Siitä on 45 vuotta

13

151

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >=3

      Jotkut uskovaiset väittävät kuun tuottavan omaa valoaan, eikä heijastavan Auringon valoa.

      • söin hänet

        Silloinhan Kuu loistaisi täytenä koko ajan. :-)


    • Rapanhapakko

      Tuo Naapurin Kissa vaikuttaa kivalta misulta kun aiheen esille ottaa!

      Ensimmäinen kerta, kun vanhempani antoivat minun katsoa telkkaria noin myöhään illalla, oli juuri ensimmäinen Kuuhun laskeutuminen. Olin seitsemänvuotias, joka tekee minusta nyt... hyi helevetti.

      Siitä lähtien olen ollut innostunut avaruuslennoista, ja tiedän niistä keskivertoa paljon enemmän.

      Miksei sitten Kuussa ole kuuden miehitetyn laskeutumisen jälkeen ja sitten 1972 käyty? Tai tehty Marsiin miehitettyä lentoa?
      Simppeli vastaus: Rahoituksen puute. Poliitikkoja ei kiinnosta ja suurta kansaa vielä vähemmän. Nörtitkin vain katsovat fantasiascifiä. Marsiinkin oli suunnitelma mennä Nerva-ydinraketilla jo 1982, mutta ei saatu rahhaa.

      • Muistelen että kuulentojen aikaan arvioitiin Marsissa oltavan 1984, mutta saattoi se olla yhtä hyvin 1982.


      • Rapanhapakko
        RepeRuutikallo kirjoitti:

        Muistelen että kuulentojen aikaan arvioitiin Marsissa oltavan 1984, mutta saattoi se olla yhtä hyvin 1982.

        Von Braunin suunnitelman eka laskeutuminen oli ajoitettu 1982.
        Nerva-ydinraketteja testattiin maan pinnalla ja toimintakelpoiseksi todettiin.
        Sen sijaan von Braunin tiimin hahmottelema laskeutumisalus ei ehkä olisi toiminut Marsin odotettua harvemmassa ilmakehässä.

        Tästä oli silloin kuvia jopa suomalaisissa muropaketeissa, mutta rahhaa ei siis saatu.

        http://www.astronautix.com/craft/vonn1969.htm

        Toki vielä coolimpi olisi ollut ydinräjähteillä toimiva Orion-raketti :-)

        Nyt uusissa suunnitelmissa on taas Nervamaisia Mars-ratkaisuja. Siis ydinreaktorin läpi syötetään vetyä, simppeliä periaatteessa. Coolimpi olisi nyt keksitty pulssifuusio, pienen pieniä vetypommeja zäpätään sähköllä plasmaksi ja fuusioreaktioon ja ohjataan suuttimen kautta ulos.

        Pääsishän Marsiin kemiallisilla raketeillakin. Mutta se kestää niin kauan, että miehistön saama säteilyannos on jo vakava uhka. Ja miehitetyllä aluksella täytyy toki olla paljon enemmän massaa kuin miehittämättömillä luotaimilla.


    • Jonkin verran harmitti kun vuoden 1990 auringonpimennys ei osunut tasan samalle päivälle. Onneksi Hyvinkään lentokenttä oli valokuvauksen kannalta täsmälleen oikeassa suunnassa - Minolta CLE olkalaukkuun, jalusta 1975 hankitun Robin Hoodin takatelineelle ja polkaisu matkaan.

    • söin hänet

      Nuo Ylen keskustelusivullakin vilisevät salaliittoteoreetikot eivät varmaan tajua 1960-luvun lopun poliittista ilmapiiriä. Isäukkoni oli siihen aikaan aluelehden toimittaja, ja hänen ikäpolvelleen on selvää, että venäläiset olisivat ilman muuta tienneet jos USA olisi huijannut ja tehneet amerikkalaisista muhennosta yhdellä kädenheilautuksella. NL jäi suosiolla toiseksi ja tyytyi lähettämään Lunahodin muutamaa vuotta myöhemmin.

      • 2+2

        "NL jäi suosiolla toiseksi ja tyytyi lähettämään Lunahodin muutamaa vuotta myöhemmin."

        Jokainen 'Kuun valloitusta' seurannut tai siitä lukenut tietää, että Luna projekti alkoi Neuvostoliitossa useita vuosia ennen USAn Apollo projektia, jonka käynnisti John Kennedyn puhe 25.5.1961.

        Luna 2 putosi Kuuhun jo 14.9.1959. Luna 3 otti ensimmäiset valokuvat Kuun Maahan näkymättömältä puolelta 7.10.1959. Luna 9 laskeutui Kuuhun 3.2.1966. Luna 15 lähetettiin Maasta 3 päivää ennen Apollo 11 lähtöä.

        Lunohod projekti lähetti sen sijaan miehittämättömiä robotteja tutkimaan Kuun pintaa. Lunohod 1 laskeutui Kuuhun 17.11.1970.


      • söin hänet
        2+2 kirjoitti:

        "NL jäi suosiolla toiseksi ja tyytyi lähettämään Lunahodin muutamaa vuotta myöhemmin."

        Jokainen 'Kuun valloitusta' seurannut tai siitä lukenut tietää, että Luna projekti alkoi Neuvostoliitossa useita vuosia ennen USAn Apollo projektia, jonka käynnisti John Kennedyn puhe 25.5.1961.

        Luna 2 putosi Kuuhun jo 14.9.1959. Luna 3 otti ensimmäiset valokuvat Kuun Maahan näkymättömältä puolelta 7.10.1959. Luna 9 laskeutui Kuuhun 3.2.1966. Luna 15 lähetettiin Maasta 3 päivää ennen Apollo 11 lähtöä.

        Lunohod projekti lähetti sen sijaan miehittämättömiä robotteja tutkimaan Kuun pintaa. Lunohod 1 laskeutui Kuuhun 17.11.1970.

        Kyllähän minä nuo neukkujen luotaimet tiedän, viittasin vain miehitettyihin lentoihin, joiden suunnittelusta NL sanoi virallisesti luopuneensa. Lunohodin vuosiluvun muistin väärin, olin muistavinani että 1971.


    • Rapanhapakko

      Salaliittoteorioista, että vaikkapa Kennedyn murha olisi voinut olla salaliitto. Eihän siihen olisi tarvittu kuin muutama ukko.

      Kuulennot taas tarvitsivat about parikymmentä tuhatta ihmistä alihankkijat laskien. Olisi aika mahdotonta lahjoa tai uhkailla ne vaikenemaan.

      Sitäpaitsi kalustohan tehtiin. Se toimi. Miksi sitä ei olisi myös käytetty?

      Sitten kuusalaliitosta horisevat ovat väkeä, joita avaruuslennot eivät oikeasti kiinnosta, ovat jopa niitä vastaan. Heitä ei kiinnosta tietää, että on hieman muutakin kuin videot kuulennoista.

      Suomeenkin on päätynyt kuutiometreittäin NASA:n kuulentodokumentaatiota. Tiedän, koska ne historian opinnäytetyötä varten olivat minulla lainassa. Täytyisi olla kokonainen huijarikirjoittajien armeija tekaisemaan ne. Ja yhdenmukaisesti ja vieläpä myöhempiin tutkimustuloksiin sopien. Ei onnistuisi.

    • huutis.

      Muistaako kukaan, mikä oli se näennäisdokumentti, jossa väitettiin Stanley Kubrickin ohjanneen tuon kuuhulaskeutumisvideon? Oli sen veran hyvin tehty, että tosi monet menivät lankaan siitäkin dokumentista.

      • 2+2

      • Yksi tuttava näki tuon ohjelman, ja tosissaan luuli todeksi sitä mitä siinä mukamas väitettiin, ja suuttui tuttava vielä kun nauroin sille päin naamaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      94
      887
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      150
      829
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      63
      708
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      674
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      673
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      644
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      29
      542
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    10. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      516
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      486
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      408
      483
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      479
    15. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      461
    16. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      29
      451
    17. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      446
    18. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      432
    19. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      414
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      4
      401
    Aihe