Lappeenrannan poliisi jättää tahallisesti auttamatta rikoksen uhria. samoin eräs valtava perheyritys. Tässä kaupungissa muhii semmonen sontakasa jota pyörittää seinähullut poliisit syyttämättäjättävä syyttäjä. poliisilta joutuu kerjäämän apua eikä perkele elettäkään.
Lappeenranta!
3
105
Vastaukset
- Keskari
En ole lappeenrantalainen, enkä edes sieltä päinkään, mutta luulenpa että aloittajan mainitsema ilmiö koskee koko Suomea.
Tässä maassa asiat ovat ajautumassa sellaisille kantimille, että niistä ulospääsy vaatisi jo paljon reippaampia ja maanläheisempiä toimia kuin mihin kykenemättömät päättäjämme pystyvät. Siksi varsinkin virkamieskoneisto on täysin sekaisin, koska kaikki perustuu PELKOON! Kaikki pelkäävät oman asemansa puolesta, eivätkä siksi lähde varsinkaan suurempien talousvaikuttajien varpaille tallomaan. Tällaisia ovat juuri suuret yritykset joita tässä maassa on koko ajan vähenevä määrä. Nämä toimijat nauttivat tällä hetkellä rajatonta valtaa tässä yhteiskunnassa. Ja syy on pelkästään typerien valtiotason päättäjiemme.
Poliisin rakennemuutos ja ns. säästöohjelma on aiheuttanut sen, että kyseisellä organisaatiolla ei ole muuta jäljellä kuin pelkkää palkkaa nostavat johtajansa. Kenttäväkeä on vähemmän, ja kuitenkin yhteiskunta tuottaa töitä juuri sille väelle enemmän koko ajan. On toiveajattelua luulla että yhteiskunnan olot paranevat palveluita karsimalla. Sama ongelma on myös terveydenhuollon puolella. Ja silti, kulut kasvavat koko ajan huimaa vauhtia veronkorotusten ja lisääntyvän velkaantumisen vuoksi! Tässä maassa "hallitaan" epäyhtälöillä. 1 1 on edelleen vain kaksi, ei muuta.
Summaisin yksinkertaisesti asian näin: Koko maa on aivan sekaisin, ja ns. hyvinvointi on tullut niin kalliiksi ettei tulevaisuudessa kenenkään hanuri tule tällaista kestämään viennin samaan aikaan sakatessa ja valtion johdon tehdessä tyyhmyyksiä Brysselissä. - jaska valuu alas
Oiskohan poliisilla nykyään prioriteettina turvata valtion verotulojen saanti. Kaikki ihmisiin kohdistuvat rikokset saattavat jopa lisätä valtion kustannuksia, joten v**** niistä.
Tämmönen ehkä epärealistinen ajatus vaan tuli mieleen. - Keskari
"Oiskohan poliisilla nykyään prioriteettina turvata valtion verotulojen saanti"
Joo, siitähän kielii juuri tämä Aarnion tapauskin. Kyllä poliisilla on Suomessa paljon tehtävää mikäli omat päällikötkin kuuluvat linnaan. Aarnio on sivistyneessä maailmassa erityistapaus, ja kertoo poliisin mädännäisyydestä. Ongelma EI siis rajoitu pelkästään Lappeenrantaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522135
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351333Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941275- 1571178
- 681001
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31899Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59858Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46809