Ideoita Halloweenbileisiin?

Heissan!

Suunnitelmissa olisi tuoda vähän valoa tähän syksyn harmauteen pitämällä Halloweenina teemabileet. Osallistujat ovat ikähaarukassa 22-28.v. Alustavasti ajattelin tarjota ruokana TexMex -ruokia, eli salsaa, guagamolea, Chili con Carnea yms.

Kiitollisena ottaisin vastaan booliohjeita, jotka sopisivat illan teemaan sekä Tex Mex ruokien seuraksi. Olisi myös kiva kuulla muitakin ideoita Halloween bileiden järjestämiseen.

Kiitos ja iloista syksyn jatkoa! :0)
5879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jossain oli justiin vinkki, että boolijää tehdään kumihanskassa joka on ensin huuhdottu hyvin..

Äänestä

Halloween-boolimaljaksi tietenkin ison kurpitsan kuoren puolikas. Boolin kirkkaaksi rakenneosaksi tequila, niin ylihintaista kamaa kuin se Suomessa onkin. Sierra Silver ja Two Fingers (Dos Dedos) ovat joka tapauksessa boolikäyttöä ajatellen litrahinnaltaan lähempänä järjellistä kuin Sierra Tequila Gold ja Sauza Hornitos. Sitten vain sitruslikööriä (esim. Triple Sec), valkoviiniä, hiilihappoista jatketta (Sprite?) ja koristeeksi viipaloituja hedelmiä (karambola tms.) Sitrusliköörin asemesta voisi aprikoosiliköörikin toimia.

Guacamole löytyy helpommin, kun sen kirjoittaa noin eikä muotoon "guagamole".

Äänestä

puoli lasia vodkaa ja puoli lasia kossua. nautitaan raakana.

Äänestä
  • GREEN FIESTA

    4 cl Green Cat
    1/2 omenamehu
    1/2 Sprite

    Päälle puristettua limeä
    long drink- lasi

    Äänestä

  • Pari-kolme vuosikymmentä sitten puhuttiin Neuvostoliitosta ja sen kosmonauteista. Yksi heistä oli Herman (German) Titov. Erään jutun mukaan Titovin mielijuoma oli sputnik-cocktail:

    Kaadetaan lasi puolilleen votkaa ja sitten täyteen vettä. Juodaan lasi puolilleen ja täytetään votkalla. Juodaan lasi puolilleen ja täytetään votkalla. Ja niin edelleen. Jatketaan, kunnes päässä alkaa kuulua "PIIP-PIIP".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miia kirjoitti:

Heissan!

Suunnitelmissa olisi tuoda vähän valoa tähän syksyn harmauteen pitämällä Halloweenina teemabileet. Osallistujat ovat ikähaarukassa 22-28.v. Alustavasti ajattelin tarjota ruokana TexMex -ruokia, eli salsaa, guagamolea, Chili con Carnea yms.

Kiitollisena ottaisin vastaan booliohjeita, jotka sopisivat illan teemaan sekä Tex Mex ruokien seuraksi. Olisi myös kiva kuulla muitakin ideoita Halloween bileiden järjestämiseen.

Kiitos ja iloista syksyn jatkoa! :0)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu