Paitsi että norsu muistaa se myös haistaa:
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_norsuilla_ylivertainen_hajuaisti/7376171
http://f.kulfoto.com/pic/0001/0049/J934i48596.jpg
Norsun haisti
10
116
Vastaukset
Jutun lopussa kun sanottiin että norsu erottaa hajusta maasain, niin erottaakohan myös suomalaisen?
Ja mitähän norsu ajattelee juuri suomalaisista?- tieteenharrastaja
Kuuluisa norsun muisti lienee yhteydessä haistiin. Jos suomalainen haluaa tulla norsun muistamaksi, niin varminta olisi ehkä tehdä sille jokin ilkeä jekku, että haju jää mieleen.
tieteenharrastaja kirjoitti:
Kuuluisa norsun muisti lienee yhteydessä haistiin. Jos suomalainen haluaa tulla norsun muistamaksi, niin varminta olisi ehkä tehdä sille jokin ilkeä jekku, että haju jää mieleen.
Norsut kuulema tykkää viinasta, niin eikö olisi se ilkeä temppu että ottaa kunnon huikat norsun edessä mutta ei isolle kaverille tarjoakaan?
- tieteenharrastaja
kekek-kekek kirjoitti:
Norsut kuulema tykkää viinasta, niin eikö olisi se ilkeä temppu että ottaa kunnon huikat norsun edessä mutta ei isolle kaverille tarjoakaan?
Joku oli kuulemma tarjonnut eläintarhanorsulle palavan sikarintumpin muka hedelmänä. Tullessaan parinkymmenen vuoden jälkeen taas norsua katsomaan, hän sai siltä kärsällisen vettä naamalleen.
Kiinnostavaa että luontouutiset eivät juuri saa kreationisteilta kommentteja. Aiheuttavatko ne heille kärsimyksiä vai eikö heillä riitä kärsivällisyyttä lukemiseen? Eihän tuota kärsi oikein ajatellakaan.
"Norsut kärsivät toisiaan... käskin norsuja unohtamaan - ja he eivät voi." - Zazu
http://www.lauradyerphotography.com/imgs/gallery/21379/21379_10188351204f2a715905f10.jpg>Kiinnostavaa että luontouutiset eivät juuri saa kreationisteilta kommentteja. Aiheuttavatko ne heille kärsimyksiä vai eikö heillä riitä kärsivällisyyttä lukemiseen?
Kreationistit ovat näköjään kiinnostuneita luonnosta lähinnä ihmisen välittömän hyödyn merkeissä. Luonto itsessään on heille vain jotain mitä ihminen jumalan käskystä vallitsee ja käyttää hyväkseen. Kreationistiset eläin- ja kasvitieteilijätkin ovat niin turkasen harvinaisia otuksia että evokkiakin hiukan hirvittää (tietääkö joku montakin muuta kuin Lennart Saaren?).RepeRuutikallo kirjoitti:
>Kiinnostavaa että luontouutiset eivät juuri saa kreationisteilta kommentteja. Aiheuttavatko ne heille kärsimyksiä vai eikö heillä riitä kärsivällisyyttä lukemiseen?
Kreationistit ovat näköjään kiinnostuneita luonnosta lähinnä ihmisen välittömän hyödyn merkeissä. Luonto itsessään on heille vain jotain mitä ihminen jumalan käskystä vallitsee ja käyttää hyväkseen. Kreationistiset eläin- ja kasvitieteilijätkin ovat niin turkasen harvinaisia otuksia että evokkiakin hiukan hirvittää (tietääkö joku montakin muuta kuin Lennart Saaren?).Linné ja Laestadius.
RepeRuutikallo kirjoitti:
Mitähän heille nykyään mahtaa kuulua?
Kipaisin hautausmaalle ja koputin mausoleumin oveen. Herrat eivät vastanneet, lienevätkö olleet ostoksilla.
- tieteenharrastaja
RepeRuutikallo kirjoitti:
Mitähän heille nykyään mahtaa kuulua?
Hyvää; toisellaon kunniaa ja toisella mainetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1167133Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945271Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1463240Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152621Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t382307Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431272En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771232Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681168Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159- 1111133
