Haluan tuoda esiin seikan jota ei ehkä niin paljon ajatella allergian aiheuttajaksi.
Uusissa huonekaluissa (kankaissa) ja varsinkin matoissa on paljon tekstiilin suoja-aineita. On likaa hylkiviä käsittelyjä, palonsuoja-aineita, homeenestoaineita (varsinkin ulkomailta tuoduissa matoissa) Matot tuodaan konteissa joihin ruiskutetaan vielä suljettaessa homeen estoaineita yms. Varsinkin nukkamatot mielletään mukaviksi lapsille ovat pehmeitä ja kauniita. Lapset kuitenkin konttaavat hyvässä lykyssä vielä nuolevat matoja ovat kuitenkin jatkuvassa kontaktissa pitkiä aikoja. Melkein jokainen äiti pesee uudet vaatteet ennen käyttöön ottoa syytä olisi myös pestä matot varsinkin sellaiset jotka tulevat tiloihin missä lapset paljon ovat. Mitä pestympi matto sitä kemikaalivapaampi matto. Huonekaluakaan ei kannata kovin usein uusia, ajan kassa enemmät kemikaalit haihtuvat. Olisiko se vaha sohva kuitenkin vielä parempi käytössä.
Tekstiilien kemikaalit
Ekolokisti
0
726
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688