meidän talousnerot: Jykä, Jutta, Rinne ja Stubi

Yhnteisöveroalemoka vie kysyntää, lisää lamaa. Se , kun paikattava muilla veroilla ja pois kysynnästä. Eläkeleikkaus vie kysynnästä 200miljoonaa. Entä lapsilisäleikkaukset?
Alkeellisinkin talousoppi tietä tälläsen olevan perseestä!
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomi on pahasti kusessa!

Äänestä

Saatana Suomi on maailman kallein maa perkele!

Suomi on maailman kallein maa täällä kaikesta maksaa saa kultaa, se köyhää ihmistä vituttaa kun vatsassa kurnuttaa...vai miten se nyt meni.

Kun EU:hun mentiin piti ruuan hinta laskea pysyvästi alas ja kuinka kävi, hetkellisesti kyllä, mutta nykyään se on helvetin kallista eteenkin kun on työtön niin eipä sitä voi terveellisesti syödä vaan pitää katsoa mitä saa ostettua ja halvimmasta paikasta mitä on ja mikä siihen on syy? No saatanan Eduskunta joka nostelee veroprosentteja mielensä mukaan, että saadaan rahaa kokoon jonka sitten lahjotetaan ulkomaille sitten vielä Suomi on velkaa yli 100 miljardia euroa ja aina vaan otetaan velkaa ikään kuin ei olisi millään mitään väliä.

Ministerit ne nostelee palkkojaan kun rahat eivät riitä elämiseen....ei kai jos asutaan leveesti, on loma-asunnot, laatuautot, ym. kai varmaan vielä ulkomaillakin on huvilat.

Niin nyt varmaan joku sanoo, että mene töihin, juu jos olisi mitä tehdä ja sitten kun on töitä niin palkkatuella sitä sitten saa kun työnantajilla ei töitä muuten ole vaan tuilla sitä jotkut kusettaa ja käyttää ilmaistyöntekijöitä pelkästään hyväksi kun kerran valtio maksaa tuet työnantajalle ja työnantaja työntekijälle eli ilmaista työtä sitä sitten paskapalkalla pitäisi tehdä.

On siitä tuesta sen verran hyötyä kun sitä maksetaan, niin kauan on työtä tosi kaikki firmat eivät tukia ota vaan palkkaavat silti ja noita firmoja on todella harvassa paikassa.

Mitä hyötyä on jos on oma firma niin palkata ketään kuin voi tuilla saada käytännössä ilmaista työvoimaa ja tehdä miljoonavoittoja toisin sanoen palkkatuilla kaunistellaan työttömyystilastoja ja firmat ne porskuttaa eteenpäin kun omasta pussista juurinkaan mitään ei tarvitse maksaa onhan tuen määrä parhaimmillaan 90% eli käytännössä pätkätyöläinen tekee ilmaista työtä firmalle ja voittoja ja heti kun tukien maksu lakkaa sanotaan työpaikassa ettei ole enempää työtä tarjolla.

Koska perkele saadaan lakia aikaiseksi, että tuen loputtua on firman velvollisuus palkata tämä tukityöläinen vuodeksi tai kahdeksi firmaan töihin ilman selityksiä ettei ole työtä...kun sitä työtä on tuen maksun aikana niin kyllä pitää olla tukien jälkeenkin.

Äänestä

Kun pölvästit puikoissa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hihnaluistaa.. kirjoitti:

Yhnteisöveroalemoka vie kysyntää, lisää lamaa. Se , kun paikattava muilla veroilla ja pois kysynnästä. Eläkeleikkaus vie kysynnästä 200miljoonaa. Entä lapsilisäleikkaukset?
Alkeellisinkin talousoppi tietä tälläsen olevan perseestä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu