Ukrainan kieli, kuten venäjänkin kieli, on kehittynyt muinaisslaavilaisesta kielestä, mutta kehittyi 1700-luvun lopulla enenevässä määrin omaksi kielekseen ja omaksui omaa sanastoa, oman lauserakenteen ja äänteet. Läheisyys Puolaan vaikutti kielen melodian ja sanaston kehitykseen.
Tästä huolimatta ukrainan kielen sanastosta noin kaksi kolmasosaa on venäjän kielen sanoja, minkä vuoksi venäjän kieltä äidinkielenään puhuvat pystyvät hyvin ymmärtämään ukrainaa.
Myös ukrainalaisista lähes 95 prosenttia puhuu ja ymmärtää venäjää, mikä johtuu etenkin Ukrainan neuvostohistoriasta.
Tästä huolimatta ukrainan kielen sanastosta noin kaksi kolmasosaa on venäjän kielen sanoja, minkä vuoksi venäjän kieltä äidinkielenään puhuvat pystyvät hyvin ymmärtämään ukrainaa.
Myös ukrainalaisista lähes 95 prosenttia puhuu ja ymmärtää venäjää, mikä johtuu etenkin Ukrainan neuvostohistoriasta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sekö antaa Putinille oikeuden rikkoa sopimuksia.
Onko Putin rikkonut jotain sopimusta?
Nimenomaan se ei anna Putinille mitään oikeuksia.
Kyse on eri murteesta, joka hiljalleen vaihtuu venäjästä ukrainaksi, kun mennään kohti Puolaa, mitään selvää rajaa ei ole olemassa.
Ainahan se ryssä on siellä leikkinyt, tällä kertaa ei ruotsalaiset ja saksalaiset pääse 1700-luvun tavoin leikkiin mukaan, sattuneesta syystä.
Venäläiset ei todellakaan ymmärrä ukrainaa. Pari sanaa lauseessa saattaa kuulostaa samalta kun venäjä, mutta muusta ei sitten saa selvää. Ukrainan kieli on venäläisille sama kuin viro suomalaisille.
Eli hassun kuuloista mutta rakastettavan tuttua kuitenkin.Viro on kaunis kieli.
Sama juttu lienee valkovenäjän kielen kanssa kun venäjänkielisestä henkilöstä on kysymys. Valkovenäläiset tosin ymmärtävät melko vaivatta venäjää kuten myös ukrainalaiset, lähinnä Neuvostoliiton ajan ja sitä ennen tsaarin Venäjän suurvaltapolitiikan "ansiosta".
Oikeasti kielet ovat lähes identtiset.
Joo, noin 75 %:tia sanoista on täysin samoja.
"Oikeasti kielet ovat lähes identtiset. "
Jossain kielissä pelkän murteen takia saman kielen puhuja ei ymmärrä toista.
http://www.youtube.com/watch?v=sM45TACI4H4.
Kielikysymykset on tosiaan olleet Ukrainassa aika tulehtuneita. Ihan parlamenttitasolta alkaen:
http://www.youtube.com/watch?v=Kyuhqrf0MvU
http://www.youtube.com/watch?v=ZztEukSNhTU