Kuvitellaan että minulle ilmestyisi Enkeli. Hän sanoisi . Terve! Mistä minä tietäisin onko se oikea valkeuden hyvä enkeli vai ite Pperkele joka on pukeutunut valkeuden enkeliksi ja joka puhuu minulle valheellisesti!
Mistä tavallinen henkilö tietää??!!
Mistä tiedän?
5
138
Vastaukset
- Jeesuksen todistus
Enkelin sanoman pitäisi perustua Raamattuun. Tässä pari kohtaa, joilla voi koetella, mikä henki on kyseessä:
Jes. 8:20
"Pysykää laissa(=kymmenen käskyä) ja todistuksessa!" Elleivät he näin sano, ei heillä aamunkoittoa ole.
Ilm. 14:12
Tässä on pyhien kärsivällisyys(kestävyys), niiden, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon (uskovat Jeesukseen). - +++
Ennen Jeesuksen takaisintuloa tulee ilmestymään Kristusta jäljittelevä enkelihahmo, joka on todellisuudessa Paholainen. Hänellä on Valkeuden enkelin "puku" yllään eli hän tulee esiintymään niinkuin olisi takaisin palannut Jeesus.
Tuo on oleva viimeinen suuri eksytys, joka tulee olemaan ylivoimainen koetus niille, jotka eivät tunne Raamatun Sanomaa. Hän lainaa Jeesuksen sanoja Raamatusta, mutta opettaa kuitenkin osittain väärin varsinkin Jumalan käskyjä vastaan.
Jeesus on itse varoittanut tuollaisista "jeesuksista" ja sanoo näin:
Matt. 24:24
Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
Kun Jeesus tulee toisen kerran, Hän ei tule tänne maan päälle, vaan Hän tulee pilvissä. - Mistä tiedän?
Kyllä,kyllä. Mutta kuinka henkilö joka on matkalla helvetin pätseihin voi tuntea sanaa jota ei edes lue? Jos tällaiselle pakanalle ilmestyy ite Saatana valkeuden enkelinä niin varmasti hän uskoo!
- -o-
Olkoon mikä on. Mistä tiedät että on olemassa valkeuden enkeleitä ja perkeleitä? Raamattu ei ole luotettava koska se on roskaa alusta loppuun.
- cxvxcb
Onpa huonoa argumentointia: Raamattu ei ole luotettava, koska se ei ole luotettava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1235600
- 725232
- 994315
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753680Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603328- 442920
- 152337
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582069- 461955
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381743