Onkohan suomalaisia kristittyjä huijattu?

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288718663163.html

Kohusaarnaaja David Herzogista ei löydy suomen ulkopuolelta yhtään mainintaa millään muualla tavalla kun pari mainintaa hänen myytävästä kirjastaan, ainoa maininta mitä löytyy on David Herzogin oma nettikauppa.

Iltalehden haastattelussa hän puhui NASAN tutkijoista ja kuolleiden herättämisistä mutta niistä ei löydy netistä suomen ulkopuolelta mitään mainintaan.

Vaikuttaa siltä että miestä nimeltä David Herzogia ei ole olemassa ollenkaan, kukahan se henkilö oli joka suomeen tuli puhumaan sillä David Herzogista ei löydy facebookia, wiki-sivua eikä edes Jenkkien verottaja tunne kyseistä henkilö. (pari David Herzogia löytyi mutta toinen on 72-vuotias ja toinen kuollut pari vuotta sitten.
16129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

koko maailman kristittyjä on huijattu. Ei ole mitään jumalaa, ei jeesusta ei helvettiä sarvipääisäntineen. Suurta petosta koko kristinusko ja jotkut onnettomat raukat siihen sokeasti uskovat.
Kristinusko on kuoleva uskonto mutta sata kertaa hullumpi uskonto islam on tulossa tilalle. On siinä ihmiskunnalla kestämistä tulevaisuudessa.

Äänestä
  • Kristinusko on todellakin kuollut Länsi-Euroopassa - ja korvautunut henkisesti köyhän materialismin, arvoliberalismin ja kulttuurimarxilaisuuden ideologialla. Sellainen uskonnollinen tyhjiö tulee täyttymään, islamin kautta tai muuten. Kuitenkin mm. Venäjällä kristillisyyttä elvytetään aktiivisesti valtionjohdon siunauksella, koska Venäjällä ollaan tietoisia uskonnon merkityksestä kansankokonaisuutta vahvistavana ja kannattelevana voimana.

    "It's not the end of the world - it's just the end of you." Venäjä ei aio kuolla, eikä Moskovan patriarkaatin alainen ortodoksinen kirkko.

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    Kristinusko on todellakin kuollut Länsi-Euroopassa - ja korvautunut henkisesti köyhän materialismin, arvoliberalismin ja kulttuurimarxilaisuuden ideologialla. Sellainen uskonnollinen tyhjiö tulee täyttymään, islamin kautta tai muuten. Kuitenkin mm. Venäjällä kristillisyyttä elvytetään aktiivisesti valtionjohdon siunauksella, koska Venäjällä ollaan tietoisia uskonnon merkityksestä kansankokonaisuutta vahvistavana ja kannattelevana voimana.

    "It's not the end of the world - it's just the end of you." Venäjä ei aio kuolla, eikä Moskovan patriarkaatin alainen ortodoksinen kirkko.

    Koroljov se jaksaa mainostaa Venäjän ihanuutta! Siellä on kuulemma se ainoa oikea kirkkokin. Ja Putin käy taistoa länsimaista liberalismia ja muuta rappiota vastaan. Please, kyllä minulle passaa tämä länsimainen elämänmuoto paljon paremmin kuin venäläinen diktatuuri.

    Äänestä

Mielestäni ei ole huijattu. Jos alle tuhat henkilöä on ollut kokouksessa parhaillaan paikalla, niin aika hyvin on viesti kulkenut Suomen Siionissa ja Herran omat eivät ole menneet kuulemaan kohusaarnaajaa.

Äänestä

Lopun aikoja elellään. Kuka ottaa pedon merkin, kuka ei. Kuka on valmis luopumaan kaikesta Jeesuksen tarjoaman pelastuksen tähde, kuka ei.
Ihmisten sirulla yksilöimisen esteenä on ainoastaan kristillinen vastustus, varsinkin Yhdysvalloissa, mutta suunta on selvä. Meilläkin on jo huidottavat kortit ja kehityksen suunta on täysin selvä.
Jos minulta tavalliselta pulliaiselta kysyttäisiin, niin vastaisin, että alle kymmenen vuoden päässä ovat ihmiset länsimaissa tämän ratkaisun edessä.

Äänestä
  • Sinä olet yksinkertaisesti vain mielisairas.

    Äänestä

David Herzogilla oli ainakin kova hinta, hän pyysi teini-ikästen lahjoittamaan ainakin 50€ ja vanhojen ihmisten 1000€.

Tuli kalliit ihmeparannuksen mutta näköjään kristinuskossa saa rahalla.

Äänestä

Kävin pyörähtämässä, nauruthan sieltä tuli, ensiksi pärähtää pari mainosta Herzogin kirjasta, siten resepti jolla voi turvautua säteilyltä ja lopuksi lahjoituspyyntö.

Äänestä

Ei silti suomalaisia huijattu ole. Näkihän sen tuosta hurjasta vastustuksesta, ja kyse näytti olevan lieveilmiöstä, koska tuossa tilaisuudessa ei käynyt kuin muutama tuhat ihmistä.

Toki oli outoa, että tuollainen soljahti kehenkään...

Äänestä
  • Toki olen miettinyt, onko syynä noihin harvoihin, joihin se solahti, syy siinä, että amerikkalaiset osaavat olla positiivisia ja kehua kaikenlaista ja sitten alituiseen negatiivisuuteen kyllästyneet ikään kuin menevät ansaan.

    Ja sitten tietysti se, että jotkut haluavat "herätystä" hintaan mihin tahansa ja tahtovat vaikka keinoherätyksen, koska heidän on vaikea hyväksyä nykytilannetta.

    Äänestä

saatana on huijannut ihmiset uskomaan valheet, siksi nämä onnettomat eivät pelastu ja parannu evätkä siedä tervettä oppia jota dh julistaa

jokainen on kuitenkin vastuussa omasta jumalasuhteestaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..... kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288718663163.html

Kohusaarnaaja David Herzogista ei löydy suomen ulkopuolelta yhtään mainintaa millään muualla tavalla kun pari mainintaa hänen myytävästä kirjastaan, ainoa maininta mitä löytyy on David Herzogin oma nettikauppa.

Iltalehden haastattelussa hän puhui NASAN tutkijoista ja kuolleiden herättämisistä mutta niistä ei löydy netistä suomen ulkopuolelta mitään mainintaan.

Vaikuttaa siltä että miestä nimeltä David Herzogia ei ole olemassa ollenkaan, kukahan se henkilö oli joka suomeen tuli puhumaan sillä David Herzogista ei löydy facebookia, wiki-sivua eikä edes Jenkkien verottaja tunne kyseistä henkilö. (pari David Herzogia löytyi mutta toinen on 72-vuotias ja toinen kuollut pari vuotta sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu