Ehkä Nivalan vahvuus on monipuolisuudessa, sillä

täällä on monenlaisia ihmisiä joka lähtöön.
Sama koskee kai kaikkia muitaki pitäjiä?????

On paljon juoppoja, on paljon juntteja, juppeja, akateemisia ihmisiä, teollisuutta, urheilua ja hyviä kauppoja.
On kulttuuriaki, golf-kenttä jne.
Hyvä uimahalli myös.
Suuria persoonia, hiljaisia raatajia ja työttömiä /eläkeläisiä.
2156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ehkäpä ehkäpä... Itse en kyllä haluaisi kuulua niihin pitkäaikaistyöttömiin jotka ei tunnu pääsevän mihinkään. Olen kauan ollut katkera kun näyttää siltä että kaikki tutut ja ne harvat kaverit ovat olleet työelämässä jo sieltä 18v--- ylöspäin ja vaihtavatkin työpaikkoja kuin sukkia jalkaan. Itse en pääse mihinkään olen kysynyt vaikka mihin ja vaihtanut taktiikkoja ollut oma itseni perus jamppa muuten mutta en käsitä ei saa työtä ei niin kirveelläkään. Ei tämä koske pelkästään kyllä nivalaa myös lähipitäjiin olen yrittänyt kaippa minun palvelukset eivät sitten kelpaa tälle yhteiskunnalle. Nyt jo tuntuu siltä että kohta enää ei ees kehtaa kysyä mihinkään kun niin kauan ollut työttömänä.

On nivalassa hyvääkin kuten nyt hieman viimeaikoina panostettu urheiluun/harrastuksiin keilahallikin on tulossa kovaa vauhtia. Kapinaviikko ja ihmisiä suviyössä ovat loistavia tapahtumia. Yksi lähes kuolleutunut perinne jota ei aivan joka pitäjässä ole ollutkaan tulee myös mieleen eli "p ralli" se on jäänyt ehkä osiltaan kalliiden polttoaineiden tai myös internetajan myötä. Muistan vielä silloin 90luvun lopulla ja 2000luvun alkupuolella on oli niitä jumputus autoja enemmän jotka kylää kiersivät ja Nivala lehdessä oli tämän tästäkin kirjoituksia että autoista kuuluu hermoja raastavaa jumputusta olikait niitä artikkeleja mukava lukea :D NOOOH NIVALA ON NIVALA

Äänestä

Iteppä en töissä.
Mistä tunnistaa Nivalalaisen nuoren??
No siitä ainaki, ettei se käy töissä.
Sama pätee Pyhäjärven nuoriin.
Toisin on Sievissä.
Mistä tunnistaa Sieviläisen/Reisjärvisen nuoren?
Lähes kaikki on duunissa.

Täällä lähinnä juopotellaan, ollaan koviksia ja sitä rataa.
Sama laulu Pyhäsalmessa.
Rikos-ja väkivaltatilastoissa Nivala ja Pyhäsalmi Suomen pahimpia pitäjiä muuten.
Aina olleet.
Muistatteko historian, kun Nivalassa oli näitä puukkojunkkareita???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MrJuha82 kirjoitti:

täällä on monenlaisia ihmisiä joka lähtöön.
Sama koskee kai kaikkia muitaki pitäjiä?????

On paljon juoppoja, on paljon juntteja, juppeja, akateemisia ihmisiä, teollisuutta, urheilua ja hyviä kauppoja.
On kulttuuriaki, golf-kenttä jne.
Hyvä uimahalli myös.
Suuria persoonia, hiljaisia raatajia ja työttömiä /eläkeläisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu