Suomalaiset(fennot)ovat juntteja "mongooleja",eivät opi edes ruotsia,eivät menesty elämässään,ovat katkeria ja persaukisia jne. jne.
Tällaisia juttuja siis meidän fiinit surut kertoo suomalaisista. Viime vuonna vielä höblän keskusteluosiossa(netissä),oli vaikka kuinka paljon surujen rasistisia komentteja suomalaisista,sitten oli kai lehden pakko vähän siivota kun tieto niistä alkoi levitä. Mutta tällaisia ovat RKP:sen bättre folkin asenteet suomenkielisiä kohtaan - rasistisia.
Totuus taas on että suomalainen"fenno"oppii ruotsia,jos katsoo sen olevan tarpeellista. Suomalainen"fenno"menestyy kyllä elämässään ja ilman ruotsin kielen taitoa,esimerkkejä on paljon. Suomalainen"fenno" ei ole sen katkerampi kuin RKP:n svekomaanikaan. Kaikki eivät toki menesty,ei edes kaikki surut. Tiedän eräitä suruja joilla menee huonosti,on köyhyyttä,alkoholiongelmaa,psyykkisiä vaivoja. Tämä on varmaan uutta omassa kuplassaan elävälle "Ankdamille",joka ei näytä tuntevan todellisuutta.
Mutta totuus ja RKP:syys - eivät sovi yhteen.
Tällaisia juttuja siis meidän fiinit surut kertoo suomalaisista. Viime vuonna vielä höblän keskusteluosiossa(netissä),oli vaikka kuinka paljon surujen rasistisia komentteja suomalaisista,sitten oli kai lehden pakko vähän siivota kun tieto niistä alkoi levitä. Mutta tällaisia ovat RKP:sen bättre folkin asenteet suomenkielisiä kohtaan - rasistisia.
Totuus taas on että suomalainen"fenno"oppii ruotsia,jos katsoo sen olevan tarpeellista. Suomalainen"fenno"menestyy kyllä elämässään ja ilman ruotsin kielen taitoa,esimerkkejä on paljon. Suomalainen"fenno" ei ole sen katkerampi kuin RKP:n svekomaanikaan. Kaikki eivät toki menesty,ei edes kaikki surut. Tiedän eräitä suruja joilla menee huonosti,on köyhyyttä,alkoholiongelmaa,psyykkisiä vaivoja. Tämä on varmaan uutta omassa kuplassaan elävälle "Ankdamille",joka ei näytä tuntevan todellisuutta.
Mutta totuus ja RKP:syys - eivät sovi yhteen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Minäkin olen huomannut että hur.rit toistelevat noita kirjoituksen alussa olleita lauseita ahkerasti.
Nyt oli hyvä ja paikkansa pitävä aloitus - hyvä.
Nikkivaras asialla tällä kellonlyömällä 18:15.
Lopeta tuo typerä lapsellinen höpötyksesi.
Nämä molemmat ovat svekon tai svekomielisen fennon ja nikkivarkaan tuotoksia:
1. "Nettisuom. (-fenno) 23.7.2014 18:15 Nyt oli hyvä ja paikkansa pitävä aloitus - hyvä."
2. "Nettisuom. (-fenno) 23.7.2014 18:39 Nikkivaras asialla tällä kellonlyömällä 18:15."
Tunnistuslauseeni: Pakkoruotsi pois ja ruotsi muiden valinnaisten kielten joukkoon. Käytän lausetta, kun asia ei muuten ilmene.
Jälleen nähdään kuinka hur.rit eivät halua vastata,aloitus kun kertoo totuuden.
Eivät pysty
Ankdam nyt on täysin pihalla
RKP:ten valehtelu kirjoitti: "Suomalaiset(fennot)ovat juntteja "mongooleja",eivät opi edes ruotsia,eivät menesty elämässään,ovat katkeria ja persaukisia jne. jne.
Tällaisia juttuja siis meidän fiinit surut kertoo suomalaisista. Viime vuonna vielä höblän keskusteluosiossa(netissä),oli vaikka kuinka paljon surujen rasistisia komentteja suomalaisista,sitten oli kai lehden pakko vähän siivota kun tieto niistä alkoi levitä. Mutta tällaisia ovat RKP:sen bättre folkin asenteet suomenkielisiä kohtaan - rasistisia."
Itsekin olen muutamana viime vuonna jonkinverran lukenut HBL:a ja havaitsin myös paljon noita parjaavia juttuja suomenkielisistä suomalaisista, ja sen, että niiden määrä on aivan viime aikoina selvästi vähentynyt. Todennäköisin syy lienee se, että muutama fennomaani oli ottanut asiakseen kääntää joitakin törkeimmistä jutuista suomeksi, ja oli julkaissut ne sitten muilla palstoilla kuten tälläkin saitilla. Tämä herätti tietenkin HBL:n kannalta kielteistä huomiota. Siksi sen oli pantava oma keskustelufooruminsa kuriin.
Sitä, että suomenruotsalaisten keskuudessa levitetään kärjistettyjä ja kielteisiä huhuja suomenkielisistä, on tosiasia, mutta ehkä olisi syytä miettiä, miksi näin tapahtuu. Oma teoriani on se, etteivät ruotsinkieliset vihaa suomenkielisiä eikä kovin moni heistä edes halveksi meitä. Mutta on tuon ryhmän sisäisen koheesion kannalta oleellista ylläpitää myyttejä, joiden mukaan ruotsinkieliset ovat älykkäämpiä, menestyvämpiä, sosiaalisempia, iloisempia ja tasapainoisempia kuin suomenkieliset. Jossain määrin nuo myytit pitävät jopa paikkansa, mutta se johtuu etupäässä siitä, että ruotsinkieliselle annetaan useampia mahdollisuuksia onnistua elämässään kuin suomenkielisille. Kovin monia ruotsinkielisistä ei myöskään jätetä kylmästi heitteille, ei lainkaan yhtä suurta suhteellista osuutta kuin suomenkielisellä puolella. Säätiöillä ja erilaisilla verkostoilla on tässä suuri rooli. Selvää minusta kuitenkin on, että vaikkeivät nuo myytit pitäisikään paikkaansa, niin niitä kuitenkin levitettäisiin ruotsinkielisten keskuudessa. Niillä kun on funktio, ja näin ruotsinkieliset nuoret tuntevat aidosti olevansa "Kultapossukerhon jäseniä" maatiaismaisiin suomenkielisiin verrattuna..
Kanske någon borde översätta finskspråkiga inlägg om svenskspråkiga ,tex på det här forumet och skicka till HBL eller svenska yle ?Kanske man inte skall kasta sten när man sitter i glashus ?
Kuules hei,tämä on Suomi24:n huuhaa-saitti,ei mikään vakavasti otettava keskustelupalsta. Eikä täällä ole valvojaa.
Mutta toisin on höblän kanssa,se on vanha sanomalehti joten ei luulisi että siellä rasistiset kirjoitukset menee läpi niin kuin on mennyt,suomalaisissa lehdissä vastaavat eivät mene läpi. Eli jokin siinä mättää.
Surumedia on aina antanut tiettyä yltiö-positiivista kuvaa suruista,kuinka hyviä ollaan. Kun tällaista on riittävän kauan toitotettu,niin surut alkavat uskoa siihen,että he ovat parempia kuin fennot.
Om man skall tro på inläggen här så finns det ingenstans i hela världen så urusla människor som vi finlandssvenskar.Det vore annars intressant att någon gång läsa de här rasistiska inläggen på HBL .Jag besöker ofta sajten,men har ännu inte sett något som ens är i närheten av vad det skrivs på US bloggar och ILs keskustelu om svenskspråkiga.
Koska höblä on joutunut siivoomaan keskusteluosiota,niin nyt siellä ei enää näitä rasistisia kommentteja löydy(netissä).
Toista oli vielä viime vuonna,silloin kyllä niitä eräissä kieliasioihin liittyvissä ketjuissa oli paljon rasistista roskaa - eikä sensuroitu.
Jag har i flera år läst hbl på nätet,nu inte så mycket när de flesta artiklar är "låsta " om man inte är prenumerant.Många gånger censurerades mina alldeles normala inlägg.....Nåja,men kanske folk blir ledsna att hela tiden höra om privilegier och,bättre folk.. i synnerhet om man själv bara är en vanlig "duunari " med dålig lön och skulder....vem vet.
Mitä etkö kuulu bättre folkiin...HÄRREGOD!
Vi är tyvärr tusen och åter tusen svenskspråkiga människor som har fötts i alldeles vanliga arbetarfamiljer,pappa jobbade på fabrik och mamma var städerska.
No sillä lailla
Kyllä täällä pohjanmaalla nää suomenruotsalaiset on ihan juntti elämänkoulu luuseri sakkia joilla ties mitä alkoholi ja päihdeongelmia ja ihan Helsingissäkin näkyy joskus erityisesti nuoremmissa, ei kukaan ole täydellinen, niinkuin RKP väittää, en äänestä sitä populisti/rasisti puoluetta enää!
t. se suomenruotsalainen
Juuri niin
Kyllä,juntteja ovat usein.
Hur.rit eivät pysty peittelemään rasismiaan