Viinit ruokakauppoihin !!

Naurettavaa tuo viina- ja viiniralli paitsi ulkomaille - kotimaassa- jopa nöyryyttävää suomalaisille etsiä ( ajaa sata kilometriä) viinakauppaa ! Viinit ruokakauppoihin !
559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mietin että kuinkahan muualla maailmassa pärjätään, kun joissakin maissa (esim. Puola) viinakaupat ovat auki 24/7..Ja näitä pikkuisia viinakojuja on joka mutkassa. Ei taitaisi onnistua Suomessa.

Äänestä

Onhan ruokakaupoissa jo viiniä, alkoholiprosentteja niissä ei kylläkään paljon ole, mutta ei kai sitä viiniä kukaan sivistynyt juopumistarkoituksessa juokaan.

Äänestä

RAHAA ON. PANKKITILILLÄ ON JEESUKSEN OMAISESTI MAMMONAA. Ostosmatkailen Tallinnaan neljännesvuosittain. Ihana kulttuurikaupunki. Ja rahaa on pankkitilillä.

Äänestä

Tilaa netistä, tuovat laatikot suoraan kotiovelle eikä tule maksamaan ainakaan yhtään enempää kuin Alkosta hakien. Mitä enemmän tilaat, sen edullisempaa. On sitä paitsi hyviä viinejä valikoimissa, 4-5 euroa pullo.

Ei todellakaan kannata ajaa 100 km viinakauppaan. Pitää vaan varata noille toimitukselle aikaa 2-3 viikkoa.

Äänestä

Tämän verran voit heittää Virosta ostamaasi alkoholia auton perään ilman selityksiä.Ja nämähän on muotoa JA eikä TAI määriä
•20 litraa väkeviä viinejä (noin 29 viinipulloa)
•90 litraa tavallista viiniä, siideriä, kuohuviiniä tai lonkeroa (270 tölkkiä lonkeroa, 130 viinipulloa)
•110 litraa olutta (330 tölkkiä olutta, yli 13 lavaa tai 26 mäyräkoiraa)
•10 litraa muuta alkoholijuomaa, esimerkiksi kirkasta viinaa (20 puolen litran viinapulloa)
( uudensuomen verkkosivu)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi armas ? kirjoitti:

Naurettavaa tuo viina- ja viiniralli paitsi ulkomaille - kotimaassa- jopa nöyryyttävää suomalaisille etsiä ( ajaa sata kilometriä) viinakauppaa ! Viinit ruokakauppoihin !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu