Suomi ei ole enään hyvinvointi valtio!

V'''ttunut

Olen 38- vuotias nainen , mutta en ole IKINÄ äänestänyt missään vaaleissa ja syy siihen on puhtaasti se, että yksikään ehdokas ei ikinä pidä lupaustaan. Itse olen elänyt sosiaalituella ja minipalkalkalla koko elämäni, miksi siis äänestäisin jonkun p''''an puolueen johtoon tai presidentiksiski tyhjillä lupauksilla. Suomi ei ole enään ollut pitkään aikaan "hyvin vointivaltio", kodittomia, vaarallisia avohoito potilaita kaduilla, lapsia pahoinpidellään ja huolestuneiden yheydenotosta viranomaisiin huolimatta mitään ei tapahdu, lapsian karkailee päiväkodeista , koska henkilökuintaa liian vähän ja turvallinen aidattu alue lapsille puutteellinen, vanhuksia katoaa miltei päivittäin vanhainkodeista, koska henkilökuntaa liian vähän.Tukipaketteja sen sijaan suorastaan tungetaan väkisin ulkomaille, mutta kotimaan asiat perseestä. Vaalilupaukset tyhjiä ja niin kauan, kuin tämä meno jatkuu EN ÄÄNESTÄ! miksi äänestäisin jonkun jo ennestään varakkaan ihmisen virkaan, joka ei kuitenkaan lunasta lupauksiaan. Perustanko oman antipuolueen, joka ei vaadi rahallista korvausta, vaan toimintaa puutteiden korjaamiseksi?

2

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä nuku!!

      Nukkuvien ääni päätyy Kokoomukselle.

    • ferrarikuski

      Vaikka lupauksia ei pidetä, niin kannattaa aina ääni antaa jollekin puolueelle, joka ei ole kokoomus eikä lähelläkään sitä. Suomessa kansan ääni on aika mitätön, kun eliitti on kaapannut vallan. Lainsäädäntö, viralliset asiat yms. on isolta osalta perus kansalaisen elämää hankaloittava. Kaikki alkoi siitä, kun suomi luovutettiin bisnesmiehille, rantahurreille, rahaihmisille jne. Ennen ymmärrettiin, että tasapuolinen ja tehokas rahankierrätys (valtio-yritykset-kansa...) ylläpiti toistensa eli kaikkien hyvinvointia. Nykyään rahavirtoja ohjaillaan epäreilusti ja myös ihmistä kohtaan rikollisesti. Rahaa löytyy lasteittain ulkomaisilta tileiltä, yksityisiltä tileiltä, tukipaketeista, sijoituksina, mamuilta jne. ja se kaikki raha on pois hyvinvointia ylläpitävästä rahankierrosta. Eli kansalta, yrityksiltä ja valtiolta. Kun tämä kaikki paska alkoi, niin sieltä löytyy myös syy säästöille, leikkauksille, hintapolitiikalle, ilmaisten palveluiden poistumiselle, irtisanomisille, konkursseille, yrityskaupoille, ihmisten stressaantumisille, yleisen fiiliksen huonontumiselle jne. jotka edelleen pahentaa ongelmia. Iso ongelma on myös se, että nykyiset lainsäätäjät ja valtaapitävät ei näe metsää puilta tai ei halua nähdä. Eletään itsekkään rahan aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      110
      2393
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2101
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1657
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      56
      1595
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      155
      1560
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1456
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      148
      1394
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      112
      1190
    9. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1186
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      26
      1148
    Aihe