Olen kristitty nuori ja uskon Raamattuun totuutena ja Jumalan sanana.
Otan vastaan kysymyksiä avartaakseni ihmisille fundamentalistikristityn uskoa, elämäntapaa ja arvoja, kun yllättävän monet tuntuvat olevan täysin tietämättömiä jopa kristinuskon perusasioista.
Pyrin pitämään keskustelun ihmisten ajattelua laajentavana ja siksi en mielelläni lähde väittelemään mitään kovin syvällisiä euforisten ateistien kanssa. Siitä paskasta tulee vain paha mieli kaikille.
Toivon, että keskusteluni pysyy asiallisena ja pyrin vastaamaan todenmukaisesti kaikkiin kysymyksiin.
Kysykää fundamentaistikristityltä
14
82
Vastaukset
- Old man
Mitkä ovat ne perusteet, joilla uskot Raamatun olevan jonkun jumalan sanaa ja totuus? Oletko koskaan miettinyt, miksi vaikkapa hindu uskoo oman uskontonsa totuuksiin ja miten hindun perusteet mahdollisesti eroavat sinun perusteistasi? Voitko mitenkään perustella, että miksi sinun totuutesi on totta ja hindun totuus ei ole.
- jyrppisoosi
Totta kai Raamattu on Jumalan sanaa koska sitä opetetaan kaikissa maailman yliopistoissa.
Kuulepas, Mulkkunen!
Onko mielestäsi niin että Saattana, johon kristityt uskovat, on kristittyjen jumalan poika, kuten Jobin kirjan 1. luvussa kerrotaan?- luupääpekka
Ihmiset ja enkelit ovat kaikki Jumalan poikia, eli Jumalan tekemiä.
Saattana, tuo ystäväsi ei ole syntynyt sattumalta alkuliemessä. luupääpekka kirjoitti:
Ihmiset ja enkelit ovat kaikki Jumalan poikia, eli Jumalan tekemiä.
Saattana, tuo ystäväsi ei ole syntynyt sattumalta alkuliemessä.Ei Raamatussa mitään sellaista sanota että ihmiset olisivat Jahven poikia. Sen sijaan erikseen puhutaan "Jumalan pojista".
Miksi juuri kristinuskon jumala, kun jumalia on sadoin ja tuhansin?
- jyredsw
Koska muut ovat epäjumalia.
Teehän testi. Rukoile Budhalta että saisit viisautta, ja kysy sen jälkeen itseltäsi että saitko sitä? - tieteenharrastaja
jyredsw kirjoitti:
Koska muut ovat epäjumalia.
Teehän testi. Rukoile Budhalta että saisit viisautta, ja kysy sen jälkeen itseltäsi että saitko sitä?Kokeiltu jo:
"Teehän testi. Rukoile Budhalta että saisit viisautta, ja kysy sen jälkeen itseltäsi että saitko sitä?"
Miljari ihmistä meistä itäänpäin on tätä mieltä.
- >=3
Kun Jumala kerran loi kaiken, loiko hän myös Saatanan ja muun pahuuden? Ja miksi?
Jos kaikelle tarvitaan luoja, kuka loi Jumalan?
Onko Raamattu kirjaimellinen ja kuvainnollinen totuus?
Oletko kasvissyöjä?
Uhraatko lampaita Jumalalle, kuten Raamatussa tehdään?
Minkä ikäinen olet, ja onko koulut käyty?- >=3
"kirjaimellinen ja kuvainnollinen"
Siis kirjaimellinen VAI kuvainnollinen?
- pekkaluupää
Mistä sait päähäsi esittää että maapallon luomonen kuului luomispäiviin koska Raamattu kertoo luomispäiviksi kutsuttujen ajanjaksojen alkaneen vasta maapalon luomisen jälkeen?
Miksi uskot luomispäivien kestäneen vain vuorokauden, kun Raamatussa lukee että Jumalan silmissä tuhat vuotta on kuin yksi päivä? - satua ja höpötystä
Seitsemän kertaa tuhat on seitsemäntuhatta. Kestikö luominen sinusta 7000 vuotta?
- Old man
No missäs se aloittaja Muikkunen nyt piileksii? Täällä on jo kysymyksiä pilvin pimein. Tuliko liian vaikeita?
Eikö palstalla aikaisemmin kirjoitellut joku evokki-Muikkunen? Aloitus kyllä tuoksahtaa hirvinaudalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753597
- 622694
- 812627
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582418Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912337Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2492146- 431922
- 441759
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151491EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408