Kun työhön tarvittava kone hajoaa niin homma jää kesken. Tänään vyölläni mukana killuva Leatherman pelasti päivän heti aamusta. Onneksi on ruuvarit ja pihdit samassa paketissa saatavilla! Koneesta vaan kansi irti ja sen sai rukattua kuntoon leathermanilla enkä saanut edes sähköiskua. Tim Leatherman on ollut nero!
Leatherman, työpäivän pelastaja
kiitos leatherman
1466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
USA rules!!!
Mikähän kone mahtoi olla kyseessä?
Oma anoppi.
Paperisyöttäjä. Se puskee kiivaaseen tahtiin paperia kitusistaan.
olet siis kovapalkkainen paperitehtaan duunari, rikkaampi kuin moni pikkufirman toimitusjohtaja!
Kyllä lm wawe kuuluu työmiehen taskuun. Johtorikot ja pienet korjaukset käy sillä käden käänteessä, eikä tarvii lähtee kattelemaan työkaluja.
Timpurointihommissa esim saranoiden sovittelussa kätevä. Se saha on oikeesti terävä ja sillä tekee upotuksia helposti. Olen hionu sen pykäläterän kärjen vielä taltaksi, niin taskussa kulkee varsin käyttökelpoinen työkaluarsenaali. Pihdit kestää kovempaakin käyttöä. Viilat viilaa ihan oikeasti.
Todellakin, jos tuon unohtaa kotiin, niin olo on, kuin ilman housuja ois. Päivän mittaan tarvii kuitenkin useaan otteeseen.
Pelastuin kerran kolarissa leathermanin ansiosta. Turvavyö ei auennut törmäyksen tapahduttua, mutta katkaisin sen letukan sahalaitaveitsellä äkkiä. Siinä tilanteessa pyöri mielessä lähinnä se, että mahtaako törmäysvaurio johtaa äkkinäiseen bensan räjähtämiseen. Eli kiireellä ulos!
Ja kun kierit kärrynpyöriä autosta etäämmälle, se räjähti kuin Hollywoodissa. Loistavaa!
Itse olin kerran Grönlannissa tutkimusmatkalla pelkkä Leatherman mukana, kun supi kävi kimppuun. Rassasin sen kurkkutorven poikki letukan sahaterällä, jolla oli jo tehty yksi kelohonkamökki, eikä terotettu sen jälkeen, ja kaivoin pihdeillä silmät päästä.
Ois muuten käynyt huonosti tuolla reissulla ja jääneet kymmenet naiset ilman valioluokan jälkikasvua, jos ei olisi ollut letukkaa mukana.
100 vuoden takuu muuten!
On vain yksi Leatherman. Sen nimi on Victorinox. Sveitsin armeijan linkkuveitsi. Ei ole muita. Koskaan.
Paskat sakset. Niitti löystyy. Susipaskat pihdit muuten. Tykkään enemmän Wengeristä, vaikka samaa sarjaahan se on Victorinoxin kanssa - saksien sahamainen reuna uppoaa hyvin mm. kynsiin. Saksien ruuvi voisi olla isompi kynnellä kiristää.
Leathermanithan tehdään nykyisin Kiinassa tms... Samaa paskaa saa tilattua paljon halvemmalla, vähän karkeammalla viimeistelyllä, eri merkeillä. Kun on useampi niin on eri kokoja jne.
Itse asiassa juoksin etäämmälle, mutta ei tullut räjähdystä. Ei edes syttynyt auto tuleen.
Ja vyön rikoit turhaan. Paskan möivät.
En tiiä missä tehdään, mutta käytän pihtien leikkuria höyläämöllä teräksisten nippusiteiden katkomiseen useita kertoja päivittäin. Toki leikkurin leveys riittää vain puoleen väliin sidontavannetta, mutta loppu katkeekin sitten kun vähän vääntää. Lm jotain pari vuotta vanhat, eikä leuoissa edelleenkään yhtään väljää. Eipä halppispihdit aikuisten oikeesti kestä miehen kädessä. Kevyt puristus pihdeistä ja kahva on nurin, tai leuka poikki. Toki muissakin merkeissä löytyy varmasti yhtähyviä työkaluja. Mutta ei ole tullu mieleen vaihtaa. Sikäli toimivat on yhden käden mekanismit, eikä tunnu lelulle kädessä.
Toimistossa nyhjäävät ja monitoimityökalujaan hyllyssä pitävät tulevat toimeen sitten niillä halppisvehkeillä.
Hyvin näyttäneet nämä Ganzot kestävän kuitenkin, pihditkin...