Kristanssi

tanssiminen verissä

Tämä erityisesti Mazdelsille, mutta myös muille tanssimisesta jollakin tavalla kiinnostuneille.
Vaikka kyseessä onkin pääosin luterilainen idea, voivat helluntailaisetkin, tottakai, tulla mukaan ylistämään Herraa tanssin keinoin.

http://www.kristanssi.fi/etusivu

11

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plus - nolla

      Kaikkea ..skaa sitä onkin pöh!

      • Urpolle

        Kerro, mitä sinä harrastat, niin arvioidaan, onko paskaa vai vieläkin paskempaa.


    • että niin että

      En ole päässyt käsittämään mihin Jumala tarvitsee minun kiemurteluani kuulijoitten edessä !!

      Kerrotteko missä Uuudenliiton opetus puhuu siitä!

      NIin aj sitten harrastin sairaan omaishoitoa, senjälkeen yksinhuoltoa lasteni suhteen , korjaan laitteita ja hankin itselleni elannon omin käsin.

      ja vielä kasvatan perunaa, pesen mattoja ja siivoan jos on tarvetta.

    • Helluntailaisilla on ollut käytössä ylistystanssiaiset kauemmin kuin luterilaisilla. Ylistystanssit ovat käsittääkseni erittäin harvinaisia luterilaisissa kirkoissa, Helluntaikirkoissa ne ovat tätä päivää lähes joka paikkakunnalla. Jos luterilaiset menevät tähän helluntailaisten väkevään eksytysoppiin mukaan ja helluntailainen tapa yleistyy luterilaisessa kirkossa, vaihdan seurakuntaa.

      • voi voi

        Kylläpä tulee taas paksua valhetta mazimaaniselta.

        Tiedätköhän enää itsekään koska puhut totta ja koska palturia?


      • 7 + 12

        "Helluntailaisilla on ollut käytössä ylistystanssiaiset kauemmin kuin luterilaisilla"

        Ylistystankotanssiaiset voisivat olla vinkeä idea. Onkohan kokeiltu jo?


    • näin

      Onneksi ei helluntailaisuudessa olla menty vielä ainakaan näin pitkälle, mitä luterilaisuudessa että järjestetään jo tanssin opetustakin ja papit pyytelee anteeksi homoilta olemassa oloaan.

      • Helluntailaisuudessa järjestetään tanssin opetusta jo lapsille. Asuinpaikkakuntani helluntaiseurakunnassa on pidtetty lasten ylistystanssikerhoa ja vuosikausia. Samaa toimintaa on useissa eri helluntaiseurakunnissa.

        Käsittääkseni arkkipiispa Mäkinen pyysi anteeksi kirkon rakkaudetonta suhtautumista homoseksuaaleihin kautta aikojen. Näin tulisi Helluntaiherätyksenkin tehdä. Mäkinen ei ottanut kantaa lainsäädäntöön.


      • tikantapainen
        mazdels kirjoitti:

        Helluntailaisuudessa järjestetään tanssin opetusta jo lapsille. Asuinpaikkakuntani helluntaiseurakunnassa on pidtetty lasten ylistystanssikerhoa ja vuosikausia. Samaa toimintaa on useissa eri helluntaiseurakunnissa.

        Käsittääkseni arkkipiispa Mäkinen pyysi anteeksi kirkon rakkaudetonta suhtautumista homoseksuaaleihin kautta aikojen. Näin tulisi Helluntaiherätyksenkin tehdä. Mäkinen ei ottanut kantaa lainsäädäntöön.

        Ei voi sanoa, että helluntailaisuudessa järjestetään tanssinopetusta jo lapsille. Missään seurakunnassa, joissa olen ollut, ei ole ollut sellaista.En ole edes kuullut, että muissakaan täälläpäin olisi ollutkaan sellaista. En toki silti pidä ylistystanssia pahana, kelle se sopii.


      • näin
        tikantapainen kirjoitti:

        Ei voi sanoa, että helluntailaisuudessa järjestetään tanssinopetusta jo lapsille. Missään seurakunnassa, joissa olen ollut, ei ole ollut sellaista.En ole edes kuullut, että muissakaan täälläpäin olisi ollutkaan sellaista. En toki silti pidä ylistystanssia pahana, kelle se sopii.

        Eihän se olekaan totta mutta eihän mazimaanisen jutut olekaan totuuteen perustuvia kunhan valehtelee niin paljon kuin sielunsa sietää ja se näyttää sietävä mazimaalisesti.

        En tiedä yhtään helluntaiseurakuntaa missä olisi tanssinopetusta lapsille.


    • Anonyymi

      Tutkin löytyisikö kotipaikkani ev.lut seurakunnasta vanhaa kunnon raamattupiiriä. No ei löytynyt (ei yllätä), mutta tuli sitten törmättyä tällaiseen ilmiöön.
      Todella ihmettelen sitä mistä näitä uusia eksytyksen muotoja putkahtelee. Älkää eksykö! Tämä on silkkaa hulluutta.
      Suomen kristillisen tanssin ja _kehollisuuden_ ry
      Godfullness kehoharjotteita... Huoh ja voi voi... Mitä tämä oikein on?? KAikkea tällaista hulluutta löytyy, mutta ei vanhaa kunnon RAamatullista sanan opetusta (jota kovasti kaipaisin). Toivottavasti Jeesus tulisi pian hakemaan omansa kotiin. En jaksaisi näitä hulluuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      72
      5269
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      270
      4379
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      102
      3989
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      188
      2368
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      35
      1667
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      72
      1630
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      1209
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      1089
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      38
      1003
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      909
    Aihe