Blogien osoitteet
Nimi
Timo Isosaari
Puolue
Itsenäisyyspuolue
Kunta
Nokia
Käyttäjän esittely
Kysymyksiä, toiveita ja mielipiteitä saa lähettää vapaasti: tmi0370 (at) gmail.com Ajan määrätietoisesti Suomen etua Itsenäisyyspuolueen huippujoukkueessa ja reilun pelin hengessä. Reilu on viimeinen sana, jolla voi kuvata viimeisen vuosikymmenen tapahtumia Suomessa ja Euroopassa. Olen poliittisesti epäkorrekti ja kyseenalaistan niin omat kuin muidenkin käsitykset järkevistä toimintatavoista. Kokemusta on niin paljon, etten ole kenenkään vietävissä. Arvostan luontoa ja ihmisten välistä yhteistyötä kaikkien hyväksi.
___________
Tämmöisiä miehiä Suomi tarvitsee lisääkin, Ipussa näitä on monta.
"Tiedä oma tilasi,anna arvo toisellekin"
http://iitimo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/168145-suomi-suhteellisesti-suurin-eun-nettomaksaja
Lukekaa Timon blokit niissä on totuuksia,ja hän osaa arvostaa
myös toisten näkemyksiä kuten tämä juttu osoittaa.
Nimi
Timo Isosaari
Puolue
Itsenäisyyspuolue
Kunta
Nokia
Käyttäjän esittely
Kysymyksiä, toiveita ja mielipiteitä saa lähettää vapaasti: tmi0370 (at) gmail.com Ajan määrätietoisesti Suomen etua Itsenäisyyspuolueen huippujoukkueessa ja reilun pelin hengessä. Reilu on viimeinen sana, jolla voi kuvata viimeisen vuosikymmenen tapahtumia Suomessa ja Euroopassa. Olen poliittisesti epäkorrekti ja kyseenalaistan niin omat kuin muidenkin käsitykset järkevistä toimintatavoista. Kokemusta on niin paljon, etten ole kenenkään vietävissä. Arvostan luontoa ja ihmisten välistä yhteistyötä kaikkien hyväksi.
___________
Tämmöisiä miehiä Suomi tarvitsee lisääkin, Ipussa näitä on monta.
"Tiedä oma tilasi,anna arvo toisellekin"
http://iitimo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/168145-suomi-suhteellisesti-suurin-eun-nettomaksaja
Lukekaa Timon blokit niissä on totuuksia,ja hän osaa arvostaa
myös toisten näkemyksiä kuten tämä juttu osoittaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
http://maurinygard.puheenvuoro.uusisuomi.fi/171604-vapaakauppa-eu-euro-kaikki-puppua
Vapaakauppa EU euro – kaikki puppua
Hitlerin Saksassa sovellettiin ideaa, että kun valhe on tarpeeksi suuri ja törkeä, niin ihmisten on pakko se uskoa. Samaa ideaa toteutetaan nyt Suomessa ja EU:ssa. Ehkä natsi-Saksaakin täydellisemmin, sillä on suorastaan vaikea löytää hallituksemme isoista asioista sellaista, mikä kestäisi totuudella valaisun.
Tässä alkulause, lukekaa ja kommentoikaa.
Niin, me elämme nyt tuossa riittävän suuressa ja törkeässä valheessa, ja tiedämme jopa diktaattorimme nimen, ja nyt sitten henkilö, joka sanoo tämän, kertoo myös ketä meidän pitäisi äänestää?! Ehkä nyt kuitenkaan et ole ihan sisäistänyt tuota SUURTA VALHETTA ja sen merkitystä?!
Tämä on muuten nykyajan ilmiö: ihmiset muka tiedostaa tilanteen, mutta se on kuin joku TV-näytelmä tai sarja, ei kuitenkaan sitten meidän totuutta, jossa elämmme, ja tämänkin henkilö katsoo sitä ikään kuin ulkopuolelta olematta osallinen tuohon itse kuvailemaansa todellisuuteen.
Siis näin:
"Hitlerin Saksassa sovellettiin ideaa, että kun valhe on tarpeeksi suuri ja törkeä, niin ihmisten on pakko se uskoa. Samaa ideaa toteutetaan nyt Suomessa ja EU:ssa. Ehkä natsi-Saksaakin täydellisemmin, sillä on suorastaan vaikea löytää hallituksemme isoista asioista sellaista, mikä kestäisi totuudella valaisun."
Niinpä. Se juna meni jo. Olet myöhässä - juuri näin he toimivat.
Tässä on nyt vähän sama tilanne kuin tieteen kanssa - osataan ja tiedetään teoriassa, mutta käytännön ymmärtäminen onkin sitten se vaikeampi puoli - siis ihan omien tietojen ja oppien käytäntöön soveltaminen.
Sinulta, ketjun aloittaja, taisi kaikki Brysselistä tulleet eiliset diktatuuriviestit mennä ohitse, ja puoluetason jutut Suomesta siitä, että kannattaako enää mistään äänestääkään, kun sillä ei ole merkitystä?!
Ja mikä merkitys on äänestämisellä, kun eriävän mielipiteen kanssa ei kuitenkaan sitten voi mennä hallitukseen.
Tämän kertoi meille jo Soini ja perussuomalaiset keväällä 2011. Ihan on ollut nyt jo virallisestikin tiedotettuna kolme vuotta aikaa ymmärtää tämä asia.
Minkälaisesta rautalangasta tuo totuus nyt on teille väännettävä, jotta se menee perille?
Ne ovat yrittäneet sitä taas kaikille kertoa. Olisi paljon parempi ymmärtää ne viestit ennen kuin todella rysähtää niskaan, koska realistisena suhteessa tilanteeseen on huomattavasti helpompi selvitä, eikä joudu siihen kammottavaan poliisimielenterveysrekisteriin.
Lusikka käteen ja lusikoimaan nyt vain sitä pehmolelutorkkupeitto -soppaa ja sitä, että on tullut seiskapäivää seurattua ainakin 10 vuotta, ja kiinnostuksenkin kohde on ollut vain se, että mitä kuulu Matti Nykäselle. Tai vaihtoehtoisesti miltä näyttää Iltalehdessä Anneli Auerin naama.
Tämä leikki on nyt loppu, ja siitä ovat viestittäneet jopa poliitikot itse vihdoinkin.
Ja - jälleen tiedoksi - Etelä-Suomeen on rakenteilla jättimäinen mielisairaala ja Pirkanmaan alueelle vastaavasti jättimäinen vankila, joten paikkoja löytyy ihan jokaiselle, joka ei nyt asetu aloilleen ja lopeta tuota äänestämisvouhkaamista samalla, kun kertoo, että meidän todellisuus on natsi-Saksaakin pahempi!
ja tarkista lääkityksesi:
"Etelä-Suomeen on rakenteilla jättimäinen mielisairaala ja Pirkanmaan alueelle vastaavasti jättimäinen vankila"
Kun tiedetään, että Suomessa säästöjen vuoksi on juurikin lopetettu vajaa 20 000 mielisairaalapaikka, näistä sairaat on heitetty olemattomaan avohoitoon, uusille ei ole edes kunnon mahdollisuuksia päästä hoitoon. Säästöjä jatketaan edelleen keskittämällä tomintoja, mahdollisesti osa toimista esim. vankilatoiminta yksityistetetään USA:n mallin mukaan, yksityistettävistä yksiköistä pitää vain tehdä sen suuruisia että ne kannattavat myös yksityisyrityksinä.
Tuo säästöjen vuoksi tehty avohoito on näkynyt myös näillä suomi24:n palstoilla lisääntyneenä sekopäiden kirjoitteluna...
Miksi minä kirjoittaisin tänne valehdellakseni teille?!
"Psykiatrian potilaille on tulossa uusi jättisairaala
Hus aikoo perustaa pääkaupunkiseudulle jopa 400 paikan mielisairaalan
22.7.2013"
http://www.hs.fi/kaupunki/a1374378348633
AL: Tampereelle Pohjoismaiden suurin vankila
Tampere saa Pohjoismaiden suurimman vankilan.
Rikosseuraamuslaitos suunnittelee viiden vankilan yhdistämistä yhdeksi isoksi vankilaksi. Aamulehden mukaan uuden jättivankilan luonnollisin sijoituspaikka olisi Tampere.
Uuden vankilan myötä Hämeenlinnan, Kylmäkosken, Pelson, Ojoisten ja Vilppulan vankilat suljettaisiin.
http://www.tekniikkatalous.fi/rakennus/al tampereelle pohjoismaiden suurin vankila/a919534
Jos tiedän asiat, ja kerron niistä teille, niin miksi minun pitää tarkistaa lääkitykseni? Muuttaako se totuuden teille jotenkin sopivammaksi?
Olen tämän viestin aloittaja enkä kuulu niihin ihmisiin jotka nostaa
kädet pystyyn kun joku toinen sanoo ettemme voi mitään,
tälläinen ajatus tuntuu nyt olevan vallassa.
Soini saa sanoa mitä tahtoo, hän on huijannut tätä kansaa jo
tarpeeksi.
Hallituksen kooste muodostuu annettujen äänien perusteella,
eikä vielä ole tiedossa miten kansa äänestää,
voi olla että nykyiset gallupit muuttuu ihan toisenlaisiksi eikä
kokoomus enää päätä hallitusohjelmaa,
se on kansa käsissä,joten turha pessimismi pois.
http://www.anttipesonen.fi/2014/07/suuryritykset-saantelevat.html
Nyt on siis hirmuisen väärin se, että kansalaisten valitsemat edustajat voisivat säännellä yhteiskunnallista kehitystä. Tämä tarkoittaisi vaikkapa sitä, että vaadittaisiin maassamme tehtävän työn ja tuotannon tulosten jäämistä hyödyttämään ensisijassa Suomea. Sitä, että Suomessa toimivat yritykset pakotettaisiin maksamaan veroja Suomeen ja verotuksen taso määrättäisiin Suomessa. Toki tämä tarkoittaisi ennen kaikkea oman rahan, itsenäisen talouspolitiikan ja lainsäädäntövallan palauttamista.
Kansalaisten valitsemilta edustajilta ei tällaista voi nyt odottaa, koska nuo edustajat itse ovat antaneet maamme perustuslain mukaan kansalle kuuluvan vallan ja eduskunnalle kuuluvan lainsäädäntövallan pois maasta. Nyt valta kuuluu EU:lle, joka on kansainvälisen yhtiövallan työkalu. Niin sanotusta demokratiasta on tullut ison rahan pikku apulainen.
____________________________
Perustuslakimme mukaan valta kuuluu kansalle ja tätä valtaa
edustajiemme kuuluu toteuttaa hallituksen kanssa.
Näin ei kuitenkaan ole tapahtunut enää pitkään aikaan, nyt se
kansanvalta on aika palauttaa.
"Nyt on siis hirmuisen väärin se, että kansalaisten valitsemat edustajat voisivat säännellä yhteiskunnallista kehitystä."
Totta kai se on hirmuisen väärin, mutta olet myöhäisherännäinen
- sinun olisi pitänyt herätä silloin, kun jo vuosikausia sitten käskit minun vetää foliohattua päähän ja silloin kuin väitit, että juttuni jättimäisistä mielisairaaloista ja vankiloista oli ihan ufoja ja käskit minun tarkistaa lääkitykseni.
Ja vähä kerrallaan se selviää, jos jaksatte perehtyä.
EU:n perusta, sekä eräs erittäin tärkeä EPP-johtaja vuosien ajalta, ja tärkeä henkilö talouden ja politiikan alalta. Kävi kannustamassa mm. Suomessa Kataista voittoon keväällä 2011.
http://www.iltalehti.fi/vaalit/2011021413186587_vl.shtml
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/Oikeus: Silvio Berlusconi oli mafian suojeluksessa-7951
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012052415620272_ul.shtml
Ja kuuluu niihin linkkeihin, jotka katkeaa, joten joudun laittamaan koko uutisen.
"Raisa Räisänen katosi EU-huippuistunnon jälkeen
01.02. - 19:50
Raisa Räisänen katosi vuonna 1999 Tampereen keskustassa.
16-vuotias koripalloilijatyttö Raisa Räisänen katosi Tampereen keskustassa 16.10.1999 saman päivän iltana, kun Euroopan mahtimiehet olivat päättäneet Vapriikissa EU-erityishuippukokouksensa.
EU:n yhteisestä pakolais- ja maahanmuuttopolitiikasta keskusteltiin ensimmäistä kertaa valtiomiestasolla.
Tampereen huippuistunnon saavutuksiksi mainittiin muun muassa suunta kohti yhteistä turvapaikka-aluetta ja -järjestelmää.
Kokouksessa lisättiin myös poliisiyhteistyöviraston Europolin tehtäviä etenkin rahanpesurikosten tutkinnassa.
Kaupunkiin oli kokouksen takia tullut noin 3 000 ylimääräistä vierasta. Päämiehet aloittivat Eurooppa-neuvoston kolmannen työistunnon aamulla kello 9.30 Vapriikissa.
Tampereen huippuistunnon saavutuksiksi mainittiin muun muassa suunta kohti yhteistä turvapaikka-aluetta ja -järjestelmää.
Kello 12.30 pääministeri Paavo Lipponen ja EU-komission puheenjohtaja Romano Prodi päättivät huippukokouksen yhteiseen tiedotustilaisuuteen. Vieraat kiisivät mustissa autoissaan Tampere-Pirkkalan lentokentälle kello 13:n jälkeen.
Iranilainen Mahmoud Assiabi nälkälakkoili Tampereen poliisitalon edessä, koska hänen vaimonsa ei ollut vuoden odotuksen jälkeenkään saanut viisumia Suomeen.
http://www.aamulehti.fi/teema/raisarais ... een/128194"
Tampereella ei kokoustanut EU, vaan Eurooppa-neuvosto, EPP, josta tuli osa Euroopan Unionia, eli EU:ta, vasta kymmenen vuotta myöhemmin, eli silloin kun Lissabonin sopimus astui voimaan, eli 1.12.2009.