Keskustasta on kuulunut ääniä, joiden mukaan nyt olisi luotava tulevalle sote-järjestelmälle hyvä tietojärjestelmä. Eikö sellainen ole hyvä luoda julkisen sektorin rakennushankkeissa käyttämän allianssisysteemin mukaisesti? Siinähän poliittisella tasolla on päätetty allianssista, jossa virkamiehet yhdessä yksityisten yritysten kanssa muodostavat allianssin ja toimivat sen mukaisesti yhteistyössä. Mistään määrätystä urakkahinnasta ei ole sovittu. On vain annettu tavoitehinta. Tällaista yhteistyötä pidetään hyvänä, kun urakkaan on sisällytetty kehitysnäkökulma, jonka mukaan työn aikana on mahdollista keksiä uusia järkeviltä vaikuttavia ratkaisuja. Säästetään, kun keksitään hyviä uudenaikaisia ratkaisuja. Kaipa se sitten on veronmaksajienkin kannalta hyvä ja luotettava, tämä allianssirakentaminen, koska tietääkseni kukaan virkamies ei siitä ole itseään jäävännyt sillä perusteella, että näkisi luottamuksen hänen puolueettomuuteensa vaarantuvan allianssisopimuksen vuoksi.
Soten tietojärjestelmän luominen
allianssisopimus
1558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
No niin! Siitä vain nopeasti liikkeelle.
Sipilän kavereille sopimukset ilman mitään vastuuta, hyvä diili.
Niin, kehityksen nimissä tehdään uudenaikaisia allianssisopimuksia, joissa joissa virkamiehet ja urakoitsijat muodostavat kuin oman oikeushenkilön, allianssin.
Poliitikotko sitä valvovat?
Poliitikot tuskin näistä asioista mitään tietävät. Järkkäävät vain lisää rahaa, jotta aloitettu homma saadaan päätökseen.
Tällaiseksihan tämä on mennyt. Eikä tiedä virkamiehetkään urakoista enää paljon mitään, koska julkinen sektori ei enää ole säästösyistä (väkeä vähennetty) tehnyt urakoita omana työnä. Siksi kai virkamiehet mielellään menevätkin alliansseihin, koska eivät vähäisten tietojensa vuoksi kykene urakoita kunnolla valvomaan. Tämä julkisen sektorin väen vähentäminen on kai sitä aitoa kokoomuspolitiikkaa.
Alatko sinä vaikkapa mun kanssani perustamaan kahden hengen yrityksen, jossa yrittäisimme koordinoida tuon hankkeen ja myydä sen valtiolle. Silloin virkamiesten ei tarvise kaikilta osin edes itse osallistua, mutta kyllähän joku terveystieteenlaitos tai stakes sen päällepäsmäri taitaisi olla jossain muodossa.
No, tämä oli nyt vitsi, mutta näin se pitäisi tapahtua: joku osaava porukka (=firma) tarjoaisi oman ehdotuksen, jota paranneltaisiin ja siitä se pitäisi syntyä.
Laitoin tietoa jo useaan kohtaan tähän ketjuun:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12373946#comment-68942170.
Muutamia kirjastoja ja tietoportaalilinkkejä:
http://linda.linneanet.fi/F/?func=find-b-0&con_lng=fin&local_base=fin01_opac
http://www.kirjastot.fi/fi-FI/ajankohtaista/tiedote/?groupId=20d4fcc2-3703-4dd6-9848-969083bcb820&announcementId=9d146f75-1542-4ca8-8224-fa2d1818f7c7
http://www.nelliportaali.fi/V?RN=901102106
Kirjastojen ulkomaalaiset lehdet ostetaan eri kirjastoille konsortiopohjalta. Helsigissä on sitten ohjaava toimipaikka, joka koordinoi kirjastoille portaaliin tilatut lehdet yms. Sote-tietojärjestelmässähän ei olisi varmaan mitään vastaavaa, mutta monen yliopiston ja muun oppilaitoksen yhteistyö saatiin yhdellä, Helsingin vetämällä toimipisteellä toimimaan. Koska projektihannkkeita on hoidettu aluksi päätoimen ohella, on ollut monta törmäyskurssia ja eri suuntauksia, kunnes keskitetiin palkattiin erillinen tiimi johtajineen. Hankkeilla on oltava nämä Päällököt, jotka voiva heitella piiskaa, että vauhti paranisi, alkaa hidastua.
Mutta tämä sote-tietojärjestelmä tietysti ei ole ulkopuolisten avattavissa yms.
Kun kirjastojen tietokantahankkeita aloitettiin, ei oltu missään tekemissä EU-byrokratian kanssa, mutta nyt näyttää sekin olevan kirjastoon soluttautunut.
Mitä tarkoittaa allianssisopimus?
Kannattaako Sipilä alliansseja, joissa osapuolina ovat virkamiehet ja yksityiset yritykset?
Ei kai ne mitään osapuolia ole, vaan osallisia samassa allianssissa.
Käyttäjien kokemus olisi hyvä tietää. Minustakin kuulostaa epäluotettavalta, tuollaisessa on alkupiste korruptiolle. Joltain täytyisi kysellä sisäpiiritietoja, miten meni. Sehän riippuu myös paljon siitä, millaisia vastapelurit ovat. Kuitenkaan en näe kovin hyvänä juttuna sekoittaa yhteiskunnan työntekijöitä toimimaan yhteen hiilen puhaltamassa johonkin ulkopuolisten voitolliseen hankkeeseen. Pitäisi olla aina erotettavissa selkeästi myyjä ja ostaja, tai palvelun tarjoja ja asiakas, koska symbioosi tuottaa vero- ja työtuntiongelmia.
Allianssisopimus on myös tarkasti selvitettevä, mitä se käsittää, mitä sen tässä tapauksessa merkitsee. Joku projektin vetäjä virkamiespuolella, joka asioi sitten ulkopuolisen kanssa. Työnjaosta, jos kerran on allianssisopimus olisi tehtävä sopimuspaperit ja allekirjoitettavat, kuitenkin niin, ettei systeemiä muuteta yksipuolisesti perusteluitta.
Ja tarkoittaako allianssi taannoista konsortiota?
consortium = an association, typically of several business companies
Mikä on allianssi tässä tapauksessa on? Onko se hanke/projekti, johon kerätään eri lähteistä rahat ja sitten ostetaan allianssin nimissä valmistajalta?
Eiköhän Liikennevirasto lähiviikkoina hehkuta allianssien hyvyyttä?
Allianssi on ainakin tasa-arvoisempi kuin pasianssi.