Mitä anteeksi pyydettävää on kirkolla
Ei mitään sillä homoja ja muita kohdellaan täysin samanvertaisesti Raamatun mukaan. Paitsi nyt ei jos homoliitot sallitaan!!!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288714129558.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288714129558.html
Arkkipiispa esitti julkisen anteeksipyynnön homoille
Arkkipiispa Kari Mäkinen avasi Porin SuomiAreenan maanantaina esittämällä anteeksipyynnön homoseksuaaleille ja muille seksuaalivähemmistöille.
Porin kaupungin ja MTV3:n järjestämä SuomiAreena sai vaikuttavan alun, kun arkkipiispa pyysi anteeksi sitä, kuinka julmasti sekä yhteiskunta että kirkko ovat seksuaalivähemmistöjä kohdelleet.
Porin Eetunaukiolle kokoontunut yleisö kuunteli hiirenhiljaa Mäkisen avautumista.
-Kun ajattelen kaikkea ulkopuolelle työntämistä ja kohtelua, johon olemme vuosikymmenien mittaan kirkkona ja yhteiskuntana syyllistyneet seksuaalivähemmistöjä kohtaan, ja miten edelleen niin tapahtuu, minusta tässä on anteeksipyynnön paikka. Selittelemättä ja kiertelemättä, arkkipiispa sanoi.
-On nöyrästi tunnustettava, että silmässä on ollut hirsi ja se vaikuttaa yhä. Toivon, että tähän anteeksipyyntöön voidaan yhtyä kirkossa ja yhteiskunnassa päätöksistä ja lainsäädännöllisistä asioista riippumatta.
Mäkinen myös totesi, että homoseksuaalit ovat vuosien varrella joutuneet yhteiskunnassa ja kirkossa torjutuiksi sairauteen, rikokseen tai erityiseen syntisyyteen vedoten.
-Se on julma osa suomalaista kertomusta, myös kirkon kertomusta.
Arkkipiispa myös totesi, ettei julmuus ole poistunut tänä päivänäkään, vaikka se onkin nykyisin hienovaraisempaa kuin ennen.
Lopetettuaan Mäkinen sai yleisöltä raikuvat aplodit.
Tilaisuuden jälkeen Mäkinen kommentoi Ilta-Sanomille, miksi hän päätti avautua juuri nyt.
- Toinen syy on se, että tämä on pitkään kypsynyt niissä keskusteluissa, joita olen käynyt ihmisten kanssa ja toisaalta se, että halusin tuoda nimenomaan tämän näkökulman nyt käytävään keskustelun keskelle.
Kun asiaa Mäkiseltä erikseen kysyttiin, hän kiisti, että kyseessä olisi kannanotto kristillisdemokraattisessa puolueessa käytävään puheenjohtajapeliin.
Tilaisuuden jälkeen Mäkiseltä kysyttiin myös, pelkääkö hän sitä, että hänen puheenvuoronsa aiheuttaisi vihareaktioita.
- En pelkää, arkkipiispa Mäkinen sanoi.
Ei edes osaa hävetä
Mitä anteeksi pyydettävää on kirkolla Ei mitään
5
68
Vastaukset
- Antipiispa
Arkkipiispa Mäkinen, voitteko vastata seuraavaan kysymykseen:
Pitääkö Jumalan pyytää homoseksuaaleilta anteeksi, koska
a) faktahan on se, että Jumala hävitti Sodoman ja Gomorran kaupungit niiden irstaan menon takia. Mukana tuhoon joutuivat myös näiden kaupunkien homoseksuaalit (En kirjoita seksuaalivähemmistöt, koska taisivat olla jo enemmistönä.). Vain Loot perheineen pelastui. Tekikö Jumala siis väärin tuhotessaan myös ne miehet, jotka olisivat vain halunneet maata Lootin luokse tulleiden Jumalan miesten kanssa? Hehän olivat homoseksuaaleja, kun kerran olivat mieltyneitä näihin Jumalan lähettämiin miehiin.
b) Raamatussa on useassa kohdassa mainittu sekä miesten että samaa sukupuolta olevien välinen eroottinen suhde Jumalan tahdon vastaiseksi.
Pitääkö siis mielestänne Jumalan pyytää homoseksuaaleilta anteeksi?
Kyllä vai ei?Näin on.
Arkkipiispan pitäisi kyllä pyytää anteeksi meiltä Kristityiltä jotka elämme Raamatun mukaan. Pyydettävä anteeksi sitä että kirkko on luopunut Raamatusta- PAHA arto;
totuusvoittaaaina kirjoitti:
Näin on.
Arkkipiispan pitäisi kyllä pyytää anteeksi meiltä Kristityiltä jotka elämme Raamatun mukaan. Pyydettävä anteeksi sitä että kirkko on luopunut Raamatustatotuusvoittaaaina26.7.2014 13:13
Näin on.
Arkkipiispan pitäisi kyllä pyytää anteeksi meiltä Kristityiltä jotka elämme Raamatun mukaan.-----------
arton valeraamattu käskee huoritella
itselleen täysin tuntemattomien ihmisten ÄIDIT.......
kristitty,muka?
***Tämä katolic on ä***ä, jonka äiti on h****a ei tiedä isästään mitään ja hänen äiti on mm. opettanut minutkin naimaan***
http://artokotisivut.123kotisivu.fi/410262801
- valekrititty =AN
ARTOkaan ei osaa hävetä juttujaan....
kristitty,muka?
***Tämä katolic on ä***ä, jonka äiti on h****a ei tiedä isästään mitään ja hänen äiti on mm. opettanut minutkin naimaan***
http://artokotisivut.123kotisivu.fi/410262801 - Maisalis
Kirkolla on todella anteeksipyynnettävää homoseksuaaleilta ja muiltakin seksuaalivähemmistöiltä. Aivan samoin kuin sillä oli anteeksipyydettävää romaneilta, joita se oli kohdellut kaltoin vuosisatoja Ruotsi-Suomessa. Anteeksipyytäminen ei aina ole helppoa, siksi on kunnioitettava arkkipiispamme elettä. Se oli niinsanotusti miehen teko.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2725089- 514087
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii933599- 502709
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461863- 191827
- 1001669
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘981481- 711085
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1461063