9 vuoden ulosotto on nyt ohi! 18 vuotiaana otetut pikavipit ja pankkilainat ei ollutkaan niin helppo hoitoisia kuin kuvittelis. Kummasti ihminen on oppinut arvostamaan ja käyttämään rahaa. Tsemppiä kaikille muille joilla ulosotossa on, kyllä ne sieltä joskus loppuu!
Hei hei vouti!
I'm free
2219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No, tässä taas yksi viesti niille untuvikoille, jotka akovat ottaa ensimmäisen pikavippinsä. Valitettavasti ne asianomaiset eksyvä tälle palstalla vasta, kun hätä on jo housussa.
Itse otin ekan lainan 18v iässä. kaksi paikkaa toinen oli 20 000mk ja toinen 68 000mk pienempi osuus maksettuna viidessä vuodessa ja toinen laina näistä maksettuna jo yhdeksän vuoden päästä. Lisäksi n. 30 000 - 40 000 mk muuta lainaa. Kaikki lainat hoidettu niin ettei aivan muutamaa erää lukuunottamatta ollut lainanantajalla mitää sanomista.
Kaikkien lainojern velkakirjat lunastettu yhtä lainaa lukuunottamatta ennen maksuajan loppumista. Euroaikana maksettu viimeiset lainat, mutta eurovaluutalla ei ole otettu penniäkään laioaa.
Asiat on ok! mutta ei tarvi tulla elvistelemään kellekkään.Kortkion oli noiden lainojen aikaan luokkaa nykyaika plus 11 prosenttia. parhaat neuvothan saa aina asiansa sössineiltä.