Va-liiton ja Protun suhde

Avaan oman keskusteluketjun VA-liiton ja Protun välisen suhteen ruotimiselle.

Taustaksi: Va-liitto piti pari "varjorippikoulua" 1980-luvun puolivälissä. Homma ei ottanut enempää tuulta alleen. Protu perustettiin viitisen vuotta myöhemmin ja se sitten lähtikin kovaan kasvuun. Alkuvaiheessa va-liitto tuki ihan kohtuullisin summin Protua. Tällä hetkellä se on yksi Protun yhteisöjäsenistä ja maksaa kai jotain 150-200 euron yhteisöjäsenmaksua.

Protun eräs keskeinen toimija alusta lähtien oli myöhemmin va-liitossa ylimmässä johdossa. Kuitenkin toiminnat eriytyivät aika pian, eikä kaiketi vuosikausiin ole ollut esim. Protun hallituksessa ja va-liiton liittohallituksessa samoja ihmisiä.

Va-liitto noin yleisesti ottaen suhtautuu Protuun myönteisesti. Ja esimerkiksi eroakirkosta.fi-palvelun FAQ suosittelee protuleirejä jne. Tampereen va on tukenut jäsentensä lasten leirejä rahallisesti.

3

143

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jappervokki

      Mitään suhdetta ei ole ja jos onkin, niin kihloja ollaan jo ostamassa.

    • sösseä

      Tyypillistä tämän päivän vaparien propagandaa itsestä.
      Annetaan ymmärtää,että VA ja protuleiri ovat kirkkoon kuulumisen vaihtoehto.
      Unohtuiko PAT?
      Onko PAT tervetullut leirille? Pieni kysymys, johon ei vapateilta löydy edes suurta vastausta.

      • Jappervokki

        PAT-jäsenyys ei ole este protuilulle. Sitä ei kysytä eikä siitä olla erityisen kiinnostuneita, jos se paljastuu. Sen merkitystä ei ymmärretä, ellei sitä erikseen selitetä, koska vain harva protu on vapari.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      275
      931
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      48
      727
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      681
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      35
      584
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      564
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      486
    7. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      467
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      459
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      450
    10. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      42
      446
    Aihe