Valmistutintuotteen, mainostin ja hankin konttorilaitteita, kaikesta olen saanut kuukausittain alv-palautukset, mitään en ole vielä saanut myydyksi. Kun joskus myyn tuotteita alv:n kera, niin nähtävästi alv:tä en voi enää saada takaisin ostokulujen osalta vaan on kai huomioitava, että ne on jo palautettu aikaisempina kuukausina? Eli tulee nähtävästi huomioida jo saamani alv-palautukset tuotteiden osalta? Firma on toiminimi ja alv rek.
ALV:eet saatu etukäteen jo
6
210
Vastaukset
- kerro lisäää
kiva ku tulit avautuu.....
- No totta kai...
Minäkin rakensin viime talvena erään koneen/laitteen, rakentamiseen sisältyneet materiaalit ja ulkopuoliset palvelut olivat tietenkin alv vähennyskelpoisia.
Yhtään tuotetta en ole vielä (mallikappaleita huomioimatta) valmistanut enkä myynyt, myynti alka vasta ensi keväänä kun saan varaston tehtyä (varaston alv vähennykset myös).
Joten ihan luonnollinen kuvio, alvit vähennetty tai oikeammin saatu verottajalta (tullut palautuksia) ennenkuin on myyty ensinmäistäkään tuotetta.- ToimiiNimi
Niin, kyllä on silti sanottava, että rahaa uponnut 6000-8000 euroa "nappikauppaan", eli kai nuo pienet ALV-palautukset ovatkin kohdallaan. Hyötyähän niistä ei sinänsä ole, vähän tullut vaan vastaan "tappioissani". Kun myynti alkaa, niin silloinhan en enää voi valmistus-alveja vähentää vaan maksettava täysmääräisinä, muutenhan tapahtuisi rikos. Ei niitä tuplana saa, vois tulla melkoiset jälkimätkyt. Oltava tarkkana.
- siis täh?
ToimiiNimi kirjoitti:
Niin, kyllä on silti sanottava, että rahaa uponnut 6000-8000 euroa "nappikauppaan", eli kai nuo pienet ALV-palautukset ovatkin kohdallaan. Hyötyähän niistä ei sinänsä ole, vähän tullut vaan vastaan "tappioissani". Kun myynti alkaa, niin silloinhan en enää voi valmistus-alveja vähentää vaan maksettava täysmääräisinä, muutenhan tapahtuisi rikos. Ei niitä tuplana saa, vois tulla melkoiset jälkimätkyt. Oltava tarkkana.
Mitä ovat valmistus-alvit ja miten ne voisi vähentää?
- Rakentamispalvelu
siis täh? kirjoitti:
Mitä ovat valmistus-alvit ja miten ne voisi vähentää?
Käänteinen ALV valmistuksessa, eli palkat käänteisenä myynninveroon
- kukkuumies
Anteeksi mitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18011299
- 565381
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462627- 382301
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131811Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441735Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta381393Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371319Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61226Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut261159