Lapsellinen lahko

Huvikseni tuossa lukaisin Jehovan lahkolaisten lehdistä juttujen otsikoita ja pari juttuakin. Ei helekuta, ei kukaan aikuinen normaalijärjellä voi ottaa niitä tosissaan. Aivan ylilapsellisia ja naiveja ovat kyllä tämän lahkon jutut. Miten ihmeessä joku voi alkaa uskomaan jonkin Amerikan päämajan juttuja jotka on kirjoittanut joku älykääpiö vissiin.
Nyt järki käteen. Naapurin kissatkin nauravat näille jutuille.
Lahko mikä lahko vaikka voissa paistaisi. 5- vuotias tyttärenikin keksii parempia juttuja.
564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Taitavat jutut kilpailla tesantti pekmanin juttujen kanssa, yhtä päättömiä molemmat!!

Äänestä

Niin no suomessa noin 90 prosenttia väestöstä kuuluu luterilaiseen kirkkoon eikä niissä saduissa ole yhtään enempää järkeä

Äänestä
  • Äärimmäisen vaarallinen poltergeist tms. usalainen liike jonka jäsenet riutuvat
    henkisesti ja fyysisesti joka päivä loppua odottaen erossa muista "pahoista"
    vuohista.

    Luterilainen kirkko ei tuhoa ihmistä eikä perheitä vaikkapa styylaamisen vuoksi.
    Jehovien perheet ovat rikki ja uskonto voi määrätä ihmisen runkkaamaan keski-
    ikäiseksi kunnes hänelle annetaan seuran sumplima puoliso ilman että ihminen
    on koskaan koskenut toisen sukupuolen hipiää.

    Valtio on nyt lahkon puolella joten mitään ei ole enää tehtävissä. He saavat nakertaa yhteiskuntaa näyttämällä rikollista ja totaalitääristä maanpetosta.

    Sensuuri on tehokas eikä mielisairaita lahkopomoja saada uutisiin jotka tuhoavat oman perheensä USA:sta tulevien ohjeiden määräämänä jos lapsi
    alkaa styylaamaan tai menee toiseen uskontoon.

    Äänestä

Lapsille kerrotaan kaikenlaisia satuja ja sellainen on taivasten valtakunta. Teininä, niin, minäkin uskoin vamppyyreihin. Nyt taas lapsettaa.. vaikka olenkin jo hieman vanhempi.. kohta panen telkun auki ja katson jonkun vamppisarjan, tai jutun evoluutiosta.. enkä usko vaikka näen.

Äänestä

kyllä se on niin, aivan kuin vähä älyisille kirjoitettua tekstiä nää vartiotorni jutut ja opetukset, opetetaan käytös tapoja ja kuinka kohdella muita ihmisiä, nämä ovat jo itsestään selviä suurimmalle osalle ihmisistä.

ei näitä tee normaalin ihmisen mieli lukea, yritetään vaikuttaa ajatusmaailmaan, viljellään sanoja kuten, ajatteleppas, ja eihän Jumala tekisi sellaista, ja varmaan on myös haastateltu Jumalaa otsikko: mitä mieltä Jumala on tupakoimisesta.

siis oikeesti ihan idiootti maista opetusta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapsellista puuhaa kirjoitti:

Huvikseni tuossa lukaisin Jehovan lahkolaisten lehdistä juttujen otsikoita ja pari juttuakin. Ei helekuta, ei kukaan aikuinen normaalijärjellä voi ottaa niitä tosissaan. Aivan ylilapsellisia ja naiveja ovat kyllä tämän lahkon jutut. Miten ihmeessä joku voi alkaa uskomaan jonkin Amerikan päämajan juttuja jotka on kirjoittanut joku älykääpiö vissiin.
Nyt järki käteen. Naapurin kissatkin nauravat näille jutuille.
Lahko mikä lahko vaikka voissa paistaisi. 5- vuotias tyttärenikin keksii parempia juttuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu