Eikö EU:n tulisi olla puolueeton? Miksi jäsenvaltiot pakotetaan yhteen "totuuteen"?
http://yle.fi/uutiset/tuomioja_venajan_yhteistyohalukkuutta_arvioidaan_joka_puolella_joka_paiva/7372480
http://yle.fi/uutiset/tuomioja_venajan_yhteistyohalukkuutta_arvioidaan_joka_puolella_joka_paiva/7372480
Vastaukset 4
Vanhimmat
EU aloitti toimillaan konfliktin ja yrittää nyt pestä käsiään.
Se onkin aivan hullua. Olemme järjettömässä systeemissä, jota johtaa Katainen
niminen pihalla harhaileva kommissaari, hiukan vallanhimoinen hiukan julkisuudenkipeä mutta arvostelukyvytön suomalaisten kannalta
Muistamme miten Kataisen esikunta lauloi että EU on poistanut sodat
ja
avatkaapa mikä tahansa reikä niin siinä kerrotaan
miten arabiterrorismi tuo sodan Eurooppaan
boko haram tuo sodan Eurooppaan
Putin tuo sodan Eurooppaan
jne.
Näin ei sanota julkisesti siis ei esiinny sanaa Eurooppa mutta
tämähän siellä takana on, erilaiset muslimiafrikkalaisaasialais-tyyppiset
pakenevat ja tuovat oman taistelukulttuurinsa tänne ja kun yksi kohta
selviää tai hiljenee toinen alkaa
Libyan ensimmäinen päänleikkaus tapahtui
ei-muslimi teloitettiin
Libya on valtio, jota Ranska yrittää hiljaisesti EU-jäseneksi (öljyä kaasua)
ja toisella rannalla Eurooppaa siis lähellä
http://www.ibtimes.com/libyas-first-known-beheading-militia-kills-filipino-construction-worker-1634354
A militia in Benghazi, Libya, has beheaded a Filipino construction worker, allegedly for being a non-Muslim, the Philippine Department of Foreign Affairs said Monday.
Ulkoministerit voisivat keskittyä enemmän EU:n sisäisiin ongelmiin.
Ja Suomen eduskunta/ kautta hallitus voisi keskittyä oman maan
ongelmien hoitoon ja erota EU;sta, sieltä kaikki huonot asiat tulee.
http://jarileino2011.puheenvuoro.uusisuomi.fi/166815-kansanaanestys-suomen-eroamisesta-euroopan-unionista
ansanedustaja James Hirvisaari on jättänyt eduskunnalle jo toisen lakialoitteen muutospuolueen riveissä. Aloitteessa ehdotetaan säädettäväksi laki kansanäänestyksestä, jonka aiheena on Suomen eroaminen Euroopan unionista. Perustuslain mukaan äänestys on neuvoa-antava, vaikka se muutoslaisten mielestä saisi mieluummin olla sitova. Äänestys toimitettaisiin eduskuntavaalien 2015 yhteydessä.
Sen ovat allekirjoittaneet seuraavat kansanedustajat, joita on kolmesta eri eduskuntaryhmästä:
James Hirvisaari /m11
Olli Immonen /ps
Teuvo Hakkarainen /ps
Markus Mustajärvi /vr
Pertti Virtanen /ps
Jyrki Yrttiaho /vr
Vesa-Matti Saarakkala /ps
Jussi Halla-aho /ps
Juho Eerola /ps
Minun mielestäni jokaisen itseään eurokriittiseksi tai edes demokratian kannattajaksi kutsuvan kansanedustajan olisi pitänyt allekirjoittaa tuo lakialoite. Myös vakaumukselliset EU:n ja liittovaltion kannattajat olisivat voineet allekirjoittaa sen huoletta, jos uskovat, että kansan enemmistö on heidän kanssaan samaa mieltä EU:n siunauksellisuudesta.
___________________
Perussuomalaisilla on Eduskunnan suurimpana oppositiopuolueena mahdollisuus nostaa EU-asiat suuren salin keskusteluun välikysymyksellä ilman muiden puolueiden apua. Niin usein kuin on tarpe
http://timosoini.fi/category/ploki/
Siinä EU kriitikon vastaus.