AMPUKAA RÄKSÄT JA MYYKÄÄ ITALIAISILLE.

1070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Saattaa olla,että kohta niitä joutuu Suomalaiset syömään,kun rahat
loppuu.

Äänestä

Miksi Italiassa ja EU-Suomessa on näin erilainen asenne lintudirektiiviin, jonka mukaan räkö on rauhoitettu lintu?

Marjatilojen ja kotipuutarhojen kannattaa nyt tuotteistaa räkön liha ja myydä italialaisille, samaan tapaan kuin matsutake japseille. Mansikkakasvustot kiittäisivät ja satoa tulisi todellinen määrä.

Äänestä

Miksi tarvitaan aina ulkomaalainen löytämään mittaamattomia luonnonvarojamme? Siksi koska suomalaiset ovat aivan liian rikkaita viitsiäkseen poimia jotain marjoja, saati sitten metsästämään räksiä.
Keskipalkka on kolme tonnia ja laiskimmat vinkuvat "edes" pari tonnia, että ei tarvitsisi tehdä mitään.

Tästä joku saa hyvän tienestin kun järjestää räksäsafarin majoituksineen. Yhden räksän luvan hinta voisi olla viisi euroa ja aseen vuokran kanssa kympin. Aseena perinteinen ilmakivääri ja lisämaksusta mikä vain.

Äänestä

Liityn heti räksärenkaaseen....mökillä niitä on liiksia jo!

Äänestä
  • Räksäpizzaa

    Äänestä

Olisihan tuo nyt kiva saada tähän vähän mielenkiintoiseen artikkeliin lisävalaistusta.

Miten rastas laitetaan ruuaksi, miltä se näyttää katettuna, annoksena jne?

Suomessa pidetään etanoita ja sammakoita kaikka muuta kuin herkullisena.

Onhan se hyvä kun meitä Suomalaisa valmennetaan näin tuleviin aikoihin: olisi kuitenkin ihan ok jos osa porukasta, esim. julkinen sektori ei eläisi velaksi vanhaan malliin vaan reakoisi taloustilanteeseen kuten yksityisenkin sektorin on pakko.

Äänestä
  • Se mielikuva mikä on räksästä syntynyt, ei kovin paljon houkuttele käyttämään sitä ruokana. Kun tässä maassa on muutakin syötävää on ollut niin harvempi siihen on tutustunut kuin eneintäin sotavuosina. Tosin silmiini ei ole sattunut yhtään kertomusta siltäkään ajalta kuinka ihmiset olisivat nälissään syöneet räksäpaistia tai grillanneet niitä. Nyt kun jonkun verran olen selaillut nettiä asiaan liittyen niin kyllä vain, onhan niitä käytetty ruokana eikä kovin vahvoja mielipiteitä esiinny että maku olisi paha.
    Metsästäjien keskusjärjestö on myös esittänyt joskus kauan sitten räksän ottamista riistalinnuksi, mutta asia ei nostattanut kovinkaan suurta innostusta.

    Kantrilehdestä lainattua:

    Pikaopas riistakulinaristille
    Keittiömestari Jaakko Nuutila pääsee lempiaiheeseensa riistaan ja paljastaa parhaat reseptinsä niin räkättirastaasta, villikanista kuin hirvestä.

    Äänestä

Lokeista saa paljon isommat fileet.

Onko joku maistanut pulua?

Äänestä
  • Pulu ja rastas hyvää ruoan tekoon. Olen valmistanut 4 rastaasta riistapadan vuosia sitten. Aivan herkullista.
    Linnut laitetaan paistokuntoon, ruskistetaan voissa ja laitetaan kasariin hiljaisella lieden levylle porisemaan. Netistäkin saa ohjeita.
    Aseena käytin luvallista pienoiskivääriä äänenvaimentimella taajaman ulkopuolella

    Äänestä

Suomalaiset vetää mieluummiin kovaa sianrasvaa sekoitettuna valkoisiin jauhoihin ja nwo-e-kemikaaleihin: sanovatpa sitä vielä "makkaraksi!"

Saatavan luonnosuolessa tahi synteettisessä keinokuoressa tms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HERKKUVA! kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/tastako_uusi_matkailuvaltti_marjatilojen_hairikko_on_italialaisille_suuri_herkku/7361760

Siinäpä sitä on ruoka joka ei heti kättelyssä kesken lopu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu