Kristanssi

tanssiminen verissä

Tämä erityisesti Mazdelsille, mutta myös muille tanssimisesta jollakin tavalla kiinnostuneille.
Vaikka kyseessä onkin pääosin luterilainen idea, voivat helluntailaisetkin, tottakai, tulla mukaan ylistämään Herraa tanssin keinoin.

http://www.kristanssi.fi/etusivu

11

271

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plus - nolla

      Kaikkea ..skaa sitä onkin pöh!

      • Urpolle

        Kerro, mitä sinä harrastat, niin arvioidaan, onko paskaa vai vieläkin paskempaa.


    • että niin että

      En ole päässyt käsittämään mihin Jumala tarvitsee minun kiemurteluani kuulijoitten edessä !!

      Kerrotteko missä Uuudenliiton opetus puhuu siitä!

      NIin aj sitten harrastin sairaan omaishoitoa, senjälkeen yksinhuoltoa lasteni suhteen , korjaan laitteita ja hankin itselleni elannon omin käsin.

      ja vielä kasvatan perunaa, pesen mattoja ja siivoan jos on tarvetta.

    • Helluntailaisilla on ollut käytössä ylistystanssiaiset kauemmin kuin luterilaisilla. Ylistystanssit ovat käsittääkseni erittäin harvinaisia luterilaisissa kirkoissa, Helluntaikirkoissa ne ovat tätä päivää lähes joka paikkakunnalla. Jos luterilaiset menevät tähän helluntailaisten väkevään eksytysoppiin mukaan ja helluntailainen tapa yleistyy luterilaisessa kirkossa, vaihdan seurakuntaa.

      • voi voi

        Kylläpä tulee taas paksua valhetta mazimaaniselta.

        Tiedätköhän enää itsekään koska puhut totta ja koska palturia?


      • 7 + 12

        "Helluntailaisilla on ollut käytössä ylistystanssiaiset kauemmin kuin luterilaisilla"

        Ylistystankotanssiaiset voisivat olla vinkeä idea. Onkohan kokeiltu jo?


    • näin

      Onneksi ei helluntailaisuudessa olla menty vielä ainakaan näin pitkälle, mitä luterilaisuudessa että järjestetään jo tanssin opetustakin ja papit pyytelee anteeksi homoilta olemassa oloaan.

      • Helluntailaisuudessa järjestetään tanssin opetusta jo lapsille. Asuinpaikkakuntani helluntaiseurakunnassa on pidtetty lasten ylistystanssikerhoa ja vuosikausia. Samaa toimintaa on useissa eri helluntaiseurakunnissa.

        Käsittääkseni arkkipiispa Mäkinen pyysi anteeksi kirkon rakkaudetonta suhtautumista homoseksuaaleihin kautta aikojen. Näin tulisi Helluntaiherätyksenkin tehdä. Mäkinen ei ottanut kantaa lainsäädäntöön.


      • tikantapainen
        mazdels kirjoitti:

        Helluntailaisuudessa järjestetään tanssin opetusta jo lapsille. Asuinpaikkakuntani helluntaiseurakunnassa on pidtetty lasten ylistystanssikerhoa ja vuosikausia. Samaa toimintaa on useissa eri helluntaiseurakunnissa.

        Käsittääkseni arkkipiispa Mäkinen pyysi anteeksi kirkon rakkaudetonta suhtautumista homoseksuaaleihin kautta aikojen. Näin tulisi Helluntaiherätyksenkin tehdä. Mäkinen ei ottanut kantaa lainsäädäntöön.

        Ei voi sanoa, että helluntailaisuudessa järjestetään tanssinopetusta jo lapsille. Missään seurakunnassa, joissa olen ollut, ei ole ollut sellaista.En ole edes kuullut, että muissakaan täälläpäin olisi ollutkaan sellaista. En toki silti pidä ylistystanssia pahana, kelle se sopii.


      • näin
        tikantapainen kirjoitti:

        Ei voi sanoa, että helluntailaisuudessa järjestetään tanssinopetusta jo lapsille. Missään seurakunnassa, joissa olen ollut, ei ole ollut sellaista.En ole edes kuullut, että muissakaan täälläpäin olisi ollutkaan sellaista. En toki silti pidä ylistystanssia pahana, kelle se sopii.

        Eihän se olekaan totta mutta eihän mazimaanisen jutut olekaan totuuteen perustuvia kunhan valehtelee niin paljon kuin sielunsa sietää ja se näyttää sietävä mazimaalisesti.

        En tiedä yhtään helluntaiseurakuntaa missä olisi tanssinopetusta lapsille.


    • Anonyymi

      Tutkin löytyisikö kotipaikkani ev.lut seurakunnasta vanhaa kunnon raamattupiiriä. No ei löytynyt (ei yllätä), mutta tuli sitten törmättyä tällaiseen ilmiöön.
      Todella ihmettelen sitä mistä näitä uusia eksytyksen muotoja putkahtelee. Älkää eksykö! Tämä on silkkaa hulluutta.
      Suomen kristillisen tanssin ja _kehollisuuden_ ry
      Godfullness kehoharjotteita... Huoh ja voi voi... Mitä tämä oikein on?? KAikkea tällaista hulluutta löytyy, mutta ei vanhaa kunnon RAamatullista sanan opetusta (jota kovasti kaipaisin). Toivottavasti Jeesus tulisi pian hakemaan omansa kotiin. En jaksaisi näitä hulluuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      436
      906
    2. 56
      569
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      157
      550
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      51
      545
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      164
      527
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      218
      496
    7. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      436
    8. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      90
      424
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      63
      418
    10. Se siitä sitten

      Hyvin lyhyt oli loppuelämä, kun ei suhde ehtinyt edes alkaa ennen, kuin päätit lopettaa. Nauti olostasi sitten.
      Ikävä
      22
      410
    Aihe