Suomessa on sama. Rikas rannikko ja köyhät maatiaiset.
Italiassa rikas pohjoinen ja köyhä etelä
Demografinen fenno
493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aina ihmetyttää tuo svekologiikka! PISA-idiootit taas vauhdissa.... ;-)
Här i södra Finland stiger socialavgifterna alltid desto flere människor som flyttar hit från östra och norra Finland.Kommuner som har haft få socialfall tidigare drunknar i alla ansökningar om utkomststöd,omhändertagande av barn och liknande.
Det är känt från ekonomisk formning att ett område där man aktivt använder två språk klarar sig bättre ekonomiskt än grannområden där man bara använder ett
Men de nya invånarna använder INTE i misstag svenska även om orten är tvåspråkig,tvärtom fordrar de alla möjliga onödiga bytande av gamla svenskspråkiga ortsnamn och liknande.Gudbevare om de inte får alla samhällstjänster på perfekt finska då fylls lokaltidningarna av arga insändare.