Hesarissa oli tänään 22.7-14 hyviä uutisia, jos oli huonojakin.
Hyvänä uutisena voi pitää perussuomalaisten Simon Elon haastattelua, missä tämä toteaa suoraan että haluaisi pakkoruotsin pois ja Suomen yksikieliseksi valtioksi.
Hyvä !
Tavallisesti lehti ei ole uskaltanut tälläistä "kerettiläistä" ajatusta julkistaa edes siteerauksena. Odotan mielenkiinnolla palautetta, niitä varmasti koneet kuumina kirjoitetaan Folktingetin toimistossa tms.
Toinen hyvä uutinen oli tieto Hs:n kolumnistin Olli Kivisen kuolemasta. Olen aina tuntenut suurta vastenmielisyyttä tätä epärehellistä niljaketta kohtaan.
Hyvänä uutisena voi pitää perussuomalaisten Simon Elon haastattelua, missä tämä toteaa suoraan että haluaisi pakkoruotsin pois ja Suomen yksikieliseksi valtioksi.
Hyvä !
Tavallisesti lehti ei ole uskaltanut tälläistä "kerettiläistä" ajatusta julkistaa edes siteerauksena. Odotan mielenkiinnolla palautetta, niitä varmasti koneet kuumina kirjoitetaan Folktingetin toimistossa tms.
Toinen hyvä uutinen oli tieto Hs:n kolumnistin Olli Kivisen kuolemasta. Olen aina tuntenut suurta vastenmielisyyttä tätä epärehellistä niljaketta kohtaan.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kannatan täysin Eloa tuossa asiassa, kuten jokainen rehellinen ja isänmaallinen suomalainen tekee.
Mutta ei ehkä ole viisasta yhdistää pakkoruotsin poistoa ja yksikielisyyttä tavoitteina.
Niiden koplaaminen on ongelmallista, koska keinotekoisen kaksikielisyyden poisto on paljon vaikeampaa kuin pakkoruotsin/pakovirkaruotsin.
Kannattaisi ensin keskittyä jälkimmäisten poistoon.
Niin? kirjoitti: "Mutta ei ehkä ole viisasta yhdistää pakkoruotsin poistoa ja yksikielisyyttä tavoitteina.
Niiden koplaaminen on ongelmallista, koska keinotekoisen kaksikielisyyden poisto on paljon vaikeampaa kuin pakkoruotsin/pakovirkaruotsin.
Kannattaisi ensin keskittyä jälkimmäisten poistoon."
Olen samaa mieltä kanssasi. Pakkoruotsin ja virkamiesruotsin poistto ovat kiireellisiä asioita, ja niistä pitää aloittaa. Se, onko Suomi jatkossa yksikielinen, kaksikielinen tai mahdollisesti kolmikielinen maa, on huomattavasti moniulotteisempi asia, ja vaatii pohdintaa ja aikaa. En olisi valmis tuossa asiassa nopeaan ratkaisuun.
Puhuuko nettifennomaanit lainkaan ruotsia?
Emme puhu ruotsia.
Se on kolmas hyvä uutinen.
Hakekaapas sitten, kielitaidottomat, sopivaa valtion tai kunnallista virkaa itsellenne vaikkapa Helsingistä!
Ja opettakaa katkera typeryytenne lapsillenne (toivottavsti ette koskaan saa lapsia).
Heheh...
Siis ruotsin osaamisella työllistyy helpommin valtion ja kuntien virkoihin?
Kun Suomen kielilaki on järjellinen ei valtion tai kunnan virkamiehen tarvitse osata ruotsia kunnassa jossa ruotsinkilelisten määrä on alle 10%.
Näin esim. Helsinki, Espoo ja Vantaa olisivat yksikiellisiä. Muutos voi tulla yllättävän nopeasti....
Simon Elo ei haastattrlussa erotellut noita tavoitteita, halusi vain tuoda julki että jotain täytyy muuttua kielipolitiikan painopisteen suhteen. Keskiöön täytyy nousta suomenkielinen enemmistö, jota ei saa enää rasistaa pakkoruotsilla.
Sottungassahan niitä turhia valtion virkoja on.
Savobo.. kirjoitti: "Hakekaapas sitten, kielitaidottomat, sopivaa valtion tai kunnallista virkaa itsellenne vaikkapa Helsingistä!"
Ei se, ettei joku osaa tai halua puhua ruotsia, suinkaan merkitse sitä, että kyseinen henkilö olisi kielitaidoton. En minäkään ole ruotsia puhunut sitten vuoden 1971 (kirjoitin silloin ylioppilaaksi), mutta olen saanut sittemmin useita työpaikkoja hyvän englanninkieleni vuoksi. En usko, että sellainen, jolta puuttuu aito motivaatio opiskella ruotsia, kovin helposti saisi työpaikkaa kaksikielisen kunnan palveluksessa, vaikka hän suurin ponnistuksia saavuttaisikin tuossa kielessä auttavan tason. Yksityisellä puolella ruotsin merkitys on laskenut hyvinkin alas (10. sija vieraiden kielten joukossa EK:n viimevuotisessa tutkimuksessa heti italian ja viron jälkeen).
Useat meistä pakkoruotsin vastustajista haluavat ruotsin vaihtoehtoiseksi kieleksi nimenomaan siksi, että kansalaistemme kielitaito monipuolistuisi, ei siksi, että ruotsin kieli pitäisi ehdoin tahdoin ajaa alas. Jos puoletkin suomenkielisistä koululaisistamme opiskelisi saksaa, ranskaa, venäjää tai espanjaa ruotsin asemasta, niin se olisi kokonaisuuden kannalta askel eteenpäin. Eiköhän Suomesa ruotsin osaajia riitä sukupolviksi eteenpäin ilman järin suuria ponnistelujakin valtion puolelta.
Tuliko kielitaitovaade neffelle yllätyksenä? Jos on ummikko, niin on ummikko.
Tai mikään mies ole, vaan pikkumunainen rynkkari.
Mees taas nylkyttämään koiraas, ei susta muuhun ole.
Olet sopivassa seurassa, Vesa Katera.
"Tai mikään mies ole, vaan pikkumunainen rynkkari.
Mees taas nylkyttämään koiraas, ei susta muuhun ole. "
Ptää 100% paikkansa "hyvinkään miehen" eli "reppanoiden karkelot" ym. Lukuisten nicci varkauksiin syyllistyneen kusipään luonnehdintaan.
Tai mikään mies ole, vaan pikkumunainen rynkkari.
Mees taas nylkyttämään koiraas, ei susta muuhun ole.
Olet sopivassa seurassa, Vesa Katera.
Avauksen kirjoittaja on ilmiselvästi nettifenno. Vain vannoutunut fenno pystyy iloitsemaan kanssaihmisen kuolemasta. Tässä tapauksessa maan suurimman lehden kolumnisti. Eikä yksikään tämän ketjun fennoista ota etäisyyttä tällaisesta. Iljettäviä olette, fennot! Fennojen todellinen sielunelämä paljastuu säälittävällä tavalla.
Niinpä! Fenno on fenno, vaikka voissa paistaisi. Raakalainen.
Sinähän sitä piskiäsi siellä Sottungassa rynkytät tulonsiirtoja odotellessa.
Lihava työeläkeläinenhän suoraan hirnuit esimerkiksi Mika Myllylän kuoltua.
Olisi erittäin mielenkiintoista tietää kuinka suuressa mittakaavassa, kielilaki virkamiehille, työllistää suruja?
Olipa sekava viesti. Älä ota enää!
Vaikka en ole persu niin olen Elon kanssa täysin samoilla linjoilla tässä asiassa.
HUOMATKAA kuinka 100% sveko "Nettisuom. (-fenno)" on tumputtanut ketjuun asiattomia viestejään. Se ei vaan pysty kirjoittaan mitään asiallista.
Fenno se vain iloitsee kanssaihmisen kuolemaa ja naureskelee. Ei ihme, onhan fenno fenno. Ihmisarka, joka katsoo naapuriojaan kun kohtaa toisen ihmisen lenkkipolulla!
Kuuluuko Kaiterakin näihin kuolleiden kanssaihmisten häpäisijöihin? Ilmeisesti, kun avoimesti mainostaa olevansa fenno! Kaitera häpäisee vainajia, muiden fennojen joukossa.