Yle lähetti jalkapallon MM-kisoista yli 200 tuntia tv-ohjelmaa.
Radiossa lähetettiin suoria kisalähetyksiä yli 100 tuntia.
Kaikki kisojen 64 peliä lähetettiin suorana myös Yle Areenassa.
Loppuottelua seurasi parhaimmillaan lähes 1,5 miljoonaa katsojaa
Saksan voittomaalin kello 00.30 näki yhteensä 1 083 000 suomalaista
MM-kisojen aikana Yle Urheilun verkkosivujen kävijämäärät yli kolminkertaistuivat viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.
Ylivoimaisesti suosituin verkkosisältö oli MM-kisaopas: se keräsi kisojen aikana yli 2,1 miljoonaa sivulatausta. Yli 60 % Kisaoppaan käytöstä tapahtui mobiililaitteilla
Radiossa lähetettiin suoria kisalähetyksiä yli 100 tuntia.
Kaikki kisojen 64 peliä lähetettiin suorana myös Yle Areenassa.
Loppuottelua seurasi parhaimmillaan lähes 1,5 miljoonaa katsojaa
Saksan voittomaalin kello 00.30 näki yhteensä 1 083 000 suomalaista
MM-kisojen aikana Yle Urheilun verkkosivujen kävijämäärät yli kolminkertaistuivat viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.
Ylivoimaisesti suosituin verkkosisältö oli MM-kisaopas: se keräsi kisojen aikana yli 2,1 miljoonaa sivulatausta. Yli 60 % Kisaoppaan käytöstä tapahtui mobiililaitteilla
Vastaukset 45
Vanhimmat
Ainoaa ohjelmaa jota yleltä katson; Suuret kansainväliset urheilukisat.
Jääkiekkoakaan eivät enää näytä...
löytyy sieltä loistavia sarjoja, nyt mm taas alkoi boardwalk empire sarja
kakkoselta.
Lisäksi aamu-uutiset on aina päällä arkisin, en voi sietää mainoksia
heti aamusta vaan uutiset on parasta katsoa ykkösen aamusta
Areenaa olen käyttänyt nyt kesälomalla
ulkomaiden pelit viikko tolkulla ei kuulu ylen hommiin. toivottavasti mtv3 ostaa tämäkin kortin taakse.
Ostakoo vaa mun puolesta!? :/
Ei tartte enää sitäkää "kaatuilua" katella!
Ilmaseks voi mennä vkloppuna kylille kattelee kaatuilua jos sellasesta nauttii! :D (ja ne kaatuu sentää TOSISSAA!)
ai miksei "ulkomaiden pelit" kuulu?
Futis MM kisat seuraa sellaiset 700 miljoonaa ihmisitä,
yksi maailman suurimmista urheilutapahtumista.
Jalkapallo on yksi eniten harrastettu laji maailmalla, ellei suurin.
Katsos, kun "ulkomailla" tapahtuu elämää enemmän kuin täällä meillä.
Kannattaisi rohkeasti tutustua ulkomaailmaan
Ainoa oikea ja oikeudenmukainen ratkaisua YLEn toiminnasta on se, että se olisi pitänyt liittää maksukanavakorttiin. Silloin kansalaiset olisivat vapaaehtoisesti voineet valita, haluavatko katsoa YLEä vai eivät.
Itse en katso YLEä oikeastaan koskaan. Uutisia joskus. Tosiasia kuitenkin on, että tarvittavan tiedon saa paljon paremmin ja monipuolisemmin netistä.
Nyt rahoitamme veroja maksamalla massiivista propaganda- ja aivopesukoneistoa, joka ei anna hetkenkään rauhaa.
Vaikka Suomessa yleisesti on kohtuullinen järjestys, puhdas vesi ja ilmainen koulutus, byrokraattinen paska ja kansalaisten ajattelunohjaus on saanut harkitsemaan hakeutumaan muualle maailmaan, jossa ihmiset arvostavat toisiaan vain siksi, että ovat ihmisiä.
mitä propaganda ja aivopesua nyt oli vaikkapa
Futiksen MM kisoissa, joita seurasi miljoona yleisö?
Entä talven Olympia kisoissa, tai Pikku kakkosessa?
Entä YLE nettisivut ja Areena palvelut, tai radiokanavat?
JA eikö muka mainoskanavat vasta olekkin propaganda?
Sieltä ne syytää jatkuvasti maksettua tarjontaa, se jos mikä
on aivopesua
Kaikki vaan maksukortille, myös mainoskanavat. Se ois aitoa kilpailua tv-yhtiöille ja vois ite valita mitä haluaa katsoa ja mistä haluaa maksaa. Nyt katsojalla ei ole mahdollisuutta äänestää kaukosäätimellään, ja se kertoo kommunistisesta monopolista se.
Ai mitä propagandaa oli Futiksen MM kisoissa vai??
No vaikka tämä:
"Miksi homoudesta vaietaan? Muuttuisivatko pelaajien tuuletustilanteet, joissa koskettaminen ja läheisyys kuuluvat asiaan, mikäli halattavana olisi homo? "
http://yle.fi/urheilu/halailu_ja_laheisyys_kuuluvat_kentille__miksi_homous_on_tabu_jalkapallossa/7326931
Entä talven Olympia kisoissa?
No vaikka tämä:
"Kaikkien maiden tulisi heiluttaa sateenkaarilippuja homojen oikeuksien puolesta, Schumer sanoo. Jo aiemmin urheiluvaikuttajat ovat ehdottaneet seremonioihin sateenkaarineuloja ja -lippuja."
http://yle.fi/uutiset/venaja_uutta_homolakia_sovelletaan_sotshin_olympialaisissa/6774180
Entä Pikku kakkosessa?
No vaikka tämä:
"Pikku Kakkosesta tutut juontajat tulivat yhdessä ulos kaapista"
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288716068554.html
Ylen nettisivut ja Areena palvelut voivat jäädä sellaisiksi kuin ovat. Sinne ei ketään pakotetaa katsomaan tarjontaa.
Radiokanavat olkoot paikoillaan ja rahoittakoot toimintansa mainoksilla.
niin mitä noissa nyt siis oli niin ihmeellistä, mitä tuon laitoit?
Futis kisoista tuli lähestyst monta sataa tuntia, ja sä nosta siihen
yhden juttuaiheen sieltä?
Eli so?
Toi olis taas mun mielestä vaatinu yleisradiolain muutelsen? :/ (muuten kyl ihan kannatettava idea!)
Muistaakseni siin jotai sellasta sanottii et noi kanavat pitää olla kaikkien vapaasti katsottavissa (tjtn?)
Joo mut mainoskanavista ei tartte sentää MAKSAA (tai noh!? Paitti kaupas käydessä! :/ ) MITÄÄ! :P
Ja ainaki mun kakessa kilahtaa nappi hyvin vinhaa ku mainokset alkaa! :/ ... Vaik harvemminpa noil mainoskanaviltaka ees mitää kattomisen arvosta ees tulee!? :/
No ei PERKELE!!! :/
Mul jokunen kortti-kanava tos on, ja ne on kyl VIELÄ pahemmi ryssitty ku ite mainoskanavat!? :/
(Esmes: Nelkun kanavil tulee mainosten sijaa jotai 5-10 minuutin pimpelipom-testikuvaa!
Jos maikkarin kanavilt tulee jotai kattomisen arvosta, ni sitä ennen ja jälkee on IIIHAN saman verran mainoksia ku vanhaa hyvää aikaa! :/ (HALOO MAIKKARI!?! Mistä VITUSTA nä oikee maksan teille!?!?)
Ja ohjelmatiedotki on mitä o, välil tulee iha eri tavaraa mitä niis lukee, ja joku 5 vuotias ulkomaalanen tekee niihi vissii teksitykset ku non kirotusvihreitä pullollaa! :/
No entäs sisältö sit? :/
Jotai 80-luvun poliisisarjaa, HEI me huutokauppaillaan! :), 70-luvun Steven Seagalin "parhaat" maratoni (eli leffoi joita KUKAA ei ostas divarist ees eurolla! :/ ), Punaniskat kalastaa, Punaniskat kaataa puita, Punaniskat keittää pontikkaa, Punaniska perustaa kroko-farmin, Amish Mafia (JOOJOO IHAN TOSI! :D ), Joku ulkolai kokkaa Kiinassa/Australiassa/Aasiassa/Lanzarottella/Ameriikassa/Siinä toisessa Ameriikassa/Euroopassa, Toinen, kolmas, neljäs ja viides kokki tekee saman, jo 80-luvulla 2 kertaa esitetyt matkaohjelmat uusintana, 2 selvimmän näköstä lähipubista noukittuu äijää tonkii maata, Eläinlääkäriasemalla puhkotaa patti kissan perseestä, tiikeriltä viilataa kynnet ja katsojaa viilataa linssii ... Et kaikkee tollast "kivaa" joo! :/
Et: Jos YLEnki kanavat menee siel tollasiks, ni joutaa heittää vaik koko hömppäloota ikkunast asfalttii! :/
http://www.yleisradio-yle.blogspot.fi
Ylen toiminnassa ei ole muuta kuin mätää tämä on vain tosiasia jonka kanssa on opittava elämään Yle sumuttaa kansaa litran mitalla
Hyvin riittäisivät pelkät YLE:n kanavat. Harvemmin tulee tv:stä katsottua yhtämittaa tulevien mainosten pilaamia kanavia.
Hihhuleilla on oma tv7, katsokoot lahkolaiset sitä.
En katsonut yhtään peliä jota kaj "hörhö" kunnas selosti.
Maksukanavilla ko. venkula olis jo potkittu pois, kadottaa (mainosten) katsojat.
Ja me urheilun vihaajat maksoimme, että läskikasaiset penkkiurheilijat makasivat sohvalla syöden lenkkimakkaraa ja juoden keskikaljaa ja huutaen katsoivat meidän maksamaa huonoa ohjelmaa.
Ainiin sori! Unohdin kiittää!?!
Kiitos!
*röyh*
Minä puolestani haluan kiittää YLEä runsaista uusinnoista. Yhden ohjelman lähettäminen viiteen kertaan on todella välittämistä Suomalaisesta katsojasta. Näin yle tulee varmistaneeksi, että kukaan ei jää näkemättä tiettyä ohjelmaa. Kiitos myös runsaista kokkiohjelmista (ei kaikki ylen). Sopivasti kaukosäätölaitteella surffaamalla voi pysyä koko illan kokkiohjelmissa.
mitä "runsaita kokkiohjelmia" YLE:ltä muuten tulee?
Yle on lakkautettava propagandan ja rahan tuhlailun takia! Yle ei ansaitse kiitosta millään osaalueella.
kerropa mitä prppagandaa Yleltä tulee?
Tänään tulee TV.puolelta (radiota en ole tutkinut) mm.
- downton abbey
- urheiluruutua
- kahden kekka
ja kakkosen puolelta mm
- summeri
- pikku kakkonen
- suurin voitto dokkari
- yleisurheilun eliittikisat
- uutiset
- true blood
- alamaailma
- the wire - joka on muuten mainittu mailman parhaaksi sarjaksi
Niin millaista propaganda nämä sun mielestä sisältää?
downtonwn abbeyn pesee viasatin tarjotan mennen tullen
http://www.viasat.fi/tv-opas
Ylen urheilun toimittajat ei osaa puhua edes englantia
http://www.yleisradio-yle.blogspot.fi
kahden kekka menneen talven lumia
summeri pikku kakkonen hei halou lapset on pihalla kesällä ei telkkarin ääressä ylen uutiset on propagandaa ja onneksi kaukosäätimeen on laitettua eston ylen kanaville
et silti vastanut että mitä propaganda esim toissa ohjelmissa on?
Eikö Viasat vasta propaganda ole, ja kaikki kaupalliset kanavat?
Pukkaa pelkkää mainosta ja puolet ohjelmistakin on yrityksien maksamia,
tuotesijoittelua joka paikassa, mm kaikki kokkiohjelmat
Siellä sitä propagandaa tulee jatkuvasti
Ei nää kanavat kumminkaan lähetä kokoomusuutisia.
kerroppa mitä on "kokoomusuutiset"?
Ja mitä muita niitä sitten on olemassa?
Vasuriuutisia? Persu-uutiset?
Onko sää kokoomusuutisia, entä urheiluruutu?
Downtown Abbey: Anglosaksista aivopesua!
Urheiluruutu: Homoerotiikkaa!
Kahden keikka: yllyttää itsemurhaan! (Tylsyydellään!)
Summeri: Teini-erotiikkaa!
Pikku-Kakkonen: Homotusta!
ja kakkosen puolelta mm
Suurin voitto dokkari: (mikätääo!?) Aivopesee ahneeksi!
Yleisurheilun eliittikisat: Heteroerotiikkaa! (Jei hyppääjät! :P)
Uutiset: Homotus Mamutus Natotus!
True blood: Satanismia!
Alamaailma: Opettaa rikollisuuden alkeet!
The wire: (mikästääsito!?) opettaa verkkorikollisuutta!
Siis ihan TÄYNNÄ propagandaa!?!
TottaKAI sää on kokoomus-uutisia!?
Nehän alottaa sään AINA pääkaupunkiseudulta, joka on kokoomuksen vahvaa aluetta!
Ja urkkaruudussakin haastatellaan AINA vaan niitä urheilijoita, joilla on kokoomuksen jäsenkirja! ... Tai on homo? ... Tai mamu? ... Tai mamuhomo, jolla on kokoomuksen jäsenkirja!
TV vero on kuitenkin niin hävyttömän pieni menoerä ettei tunne edes Kalja Arskan budjetissa kuin yhden kapakkakierroksen verran ajatelkaa näin että maksatte siitä yhden kaljakierroksen ettei teidän tarvitse avata Ylen saastakanavia
Itse ainakin mieluummin juon itse kaljani kuin tarjoan inhoamilleni Ylen homotoimittajille kierroksen.
YLE vero on 39 senttiä päivässä, sillä et paljoa kaljaa juo
ainakaan Suomessa, Thaimaassa kenties
Ei ne rahat mene Ylen homotoimittajille vaan niille jotka puunaavat lähetysmastoa viikottain puhtaaksi linnun ulosteista
Olkoon vaikka puoli senttiä vuodessa, homottajille emme rahoja anna!!!
Mutta jos se sattuu tuopista uupumaan?????"
365 kertaa 0,39cettiä on 142,35 e. vuodessa.
Valitsen propagandakanavan asemesta kaljat.
Juu kyl tol homotus-mamutus-koksutus-kusetus-veron hinnalla vuodessa sais Virost salkullisen keppanaa / kk!?!
No NYT vast sit ALKOKI vituttaa!?! :/
Ai miten nii ei me!?
Ai ottaaks homotoimittajat palkkasa luonnos toimitusjohtajalt suoraa suolee vai mitä hittiä!?!
tänään tuli loistava dokkari, Taistelu Laatokan Karjalassa
kannattaa tsekkaa areenasta vielä ehtii
ei taida viasat paljoa Suomen lähihistoriasta kertoa
kotimaisesta tv-ohjelmistosta 73 % on Ylen tuottamaa.
Ylen tv-kanavilla omatuotantoisen ohjelmiston osuus on 80 prosenttia.
Radiossa Ylen osuus kotimaisesta toimitetusta ohjelmasta on 99 %.
Yle käyttää ohjelmatarjontansa kustannuksista 85 % kotimaisiin ohjelmiin.
95 % suomalaisista seuraa Ylen tv- tai radio-ohjelmaa tai nettiä joka viikko.
Päivittäin Ylen palveluja käyttää 78 % suomalaisista
Älä kirjota pafkaa! En tunee yhtään ketään joka katsois yleä. Ekä joku muumioitunut homo voi katsoa, muttei meistä nuoremmista ainakaan kukaan!
olet siis vähemmistössä
Aijaa, Futiksen MM finaalia katsoi yli 1.5 miljoonaa, todellisuudessa vielä
enemmän kun kaikki pubit ja muut olisi mukana.
Hassua mutta mm. Euroviisuja katsoo myös aina miljoona yleisö.
Uutisia katsoo jatkuvasti monta sataa tuhatta ihmisitä päivittäin.
En tiedä missä tynnirissä sinä asut
Lisää faktaa:
3 % YLEn tuottamasta ohjelmasta on 2010 luvulla toimitettua. 70 % on lähinnä MV leffojen ja muun "laadukkaan" sisällön "toive-uusintoja"? :) (kukahan näitäki toivo? :/ YLEn toimitusjohtaja joululahjaks? :/ )
Niin OHJELMAtoimintaansa korvamerkityistä rahoista!! Joka on paljon?! ... 50 € vuodessa? ... Sisällöstä päätellen!? :/
YLE oli muuten ainoa kanava joka reagoi ja näytti SUORANA eilisen
HJK matsin, upeaa ja iso kiitos!
Tuliks yhtä paljo kaatuneit ku Talvisodas?