Tahmea Volvo S60 vaihdelaatikko

Volvo S60 ajettu 30 tkm. Vaihdelaatikko tahmea kylmäkäynnistyksen yhteydessä, vaikea saada vaihteita päälle (1:nen tai pakki). Onko kellään vastaavia kokemuksia. Onkohan laatikko ihan kunnossa... Auto seisoo lämpimässä tallissa, joten se ei ole erityisen kylmä.
83729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niin, olisko sittenkin kannattanut ottaa se automaatti...
Eikö se volvolla ole viime malleissa ja viime aikoina ollut samanhintainen manun kanssa.

Toisaalta, eihän asia minulle kuulu kun ajan vain halvalla ja mukavalla Citroen merkillä.

Aamukahvin sijaan kaurapuuroa, kyllä se keppi taas liikkuu...

Äänestä
  • - automaatin lisähinta on 2400 euroa S60 perusmalleissa (140 ja 170 hp)
    - olisi mukava jos keskitytään asiaan

    Äänestä

Kuulostaa tutulta. Mulla vaihteisto alkoi takkuamaan samalla tavalla n. 95tkm kohdalla. ->>Auto huoltoon- > vaihtoivat koko kytkimen. Sen jälkeen olen ajellut sillä n.30 tkm ja taas sama homma. -Soitin huoltoon ja lupasivat korjata sen takuuseen. Todennäköisesti kytkin vaihdetaan taas.
Taitaa olla Volvolle ominaisuus.

Äänestä

Omani on samanlainen. Varsinkin pakki on hankala saada päälle kylmänä. Omallani olen jo ajanut 65 tkm. Tuskin siinä autossa mitään vikaa on, varsinkin jos toiminta paranee auton lämmetessä. Omassani vaihteisto toimii hienosti, kunhan on ajanut pienen matkan.

Äänestä
  • Monella tuntuu olevan samaa ongelmaa, myös mun autossa (V70). Pakki ei meinaa mennä pakkasella päälle, mutta kun sen tietää, niin toimii näin: Jos on lähdettävä pakilla, niin käy vaihteet läpi paikallaan, jo vain menee pakkikin päälle.

    Äänestä

  • DEE 5 kirjoitti:

    Monella tuntuu olevan samaa ongelmaa, myös mun autossa (V70). Pakki ei meinaa mennä pakkasella päälle, mutta kun sen tietää, niin toimii näin: Jos on lähdettävä pakilla, niin käy vaihteet läpi paikallaan, jo vain menee pakkikin päälle.

    Oikeat reseptit laitoit. Kun antaa moottorin käydä ennen liikkeellelähtöä niin käytän vaihdekeppiä jokaisella vaihteella ja heiluttelen spaceballia muutenkin. Siten tosiaan vaihteet menee päälle sutjakkaammin vaikka olisikin kylmä keli. Mutta jos lämpimänäkin on probleemaa niin huoltoon vaan.

    Äänestä

  • lisättävää kirjoitti:

    Oikeat reseptit laitoit. Kun antaa moottorin käydä ennen liikkeellelähtöä niin käytän vaihdekeppiä jokaisella vaihteella ja heiluttelen spaceballia muutenkin. Siten tosiaan vaihteet menee päälle sutjakkaammin vaikka olisikin kylmä keli. Mutta jos lämpimänäkin on probleemaa niin huoltoon vaan.

    VOLVO KÄYTTÄÄ NYKYÄÄN BP:N ÖLJYJÄ.KYSEINEN ÖLJYMERKKI ON EDULLINEN JA LAADULTAAN TÄYSIN SOPIMATONTA MOOTTORIIN, VETOPYÖRÄSTÖÖN JA YLEENSÄ AUTOKÄTTÖÖN.VAATIKAA HUOLLOSSA TOISEN MERKKISET ÖLJYT.ONGELMANNE POISTUU JA PYSYY POISSA JA TULEVA LAATIKKOREMONTTI SIIRTYY 200000 KM ETEENPÄIN.TAKUUSEEN KORJAJATUT KYTKIMET EI LOHDUTA TAKUUAJAN JÄLKEEN HAJONNUTTA LAATIKKOA.

    Äänestä

Minulla V70 vm-03 ja 40000 km paikeilla tuli samat ongelmat. Kytkin vaihdettiin takuuseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko kunnossa kirjoitti:

Volvo S60 ajettu 30 tkm. Vaihdelaatikko tahmea kylmäkäynnistyksen yhteydessä, vaikea saada vaihteita päälle (1:nen tai pakki). Onko kellään vastaavia kokemuksia. Onkohan laatikko ihan kunnossa... Auto seisoo lämpimässä tallissa, joten se ei ole erityisen kylmä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu