Matkatessani pohjanmaalta sukuloimaan Virroille aijoin poiketa Alavuden keskustaan tuliaisostoksille. yllätyksekseni ei pääkadun varrelta ei löytynytkään yhtään 'sekatavarakauppaa'. Matka jatkui ja saavuin Liedenpohjaan. Muistin kylässä joskus olleen kyläkaupan. Ja siellähän se olikin. Uskomaton paikka, siellä oli miltei kaikkea mitä kuvitella saattaa. Sain viemiset ostettua ja hintakin oli ihan kohtuullinen. Varsinainen miniatyyri tavaratalo, mutta nopea asioida kun ei neliöitä liikaa. Toivottavasti asiakkaita riittää talvellakin. Kyllä on maaseutu kylälle rikkaus kun vielä löytyy näin hyvä kyläkauppa josta saa kaikkea. Näitä lisää! Ja poiketkaa muutkin kun ohi menette. Kiitos yrittäjälle.
liedenpohjan kyläkauppa
10
2193
Vastaukset
- panomies stadi
Saako kortsuja ?
- Rapist
Kortsuja saa. Ja Norttia. Ja vaikka kalastusluvatkin. Pasi kyllä hoitaa kauppahommat niinku pitääkin!
- nortti
saako pillua kyseisestä kylästä?
- Cock Attack
Yksi ainakin jakelee vähän sinne sun tänne.
Ei lisätietoja ettei ebola leviä liedenpohjan ulkopuolelle. - stadin panomies back
Cock Attack kirjoitti:
Yksi ainakin jakelee vähän sinne sun tänne.
Ei lisätietoja ettei ebola leviä liedenpohjan ulkopuolelle.Saisko yhteystiedot ?
- Rapist
Ebola on siirtynyt Liedenpohjasta Ähtärin puolelle. Kyseinen huora on jo karanteenissa tai sitten motitettuna amisbemarien toimesta ABC:lla.
- kyläkauppojalisää
Harmi ettei oo enää kovin monessa kylässä kauppaa. Kyläkauppa alkaa olemaann jo harvinaisuus. :(
- Ykköne
Paras kauppa k extra Pasi lehtovaara
- Parashhj
Paras kauppa
- Muunpaikkalainen
Oli Kotalassakin.
Ja hyvä muuten olikin silloin wanhan paskerin aikaan, siis ihan uskomaton mesta kuin elokuvasta. Pieni puoti, mutta kun menit sisälle niin vastassa oli jouheva ja myhäilevä kauppias rouvineen paskeri kallellansa, oli rautakauppa, puu ja ruokatavarat ja jopa kössyäkin jos osasi kysyä.
Tavaraa kuin keskisellä mutta pienessä tilassa ostoskärryjen kera. Sellainen se kyläkauppa ja kauppias pitää olla. Mutta diregtiivi ja eu ym pilkun nussuja mölöt taisi kaataa jatkajan uran siinä rakennuksessa, ei sillä etteikö jr varmaankin olisi tosissansa yrittänyt ja toisen tuoni korjasi toiselta puolen tietä,.
Siinä meinaan myös oli oikea työmyyrä ja kansanmies vaikka eukko olikin nyt vähän nirppana, onneksi ei kaupassa näkynyt.
Työllistivät myös monia ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy62003Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1041336Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1101132Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861044Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O66995Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8186851- 76730
Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j63720Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös36602Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.73602