa Tarkkispoika
ja tässä hänen tunnuslauseensa:
"En tuomitse homoja" Rooman valtakunta pysyi pystyssä parituhatta vuotta ja kaikki nykyiset länsimaat ovat sen jälkeläisiä suoraan alenevassa polvessa ("kolmas Rooma" - slogan, minä tiedän, ei tarvitse mainita!). Ehkä kannattaisikin pohtia miksi se säilyi niin kauan.
- Rooma säilyi
niin kauan kun pystyi voittamaan kilpailijansa.
Sisäinen hajaannus tuhosi sen.
"Ehkä kannattaisikin pohtia miksi se säilyi niin kauan."
- Hitlerjugend
Rooman valtakunta alkoi kukoistamaan, kun roomalaiset alkoivat harrastaa homoseksiä ja hyväksikäyttämään eläimiä seksuaalisesti. Erityisesti lampaista tuli tuottavampia tämän jälkeen, mikä mahdollisti villan saannin.
Tuhoutuminen johtui ajattelutapojen muutoksesta, mikä ei enää mahdollistanut eläimiin sekaantumista. Roomalaisille tuli myös monelle AIDS, johon suurin osa kansasta kuoli.- lehmöpoika
Olen aivan samaa mieltä
- lampaitasince83
lehmöpoika kirjoitti:
Olen aivan samaa mieltä
Lampaisiin sekaantuminen on kyllä oikein mukavaa
..Rooman valtakunta kuten monet muutkin, mm. sosialismi. Tuhoutui moraalittomuuteen. Berliinin muuri kaatui omaan mahdottomuuteensa.
Hyvä ja paha on epäselvä käsite, ihmistä ja ihmisyyttä halveksutaan - on huvia tappaa ihminen.
kristinusko loi ajatuksen jotakautta ihminen pystyy kehittymään ja kunnioittamaan ihmistä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305862Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144414Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403247IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522981Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3401579- 701339
Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861338Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2321216- 791179
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek101170