Kokoomuksen kannatus on enää 18%, äänestäkää
meitä, lupaamme teille kaiken.
Lupaamme kloonata tulevista kansalaisista
miljonäärejä ja teettää kaikki työt köyhien
maiden lapsilla.
Apua, äänestäkää meitä!
8
187
Vastaukset
- Varma kokoomuslainen
Kokoomuksen kunnallisvaalitavoitteet 2004
Samlingspartiets målsättningar inför kommunalvalet 2004
TULEVAISUUDEN HYVINVOINTI RAKENNETAAN TÄNÄÄN
Oikeudenmukaisemman tulevaisuuden rakentaminen alkaa tänään. Tähtäin on asetettava pitkälle. Emme pärjää peruutuspeiliin tuijottamalla. Vain ennakkoluulottomat ja tarvittaessa rohkeat ratkaisut vievät maatamme eteenpäin.
Tulevaisuudessa pärjää kannustava ja sivistykseen uskova Suomi, jonka kaikenikäiset kokevat oikeudenmukaiseksi, suvaitsevaiseksi sekä turvalliseksi.
Kunnan on toimittava aikaansa seuraavasti ja luovasti. Sen tärkein tehtävä on kansalaisten peruspalveluiden järjestäminen. Niitä tuottavien yksiköiden on kuljettava alojensa kehityksen kärjessä. Olkoon sitten kysymys ystävällisestä palvelusta, hyvästä ja kannustavasta henkilöstöpolitiikasta tai uuden teknologian käytöstä.
Todellinen palveluiden rakennustyö tehdään kunnissa. Tähän työhön tarvitaan osaamista ja näkemystä tulevaisuudesta sekä kestävää arvopohjaa.
Perusta tälle työlle luodaan hallituksen ja eduskunnan päätöksin. Valtioneuvoston budjettiesitys vuodelle 2005 ei paranna kuntien asemaan. Päinvastoin. Tehtävät lisääntyvä, mutta valtion rahoitus ei kasva samassa suhteessa. Onko tämä sitä oikeudenmukaista alue- ja kuntapolitiikkaa?
Yli 7500 ehdokkaan joukko yhdistää omat vahvuutensa ja osaamisensa Kokoomuksen kestäviin arvoihin ja tahtoon sitoutua oikeudenmukaisemman tulevaisuuden rakentamiseen. Työ alkaa kunnista ja kaupungeista.
Jyrki Katainen
puheenjohtaja
Kansallinen Kokoomus r.p.
1. Tulevaisuuden tekijät istuvat nyt peruskoulussa
Peruskouluissa kasvaa Suomen tulevaisuus. Nuorten tarpeisiin on vastattava. Jokaiselle lapselle - myös lahjakkaille ja erityistä tukea tarvitseville on luotava mahdollisuus yksilölliseen opetukseen.
Opettajilla on oltava riittävästi aikaa oppilaalle riittävän pienessä opetusryhmässä. Pienet ryhmäkoot mahdollistavat osallistuvan oppimisen ja tuovat laatua jokaiseen kouluun.
Oppilaat ja opettajat ansaitseva paremmat työskentelyolosuhteet. Kouluissa on taattava rauha oppimiselle ja opettamiselle.
Opettajille on tarjottava mahdollisuus kehittyä työssään. Heille on taattava mahdollisuudet täydennyskoulutukseen sekä itsensä kehittämiseen.
Nuori kiinnostuu kunnasta vasta kun kunta kiinnostuu nuoresta. Nuorille on tarjottava monipuolista harrastustoimintaa, osallistumis- ja vaikutusmahdollisuuksia sekä vapaa-ajan viettomahdollisuuksia. Tarjonnassa on erityisesti huomioitava erilaiset seurat ja järjestöt.
2. Kuntatyö kunniaan - pätkätyöt pannaan
Pätkätyösuhteet ovat liian yleisiä ja varsinkin naisvaltaisten sosiaali- , terveys- ja opetussektorien ongelma. Kysymys on työntekijän mahdollisuudesta tulla toimeen työnteolla, palveluiden laadusta, työntekijöiden työmotivaatiosta sekä kuntatyönantajan kilpailukyvystä saada tulevaisuudessakin korkeatasoisia ammattilaisia.
Perusteettomat pätkätyöt on vakinaistettava.
Kunnallisen työpaikan on oltava kiinnostava ja vetovoimainen. Työnilo palautetaan hyvillä työskentelyolosuhteilla ja koulutusmahdollisuuksilla. Työntekijöitä on kannustettava ja palkittava sekä autettava sovittamaan yhteen työ- ja perhe-elämä. Kannustavat palkkausjärjestelmät on otettava käyttöön.
3. Perhe päättää mikä perheelle sopii. Ei kunta, ei valtio, ei yhteiskunta
Kokoomuslaisessa kunnassa perheen perusturva on kunnossa ja arki sujuu - tarvittaessa yksilöllisin tukiratkaisuin. Perheen on saatava valita elämäntilanteeseensa sopivat palvelut.
Perheiden on saatava valita lapsen ehdoilla sopivin hoitomuoto kotona tai kodin ulkopuolella. Kokopäivähoidon rinnalle on tarjottava puolipäivähoitoa ja avointa päiväkotitoimintaa.
Vaihtoehtoina on oltava kunnallinen päiväkoti- ja perhepäivähoito, kotihoidon tuki sekä yksityisen hoidon tuki. Kuntalisät ja palvelusetelit on otettava nykyistä laajemmin käyttöön tukemaan perheiden mahdollisuuksia valita vaihtoehtoisia hoitomuotoja.
« takaisin
4. Oikeita sosiaali- ja terveyspalveluita oikeaan aikaan oikeasta paikasta
Terveydenhuollon jonoja ei puheilla poisteta - tarvitaan tekoja. Hoitotakuusta on tehtävä totta. Perusterveydenhuolto on saatava kuntoon ja työnjako erikoissairaanhoidon kanssa toimivaksi. Elämäntilanteesta ja iästä riippumatta jokaisella on oltava varmuus siitä, että sairastuessaan pääsee hoitoon heti.
Jotta lasten ja nuorten ongelmiin voidaan puuttua riittävän varhain on neuvola- ja kouluterveydenhuoltopalvelujen sekä erityispäivähoidon ja oppilashuollon oltava kunnossa.
5. Enemmän ja parempia palveluita senioreille
Ikääntyvällä kuntalaisella on oltava tasapuoliset mahdollisuudet vaikuttamiseen, osallistumiseen ja harrastamiseen elinympäristössään valintojensa mukaan. Esteetön elinympäristö vahvistaa oman elämän hallintaa.
Laadukkaat ja monimuotoiset hoivapalvelut turvaavat vanhuuden, kun omat voimavarat vähenevät.
Seniorien neuvolat ja palvelukeskukset tarjoavat terveyspalveluita, tuettua asumista ja virkistävää kanssakäymistä. Monimuotoiset liikuntapalvelut ja -tilat ovat tärkeitä ikääntyvien ihmisten terveyden ja toimintakyvyn kannalta.
Ikäihmisten pitää saada asua mahdollisimman pitkään omassa kodissaan. Heille on tarjottava koti- ja tukipalveluita yksilöllisten tarpeiden mukaan.
Omaishoitajia on arvostettava. Heidän on saatava apua raskaassa ja arvokkaassa työssään sekä asiantuntija-apua ja palveluita tarvittaessa. Omaishoidon tuen palkkioluokat ja niiden tasot on yhtenäistettävä valtakunnallisesti.
6. Kotiseudulla pitää viihtyä ja tuntea olonsa turvalliseksi
Kokoomus haluaa rakentaa kuntalaisille puhtaan ja vehreän asuinympäristön, jossa on turvallista elää ja liikkua.
Puhdas ja vehreä ympäristö on kuntalaisen perusoikeus. Tähän vaikutetaan kaavoituksella, kehittämällä ulkoilu- ja viheralueita, panostamalla jätteiden lajitteluun ja kierrätykseen sekä sujuvaan ja ympäristöystävälliseen joukkoliikenteeseen.
Turvallisuus lähtee jokaisen lähipiiristä, kodista, kotipihalta ja työmatkalta.
Kasvavaa rikollisuutta ja huumeongelmaa on pystyttävä vähentämään ja ennaltaehkäisemään. Tähän työhön tarvitaan yksittäisiä kuntalaisia, järjestöjä ja viranomaisia. Poliisien riittävyys ja näkyminen lisää kuntalaisten turvallisuutta.
7. Vain menestyvä yritys työllistää
Työnteko ja yrittäjyys takaavat hyvinvoinnin. Yrittäjät työllistävät ja luovat vaurautta, jolla rahoitetaan palvelut. Tämän vuoksi menestyvä yritystoiminta on jokaisen kunnan menestymisen avain.
Byrokratia ei saa olla yritystoiminnan esteenä. Kunnissa on päästävä aitoon yrittäjyyttä edistävään ilmapiiriin. Kaavoitus- ja lupapäätösten on synnyttävä nopeasti ja yrittäjien palvelut on keskitettävä yhden luukun periaatteella.
8. Terveellä taloudella terve kunta
Kunnissa on perusasioiden oltava kunnossa. On keskityttävä olennaiseen ja suunnattava resurssit peruspalveluiden järjestämiseen. Kunnan on keskityttävä siihen minkä se parhaiten osaa ja muussa palvelutuotannossa tehtävä yhteistyötä yksityisen ja kolmannen sektorin kanssa.
Palveluseteleillä ja ostopalveluilla on tarjottava kuntalaisille valinnanmahdollisuuksia ja laatua palveluihin. Tämä hyödyttää kaikkia. Kuntalaiset saavat veroeurojensa vastineeksi parempia palveluita, kunnalta vapautuu voimavaroja keskeisiin tehtäviin ja kuntaan syntyy edellytyksiä uudelle yritystoiminnalle. Tästä meillä on olemassa hyviä esimerkkejä mm. joukkoliikenteestä, henkilöstöruokailusta ja vaikkapa päivähoidosta.
Kuntataloutta on kehitettävä kannustavaan suuntaan. Kuntien on saatava itselleen hyöty siitä, jos ne tekevät aktiivista sekä tuloksekasta elinkeinopolitiikkaa.
Vain terveellä taloudella turvataan kuntien kyky huolehtia tehtävistään. Kuntien ja valtion välinen tehtävien- ja siihen liittyvä rahanjako on oltava kestävällä pohjalla ja ennustettavissa.- Tuomas Tunkio
Nollasta on prosentuaalisestikin vaikea nousta...
- Siitäs sait
Tuomas Tunkio kirjoitti:
Nollasta on prosentuaalisestikin vaikea nousta...
Maailmankaikkeuskin syntyi nykytiedon mukaan alkuräjähdyksestä ja 0-pisteestä.
- altgr
Ota rauhallisesti, kyllä Kokoomuksella kannatusta riittää. Kukapa ei haluaisi varmistua peruspalveluiden saatavuudesta, julkisen sektorin tehokkuudesta ja välttyä maksamasta talouteen negatiivisesti vaikuttavia veroja.
Katsopa nykyhallitusta: Kepulla ja sosialisteilla on verot, peruspalvelut ja yhteiskunnan yleinen hyvinvointi pahasti hukassa.- demarien vihollinen no1
...hyvät vastaukset, kepulais rienaaja hiljeni!
Kokoomuksella on todella lääkkeet yhteiskunnalliseen nousuun.
Demareille ja kepulle tarvitaan vain siirtymäaikoja, jotta kukaan ei tajuaisi, että siirtymäajathan on heidän omista päätöksistä johtuvaa kallista yhteiskunnan korjaamista... - Lauri Luopio
demarien vihollinen no1 kirjoitti:
...hyvät vastaukset, kepulais rienaaja hiljeni!
Kokoomuksella on todella lääkkeet yhteiskunnalliseen nousuun.
Demareille ja kepulle tarvitaan vain siirtymäaikoja, jotta kukaan ei tajuaisi, että siirtymäajathan on heidän omista päätöksistä johtuvaa kallista yhteiskunnan korjaamista...Kokoomuksella on hyvät lääkkeet rikkaiden rikastuttamiseen toisten kustannuksella.
Kokoomuksen on turha narista nyt, olis tehnyt
silloin jotain kun oli hallituksessa, ei tehnyt
yhtään mitään, jaa, tais se muutaman promillen
miljonäärien veroja laskea.
Kokoomus ei näytä tajuavan, miksi se ei ole hallituksessa, eikä tule olemaan.
Suomessa on varakkaita niin vähän, eikä köyhä
katso kokoomuksen asioitaan ajavan, sen kokoomus
on tehnyt selväksi.
Miksi kokoomus ei ole hallituksessa vaan kitisee
oppositiossa, mahtaa olla tylsää? - Otsikossa kaikki
Lauri Luopio kirjoitti:
Kokoomuksella on hyvät lääkkeet rikkaiden rikastuttamiseen toisten kustannuksella.
Kokoomuksen on turha narista nyt, olis tehnyt
silloin jotain kun oli hallituksessa, ei tehnyt
yhtään mitään, jaa, tais se muutaman promillen
miljonäärien veroja laskea.
Kokoomus ei näytä tajuavan, miksi se ei ole hallituksessa, eikä tule olemaan.
Suomessa on varakkaita niin vähän, eikä köyhä
katso kokoomuksen asioitaan ajavan, sen kokoomus
on tehnyt selväksi.
Miksi kokoomus ei ole hallituksessa vaan kitisee
oppositiossa, mahtaa olla tylsää?...
- Otsikossa kaikki
Lauri Luopio kirjoitti:
Kokoomuksella on hyvät lääkkeet rikkaiden rikastuttamiseen toisten kustannuksella.
Kokoomuksen on turha narista nyt, olis tehnyt
silloin jotain kun oli hallituksessa, ei tehnyt
yhtään mitään, jaa, tais se muutaman promillen
miljonäärien veroja laskea.
Kokoomus ei näytä tajuavan, miksi se ei ole hallituksessa, eikä tule olemaan.
Suomessa on varakkaita niin vähän, eikä köyhä
katso kokoomuksen asioitaan ajavan, sen kokoomus
on tehnyt selväksi.
Miksi kokoomus ei ole hallituksessa vaan kitisee
oppositiossa, mahtaa olla tylsää?...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437916Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4522201Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292105- 1431680
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511226Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251211Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991084Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65831Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54733Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6721