Eksytyksen täytyy perustua näennäisesti Raamattuun, määrätynkaltaiseen Raamatun tulkintaan. Silloin vasta eksytyksellä on voimaa konservatiivisten uskovien parissa. Harhauttavan Raamatun tulkinnan täytyy voittaa puolelleen uskovien enemmistö. Se lumoaa myös menestyksellään Tämä tulkinnan kannattajien joukossa on oltava todella lahjakkaita ja taitavia Raamatun selittäjiä. He pystyvät kyvykkyytensä avulla tekemään turhaksi vastustajien väitteet ja vakuuttamaan oman tulkintansa oikeutuksesta. Tämä tulkinta tuntuu ainoalta oikealta, joka näyttää voittavan puolelleen uskovien enemmistön. Se esiintyy ainoana oikeana tulkintana, se on nimenomaan koetaan olevan Pyhän Hengen antama tulkinta lopun ajan uskoville. Ja näyttää siltä, että juuri sitä Pyhä Henki näkyvällä tavalla siunaa valtavalla menestyksellä ja näin yhtyy siihen vastaansanomattomasti.
(d) Väitän, että uskovien enemmistön eksyttäminen on mitä helpoin asia. Taitavilta eksyttäjiltä se onnistuu käsittämättömän hyvin. Paavalin taistelu Galatian alueen uskovien vakaumuksesta osoittaa meille kuinka eksytys voittaa uskovien enemmistön puolelleen. Paavali huudahtaa: "Olen hämmästynyt, kun te näin pian olette luopumassa hänestä, joka on armossaan kutsunut teitä, ja olette siirtymässä toisenlaiseen evankeliumiin" (Gal 1:6 KR 92). "Te mielettömät galatalaiset, kuka on teidät lumonnut? Asetettiinhan teidän silmienne eteen aivan avoimesti Jeesus Kristus ristiinnaulittuna" (3:1) "Minä olen aivan ymmällä teistä" (4:20 KR 38). "Te etenitte jo hyvää vauhtia. Kuka teidät on pysäyttänyt? Tehän ette enää tottele totuutta. Tämä ei ole lähtöisin ainakaan hänestä, joka teitä kutsuu. Pieni määrä hapatetta hapattaa koko taikinan" (Gal 5:8-10 KR 92). Lopun ajan eksytyksen täytyy olla tarttuvaa, ilman muuta oikealta kristillisyydeltä tuntuvaa.
http://www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/teemat/Neljaaaltoa.htm
(d) Väitän, että uskovien enemmistön eksyttäminen on mitä helpoin asia. Taitavilta eksyttäjiltä se onnistuu käsittämättömän hyvin. Paavalin taistelu Galatian alueen uskovien vakaumuksesta osoittaa meille kuinka eksytys voittaa uskovien enemmistön puolelleen. Paavali huudahtaa: "Olen hämmästynyt, kun te näin pian olette luopumassa hänestä, joka on armossaan kutsunut teitä, ja olette siirtymässä toisenlaiseen evankeliumiin" (Gal 1:6 KR 92). "Te mielettömät galatalaiset, kuka on teidät lumonnut? Asetettiinhan teidän silmienne eteen aivan avoimesti Jeesus Kristus ristiinnaulittuna" (3:1) "Minä olen aivan ymmällä teistä" (4:20 KR 38). "Te etenitte jo hyvää vauhtia. Kuka teidät on pysäyttänyt? Tehän ette enää tottele totuutta. Tämä ei ole lähtöisin ainakaan hänestä, joka teitä kutsuu. Pieni määrä hapatetta hapattaa koko taikinan" (Gal 5:8-10 KR 92). Lopun ajan eksytyksen täytyy olla tarttuvaa, ilman muuta oikealta kristillisyydeltä tuntuvaa.
http://www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/teemat/Neljaaaltoa.htm
Vastaukset 16
Vanhimmat
Krist. kuntahan on elänyt siinä ekystyksen, eriseuraisuus / lahkoheniisyydessä, lukuisiin eri nimisiin, toisiaankin / Kristusta Jeesusta kohtaan, muista ja muusta niin väliä itsyyden mukaisessa rakkaudettomuudessa, kukin sen oman huoneen / puolueensa puolesta, toisiaan / Raamatun UT mukaista Kristillisyyttä vastaan taistelevasti ja vääntävästi. Maailmalle valkeudettomina ja suolattomina / sitä pimeyden puolen ruhtinasta palvelevasti = Jumalan näin väärin elämällään kieltävästi, sitä hajaannusta van suurentaen ja krist. uskovaisuutta yhä nenemmän ja enemmään vesittäen. Tähänä pahan vallassa olevaan vääryyden mukaisesti ja pahuuden puolesta toimivaan, saatanaa tuomiokseeen / onnettomuuksikseen palvelevan maailman / ihmiskunnan Jumalan Sanan vastaisesti "pirun" hyväksi ja puolesta touhuun ja politiikkaan mukautuneesti / niihin SYYSTÄ (kaikki vääryys) pahaksi, luomakunnalle tuohoksi ja ihmiskunnalle turmeluksi / kärsimyksiksi ja valtaviksi turhiksi menetyksiksi seuraamusten tuottamisiin osallisuudessa. Kuinka kauan ja mistä lähtien liekään?
"Kuinka kauan ja mistä lähtien liekään? "
"Te etenitte jo hyvää vauhtia. Kuka teidät on pysäyttänyt? Tehän ette enää tottele totuutta. Tämä ei ole lähtöisin ainakaan hänestä, joka teitä kutsuu. Pieni määrä hapatetta hapattaa koko taikinan" (Gal 5:8-10 KR 92).
" Lopun ajan eksytyksen täytyy olla tarttuvaa, ilman muuta oikealta kristillisyydeltä tuntuvaa..."
Lopun ajan eksytys lähti vauhdilla käyntiin n. 55 v. sitten Suomenkin maassa.
Jokainen vanhempi kansalainen muistaa miten todelta ja oikealta tuntuivat kaikki hunajaisella äänellä lausutut sanat, kun TV kuuluttaja ne lausui. Kauniin hymyn kera tietenkin. Siinä missä nykyiset uutistenlukijat saavat äänensävyllään ihoni kananlihalle, tuntui alkuajan tv-kuuluttajat kuin ihanilta satuhahmoilta. Myös uutisten välähdyksissä otettiin huomioon katselijoiden monikirjavuus. Kaikki oli niiiin kaunista ja hyvää, että sekoittui täysin myös Raamatun Sanan Totuus.
Täydelliset TV:n kasvatit ovat nyt siis 55 v. Tuota ikää nuoremmille annettiin maassamme myös toinen vieras lisäkasvattaja. TV:n vastuullahan oli vain ilta. Pitkät päivät kuluivat useimmiten jo 2 kk:n iästä alkaen vieraan emon hoivissa ja joita usein vaihdettiinkin. Aito emo ja hänen luonnollinen itsestäänselvä rakkaudellinen kasvatus aamusta iltaan vaihdettiin korvaaviin sellaisiin.
Luonnotonta. Kautta maailmansivu ja edelleenkin valtaosalla maailman ihmiskuntaa aito lapsen äiti saa olla äiti tai paremminkin velvoite on itsestäänselvyys kaikille.
Tässä pitäisi olla selkeä syy siihen, että suomalaisetkin ovat saaneet erittäin tehokkaan vieraantumisruiskeen pois aidosta rakkauden ilmapiiristä jo ennen ensiaskeleitaan. Ja eritoten, kun tiedämme, miten vielä TV:n tulon aikaan Suomessa oli voimakasta Jumalan uskoa ja herätystä. Olihan kaikilla muistissa Jumalan apu sodassamme. Jeesus on rakkaus, Hän on tie, totuus ja elämä.
TOTUUS
Ani harva suomalainen on saanut kasvaa äitinsä yhteydessä kouluikään saakkä ko. aikana. Rakkaus on korvattu älykkyyden ja laskelmoinnin opetuksella ja Jumala on vaihdettu mammonan palvonnaksi.
Ketä otetaan " hihasta kiinni"? Näitä rakkaudettomuuden uhrejako, joille opetettiin seksi rakkaudeksi vai heidän vanhempiaan?
Emme voi palvoa yhtä aikaa Jumalaa ja mammonaa!
Miika 2. 9 Minun kansani naiset te ajatte pois heidän kodeistansa, jotka ovat heidän ilonsa; heidän pieniltä lapsiltansa te otatte minun kunniani ainiaaksi.
Miika 3. 11 Sen päämiehet jakavat oikeutta lahjuksia vastaan, sen papit opettavat maksusta, ja sen profeetat ennustelevat rahasta. Mutta Herraan he turvautuvat, sanoen: "Eikö Herra ole meidän keskellämme? Ei tule meille onnettomuutta."
Lue Miika kokonaan.
Mistä lähtien.
Kirjoitat asiaa. Harva enää ajatteleekan, että missä minkin asian juuret ovat.
Lasten kasvatus tähtää kauas tulevaisuuteen, sukupolvien päähän. Samoin lasten kasvattamattomuus oikeaan elämänasenteeseen näkyy tulevaisuudessa.
Miksi ihmiset niin sokeita asialle?
Sokeuttaminen onkin sen toisen herran suunnitelmista ovelimpia.
Sodan ajan raskaudessa selvinneet naiset ajoivat tuota kyseenalaista "työurheutta" tyttäriinsä niin, että jopa 15-vuotiaana lähdimme tehdastyöhön. Samaan aikaan koneistus tiloille. Kun työntekooon totuimme (tytöt) kuka missäkin taajamassa auttoi apuun juuri tullut tv-media sinne jäämisen. Keinot olivat monet mm. "leinita-airistotasa-arvoidolit" , jotta äidin pitää PÄÄSTÄ toteuttamaan itseään lapsimäärästä välittämätta . Vaikka sitten kenkätehtaan maalikäryyn.
Totuus oli kuitenkin kaukana tasa-arvohakauisuudesta, koska vielä -60-luku oli taajamissa köyhää eli palkat pienet ja sekin lisäsi naisten pakkotöissäkäyntiä, että miehet sortuivat pienipalkkaisinakin elektroniikkaan ja autoilun uutuusviehätykseen. Vaikkakin tuon ajan automainosksissa näemme kauniin naisen istumassa autonkannella. Auto ei suinkaan ollut itsestään selvyys vielä.
Karrikoituna sanoen.
Tänne saakka on suomalainen perhe vaihtatut lapsensa ensimmäisen 7 vuoden normaalin ja rakkaudellisen kasvatuksen auton ja mammonan hankintaan. Ensin kansa hienon hienosti uhrimieltä köyhyyden vuoksi pyytäen, sitten mainosten avulla vietellen ja nyt itsestäänselvyytenä.
Ja edelleen tarpeet vain lisääntyy ja kauppa käy.
Täällä S24 palstalla eksyttää KTS. Hän esiintyy muka uskovana, mutta tekee määrätietoista eksytystyötä. Hän jakaa täällä eksyttävää propabandaansa aamusta iltaan.
...
Tässä on nyt rovastin ohjeita ihmisille raamatusta, jos jotakuta kiinnostaisi.
Tuntematon kirja alkaa olla Raamattu nykyisille ikäpolville.
mies joka on opiskellut itsensä rovastiksi ja on raamattua lukenut mutta samalla mielisistynyt evlut suuntauksen opetukseen eikä halua kertoa totuutta tuosta evlut suuntauksen lahkosta, on joko hengellinen narsisti tai vallanhimoine tai molemempia?
Tuokin mies istu sisällä porton tyttären suuressa babylonissa, josta on löytyvä marttyyrien ja pyhien verta. Eikä sitä hän tai muuta pysty parantamaan. Sieltä löytyy korvausteologiaa, liberaalliteologiaa, homo ja lesbo pappeja (room.1:18-32), sotilaspastoreita ja kenttäpiispoja, okkultistisia vapaamuurareita ja temppelinherroja, ahneita julkkissaarnaajia, jne... (ilm.17-18).
En tiedä mistä kirjoitat, sillä juuri Raamatunopettajasta on kysymys.
Sinä et taida vielä taitaa sitä duunia.
Et edes tiedä, että Peltola ei ole valtakirkon lähettiläs, vaan kuuluu viidesläisiin.
Vauvan päälaen vesivalelusta alkaa ekstys evlut oppiin, en tiedä mikä lahko on viidesläisyys, niitä evlut suuntauksen sisällä on niin paljon.
Edes vauvakaste tai rippikoulu ei pelasta ihmistä. Luin tässä kuusssa hesarista kirjoituksen jossa kerrottin että vain noin 10% rippikoulun käynneistä uskoo Herraan Jeesukseen Kristukseen?
Vauvakasteen initaatioriittillä saadaan kilttejä kirkollisveron maksajia. Oikeeseen upotuskasteen jäjille pääset kun tutustut Mikveh kasteen juutalaiseen juurin.
Eipä niillä taida paljoa eroa olla koska ovat ekumenian ja evlut suuntaukseen kuuluvia.
ps,jos viidesläisyys ei ole evlut suuntauksen suojissa hyväksyen iisebel hengen vallassa olevan naispappeuden niin korjaa tietoni.
Jos elämme eksytyksen keskellä, niin turhaan sitä kauempaa on lähteä hakemaan.
Tältä kalliolta et eksy.
.-Hän on kallio; täydelliset ovat hänen tekonsa, sillä kaikki hänen tiensä ovat oikeat. Uskollinen Jumala ja ilman vääryyttä, vanhurskas ja vakaa hän on.-
Luterilaiselta kirkoltakin eksytys on onnistunut erikoisen hyvin ja kaikki on toteutunut suvaitsevaisuuden nimissä, .
Kiitos Jumalan, että meillä on pysynyt edes tapana kirkko ja rippikoulu. Jos näinkään ei olisi jatkunut , mikähän olisi tilanne nyt? Kouluhan toimi ennen Jumalan Sanaa totellen ja kunnioittaen. Näinollen rippikoulu oli vain päätepiste sille opetukselle, mitä kansakoulu ja pyhäkoulut kodin opetuksen lisäksi olivat antaneet.
Kun kotien opetus siirtyi kokonaisuudessaan ateistiperusteisen päiväkodin kontolle ja samaan aikaan tuli peruskoulut samaa järkeisopin suuntausta noudattaen, jäi jäljelle enää ev.lut.kirkko Jumalan sanan opettajaksi.
Nyt sitten kirkkojen paimenten virat täyttyy ns. järkeisopin kasvatuksen saaneilla ; - " onko Jumala todella niin sanonut" . On aivan selvää, että uskoa on vaikea saada edes pappiskoulutuksessa - sielläkin saman järkikasvatuksen saaneet opettavat!
Muistakaamme miten Jeesus kasvoi rauhassa ja rakkaudessa ja miten hän ilmoitti viisautensa jo 12 vuotiaana.
Suurin eksytys on se kun pelätään eksytystä, vilkuillaan ympärille kuin tuuliviirit, se todiste uskon vähyydestä. Usko Jeesukseen niin sinä pelastut, älä vilkuile sivuillesi, ole määränpäästäsi varma.
Kiitämme Seurailijaa ketjun todellisuuteen palauttamisesta.