Eero Sopanen saarnaa

Vuodelta -82

8

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi meitä syntisiä

      Sopanen ei ollut helluntailainen -tai aluksi oli, mutta erosi siitä ja perusti oman seurakunnan. Kävin joskus kuuntelemassa häntä telttakokouksissa. Ei hänen saarnat paljon antaneet, kun en tarvinnut parannuksen julistusta vaan opetusta.

      Surullista, että Sopanen kuoli pahoinpitelyn seurauksiin saamiinsa vammoihin. Surullista myös se, että hän tahtoi johtaa seurakuntaa vaikka muistan, että hän oli eronnut ja mennyt vaimonsa eläessä uusiin naimisiin.

      Kai se on eri laki srk:n johtajalle kuin rahvaalle - silloin ja yhä tänään.

      • Eero Sopanen oli helluntailainen. Hänen perustamansa Siiloan-seurakunta luetaan helluntaiseurakunnaksi, joka ei kuulu Helluntaiherätykseen tai Helluntailiikkeen pääuomaan Suomessa. Aikaisemmin Sopanen muistaakseni kuului Helluntaiherätykseen kuuluvaan helluntaiseurakuntaan, mutta kuten Helluntailiikkeessä usein käy, riitautui hän jostakin asiasta ja perusti oman seurakunnan. Näitä pieniä, itsenäisiä, Helluntailiikkeen pääuomaan kuulumattomia helluntaiseurakuntia on pelkästään Suomessa kymmeniä.

        Haluan muistuttaa jälleen siitä, että helluntailaiseurakuntia ja helluntailaisia on muuallakin, kuin Suomen Helluntaiherätykseen kuuluvissa helluntaiseurakunnissa. Helluntailaisuus on maailman suurimpia uskonliikkeitä, Heitä on maailmassa paljon enemmän kuin vaikkapa luterilaisia. Suomen Helluntaiherätys on kuitenkin mitättömän pieni osa helluntailais-karismaattista liikettä.


      • ap.

        Ei seurakunnan tarvitse kuulua Suomen helluntaiherätykseen. Ei sillä ole mitään merkitystä.


      • ap.
        mazdels kirjoitti:

        Eero Sopanen oli helluntailainen. Hänen perustamansa Siiloan-seurakunta luetaan helluntaiseurakunnaksi, joka ei kuulu Helluntaiherätykseen tai Helluntailiikkeen pääuomaan Suomessa. Aikaisemmin Sopanen muistaakseni kuului Helluntaiherätykseen kuuluvaan helluntaiseurakuntaan, mutta kuten Helluntailiikkeessä usein käy, riitautui hän jostakin asiasta ja perusti oman seurakunnan. Näitä pieniä, itsenäisiä, Helluntailiikkeen pääuomaan kuulumattomia helluntaiseurakuntia on pelkästään Suomessa kymmeniä.

        Haluan muistuttaa jälleen siitä, että helluntailaiseurakuntia ja helluntailaisia on muuallakin, kuin Suomen Helluntaiherätykseen kuuluvissa helluntaiseurakunnissa. Helluntailaisuus on maailman suurimpia uskonliikkeitä, Heitä on maailmassa paljon enemmän kuin vaikkapa luterilaisia. Suomen Helluntaiherätys on kuitenkin mitättömän pieni osa helluntailais-karismaattista liikettä.

        "Riitautuminen" oli sitä, että 60-luvun lopulla muutama helsinkiläinen helluntailainen vaikuttaja kyllästyi helluntaiseurakuntiin hiipivään maallistumiseen, ja perusti seurakunnan, joka voisi itsenäisenä valita "suoremman" hengen linjan. Herätysliikkeeseen kuulumattomuus ei herätä mielenkiintoa seurakunnassa. Kristus on kaiken pää.


      • ap.

        Tee nyt kuitenkin parannus kuolleen henkilön parjaamisesta.


    • Sinne me kaikki

      Eero on jo palannut luonnon kiertokulkuun.
      Tavallisessa haudassa ruumiin lihakset ja muut pehmeät kudokset häviävät 3-4 vuodessa, nivelsiteet viidessä vuodessa. Luitten murentuminen kestää happipitoisessa, hiekkaperäisessä hautausmaassa 10-15 vuoden ajan.

      • ap.

        Eero on palannut elämän antajan luokse.


    • karu fakta

      Olemme kaikki bakteerien ja matojen ruokaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1064
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      586
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      492
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      416
    Aihe