YLE radiouutisissa Protu-leireistä

a.matsoni

Eilen.

Yksi osallistuja, tyttö, moitti sitä että kouluissa ei kerrota, että rippilerille on vaihtoehto, Prometheus-leiri.

Siitä sain idean.

Kun kirkko saa järkätä kouluissa riparin mainostilaisuuksia, enpä ihmettelisi, vaikka opetushallitus kirkonkätyrijohtajineen, tapansa mukaan, olisi mukana suosittelemassa noita riparimainostilaisuuksia kouluille.

Protu-leirien järjestäjät voisivat oyttaa yhteyttä kouluihin ja opetushallitukseen, ja esittää että voisivat vierailla kuluissa kertomassa protu-leireistä.

Voisi vaikka järjestää yhteisen ripari- ja Protu-leiri markkinointitilaisuuden kouluihin. Kun molemmat rinnakkain esiteltäisiin niin tulisi tervettä kilpailua ja olisi helpompi valita niiden välillä, kumpi enemmän miellyttää, vaikuttaa kiinnostavammalta. Tai päättää mennä vaikka molempiin.

Jos ehdotus tyrmätään niin onpahan mustaa valkoisella kuinka taas kerran evlutikkakirkolla on ihan omat etuoikeudet häärätä liki rajoituksetta kouluissa omaksi edukseen.

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jappervokki

      Keskustelu meni heti kättelyssä sivuraiteille, mutta vastaanpa alkuperäiseen viestiin. Protu on jo pitkään käynyt kouluissa kertomassa protuleireistä. Kävijät ovat tyypillisesti olleet edellisen kesän leiriläisiä, jotka ovat pystyneet kertomaan innostavia tarinoita omalta leiriltään. Koska Protu tarjoaa vaihtoehtoisia aikuistumisleirejä, on koulutiedotusta järjestetty vaihtoehtoisilla tunneilla eli ET-tunneilla. Suurin osa ikäluokasta jää siis sen ulkopuolelle. Niistä kouluista, joissa koulutiedotusta on järjestetty, on leireille hakeutunut porukkaa, joten toiminta on kannatettavaa.

      • "Keskustelu meni heti kättelyssä sivuraiteille "

        Joillakin protufoobikoilla näyttää olevan jokin [yhteis]saunaan liittyvä perversio, minkä pohjalta he kuvittelevat saavansa mustamaalattua protuleiritoimintaa oksentamalla keskusteluihin omia raiteilta karanneita ajatuksiaan leirisaunomisesta. Tilanteen kanssa on onneksi helppo elää, kun voi aina tarjota terveitä ajatuksia vastineeksi. Mielestäni sinä teet asian eteen hyvää työtä. Tsemppiä!


    Ketjusta on poistettu 81 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      42
      5672
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      5203
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3648
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3613
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3096
    6. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      86
      3016
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      45
      2768
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2663
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      48
      2286
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1784
    Aihe