fi.wikipedia.org/wiki/James_Irwin
Kuutelin päivällä Radiodein kautta maailmanlaajuisen kristillisen mediajohtajan Hannu Haukan kertomusta matkasta astronautti James Irwinin kanssa NL:ttoon.
Irwin oli 8.henkilö, joka astui jalallansa Kuun pinnalle. Myöhemmin James omistautui evankeliumin asialle ja teki suuren päivätyön kristittynä. Siihen vittaa myös Wikipedian tiedot.
Kaikkiaan yhdeksän astronauttia kahdestatoista on ollut kristittyjä ja vain loput kolme ateisteja.
Oli mahtava kuunnella ohjelmaa.
Tänään 45 vuotta ensimmäisestä kuulennosta!
23
179
Vastaukset
Onko tämä taas sitä oman itsesi korottamista mitä harrastat melko usein?
Ketkä olikaan taas ne ensimmäiset ihmiset avaruudessa? osaatko sanoa vai taisteleeko ego vastaan?- ateismi =
En ymmärrä pätkääkään, mitä tarkoitan. Enhän minä etkä sinäkään ole käynyt Kuussa.
En puhunut avaruudessa käynnistä vaan henkilöistä ja asiasta, että on käyty Kuussa.
Tänään on tuosta päivästä kulunut tasan 45 vuotta. Eikö täällä saa keskustella ajankohtaisista asioista? ateismi = kirjoitti:
En ymmärrä pätkääkään, mitä tarkoitan. Enhän minä etkä sinäkään ole käynyt Kuussa.
En puhunut avaruudessa käynnistä vaan henkilöistä ja asiasta, että on käyty Kuussa.
Tänään on tuosta päivästä kulunut tasan 45 vuotta. Eikö täällä saa keskustella ajankohtaisista asioista?Katso peiliin ja kysy miten aloituksesi liittyy ateismiin.
- ääääärr
satan kirjoitti:
Katso peiliin ja kysy miten aloituksesi liittyy ateismiin.
Aloitus liittyy ateismiin koska konservatiiviset kristityt vastustavat tiedettä, jolla kuuhun lennettiin. Näinollen siis aloituskin on aiheellinen tälle palstalle.
- ............
Onko Edgar Mitchell tuon laskuopin mukaan ateisti vai kristitty?
- heh ehe
Moni kristitty ainakin pelkäisi kyseisen herran ajatuksia.
- ateismi = 0
Jumala pitää pa(i)skata Kuuhun menevään raketiin ilman paluulippua. Eikä ollenkaan haittaa jos Hänen aluksensa navigointi hajoaa ja Jumala alkaa lentää kohti aurinkoa, kokee erittäin kuuman lopun ja pamahtaa kuten makkara mikrossa häjysti huutaen.
- Avaruususkikset
Aivan.
Varsinkin kun minulla oli pari vuotta sitten keski-suomen syvistä metsistä keski-asteen harjoittelijaoppilas töissä, joka uskonnollisen taustansa mukaan kuulemma ei uskonut ihmisen käyneen kuussa.
Uskomatonta kuunnella tällaista nuorelta opiskelijalta.
Olen hoitoalalla ja tavannut myös mm. "auskultoivan sairaanthoitajan" jonka mielestä pitäisi rukoilla vääräuskoisten ja homoseksuaalien puolesta. Toivottavasti mahdollisimman moni kristitty (mahdollisesti jumalallisia näkyjä saava) pääsisi avaruuteen. - sefsfs
Ei kumma että James Irwin rupesi uskovaiseksi, hänellähän oli aivovaurio.
Ja lisäksi uskovaisena hän tottakai rikkoi sääntöjä.
"Apollo 15:n palattua maahan saatiin selville, että miehistö oli ottanut mukaansa Kuuhun, ilman lupaa, 398 ensipäiväkuorta, joista 100 oli myyty saksalaiselle postimerkkienvälittäjälle Hermann Siegerille. Myyntituloilla oli tarkoitus perustaa rahasto Apollo 15:n miehistön jäsenten lapsille. Vaikka heidän toimintansa ei ollut mitenkään laitonta (matkamuistojen ottamille lennoille ei ollut laitonta), ja vaikka NASA oli ummistanut silmänsä samanlaisilta tapauksilta aikaisemmilla lennoilla, NASAn hallinto päätti tehdä Scottista ja hänen miehistöstään varoittavan esimerkin eikä kukaan heistä lentänyt enää myöhemmin avaruudessa."
Ja hihhulina hänellä oli hihhulimeiniki päällä.
"Vuodesta 1973 lähtien Irwin johti useita retkikuntia Ararat-vuorelle Turkkiin etsimään Nooan arkkia. Retkikunnat eivät löytäneet merkkejä arkista. Vuonna 1982 hän loukkaantui vuorelta alastulon aikana ja luutnantti Orhan Baserin ja hänen kommandonsa täytyi saattaa Irwin hevosen selässä vuorelta lähimpään sairaalaan. Baser määrättiin suojelemaan ja johtamaan retkikuntaa kyseisellä matkalla."
Joten perushihhuli jota nimimerkki "ateismi = 0 " palvoo, eli aivovaurioinen sääntöjä rikkova hihu joka palvoo olematonta ja johtaa vaarallisia retkiä nooan arkin löytämiseksi. Ja salaliittofantasiat kukoistavat.
http://yle.fi/uutiset/historiallisesta_kuumatkasta_45_vuotta_-_muistatko/7366080
Jos minulla olisi todisteet huijauksesta niin tokihan olisin aikoja sitten paljastanut ne ja elelisin tyytyväisenä ja maailmankuuluna Pulitzerin palkinnon saajana.
http://i.imgur.com/y0w98.jpg- Epäjumalienkieltäjä
Tiede on saanut ihmisen lentämään kuuhun ja fundamentalistinen usko päin pilvenpiirtäjiä.
Eläköön se suuri ero. On hyvin kristillistä käyttää kuulentoa lyömäaseena toisia ihmisiä vastaan. Jeesus on varmasti hyvin ylpeä sinusta ja käytöksestäsi.
- Ystävällisesti toki
Se olikin hihhuleille sopivaa hommaa kerätä kiviä kuusta.
- Kyllästynyt
Mitenkähän muuten Jumala ei puuttunut asiaan? Taannoin liian korkean torninkin rakentaminen sai Jumalan pelästymään, että ihmiset pystyvät liian paljoon moisella yhteispelillä ja hämmensi ihmiset luomalla kielten sekamelskan. Nyt saa lennellä vaikka raketilla kuuhun, eikä Jumala korvaansa lotkauta? Ja vielä uskovaisetkin!
- hihhulismi=potaskaa
"Kaikkiaan yhdeksän astronauttia kahdestatoista on ollut kristittyjä ja vain loput kolme ateisteja."
Kauheaa tekniikan ja polttoaineen haaskausta! Uskovaiset hihhulithan pääsisivät Kuuhun silkalla rukouksen voimalla. Aivan kuten he väittävät lentävänsä taivaan tuuliinkiin jopa kuolleina ilman sen kummempia avaruusaluksia. - Jack Parsons
Uskis varmaan luulee että ne tiedemiehet ja insinöörit jotka sinne kuuhun meidät saivat ovat myös samassa suhteessa.
Kuulentojen historiaa valottaa hyvin Ilpo Lagerstedtin kirja nimeltä Rakettimiehiä : kilpajuoksu Kuuhun. Kirja käy läpi USAn ja Neuvostoliiton kilajuoksua, astronauttien henkilökemiaa ja muuta mitä kulisseissä tapahtui.
Apollo 11 -lennosta kertoo Peter Ryanin kirja Kuun valloitus : Apollo 11:n vaiheet.
Molemmat lukemisen arvoisia jos asia kiinnostaa."Kaikkiaan yhdeksän astronauttia kahdestatoista on ollut kristittyjä ja vain loput kolme ateisteja."
Jos sinulle on asialla jotain merkitystä, niin sinun kannattaisi myös tehdä sama laskelma kosmonauteista ja taikonauteista ettei sinulla mene "tilastot" pahasti harhaan.Lisäisin tähän vielä, että kaikki pilvenpiirtäjiä päin lentäneet taisivat olla uskovaisia.
Eihän se sama ole kuin kuulento, mutta usein näitä kahta on rinnastettu puhuttaessa, mitä tiede ja mitä fanaattinen usko ovat saaneet lentämisen saralla aikaan.
"Kaikkiaan yhdeksän astronauttia kahdestatoista on ollut kristittyjä ja vain loput kolme ateisteja."
Eräs kuuluisimmista oli muuten vapaamuurari.- rapparijesse
Eikös useampikin? Ovatko he silloin "oikeita kristittyjä"?
rapparijesse kirjoitti:
Eikös useampikin? Ovatko he silloin "oikeita kristittyjä"?
Aloittajan logiikalla kyllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site575913Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714785Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41459En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239