Eilen.
Yksi osallistuja, tyttö, moitti sitä että kouluissa ei kerrota, että rippilerille on vaihtoehto, Prometheus-leiri.
Siitä sain idean.
Kun kirkko saa järkätä kouluissa riparin mainostilaisuuksia, enpä ihmettelisi, vaikka opetushallitus kirkonkätyrijohtajineen, tapansa mukaan, olisi mukana suosittelemassa noita riparimainostilaisuuksia kouluille.
Protu-leirien järjestäjät voisivat oyttaa yhteyttä kouluihin ja opetushallitukseen, ja esittää että voisivat vierailla kuluissa kertomassa protu-leireistä.
Voisi vaikka järjestää yhteisen ripari- ja Protu-leiri markkinointitilaisuuden kouluihin. Kun molemmat rinnakkain esiteltäisiin niin tulisi tervettä kilpailua ja olisi helpompi valita niiden välillä, kumpi enemmän miellyttää, vaikuttaa kiinnostavammalta. Tai päättää mennä vaikka molempiin.
Jos ehdotus tyrmätään niin onpahan mustaa valkoisella kuinka taas kerran evlutikkakirkolla on ihan omat etuoikeudet häärätä liki rajoituksetta kouluissa omaksi edukseen.
YLE radiouutisissa Protu-leireistä
2
217
Vastaukset
- Jappervokki
Keskustelu meni heti kättelyssä sivuraiteille, mutta vastaanpa alkuperäiseen viestiin. Protu on jo pitkään käynyt kouluissa kertomassa protuleireistä. Kävijät ovat tyypillisesti olleet edellisen kesän leiriläisiä, jotka ovat pystyneet kertomaan innostavia tarinoita omalta leiriltään. Koska Protu tarjoaa vaihtoehtoisia aikuistumisleirejä, on koulutiedotusta järjestetty vaihtoehtoisilla tunneilla eli ET-tunneilla. Suurin osa ikäluokasta jää siis sen ulkopuolelle. Niistä kouluista, joissa koulutiedotusta on järjestetty, on leireille hakeutunut porukkaa, joten toiminta on kannatettavaa.
"Keskustelu meni heti kättelyssä sivuraiteille "
Joillakin protufoobikoilla näyttää olevan jokin [yhteis]saunaan liittyvä perversio, minkä pohjalta he kuvittelevat saavansa mustamaalattua protuleiritoimintaa oksentamalla keskusteluihin omia raiteilta karanneita ajatuksiaan leirisaunomisesta. Tilanteen kanssa on onneksi helppo elää, kun voi aina tarjota terveitä ajatuksia vastineeksi. Mielestäni sinä teet asian eteen hyvää työtä. Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 81 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad971625- 541083
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4201041- 166962
- 57782
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126762- 51698
- 81689
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38665- 57661