Jos yksityishenkilö lähettää minulle vanhan sotilaskypärän, jonka vakuuttaa esim. 500 dollarilla, joutuuko tästä maksamaan mitään lisämaksuja, koska tämä ei ole oikeastaan ostotapahtuma?
Tuleeko veroja/tullia?
dfg4
2156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kos lahjan arvo on yli 45 euroa, joutuu maksamaan arvonlisäveron ja jos arvo on yli 150 euroa, voi mennä tavarasta riippuen vielä erikseen tullia.
http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/lahjat_ulkomailta/lahjat_EUn_ulkopuolelta/
Tuossa on vielä se, että sinä voit joutua osoittamaan jollakin tavalla Suomen tullille, mikä tuollaisen museokypärän arvo olisi lähtömaassa. Myynti-ilmoitukset jne. voivat olla päteviä. Lahjan antajan on myös hyvä ilmoittaa kypärän arvo. Menisiköhän läpi se selitys, että kypärä asiallisesti on romua. Mille määrälle se on vakuutettu, ei mielestäni merkitse paljonkaan. Ei kai se edes tule tullin tietoon.
Kiitos erittäin paljon!