Monenlainnen epärehellisyys ja valheet ?

Esko H.

Onko epärehellisyyttä, jos tietää jonkin asian, joka toistenkin olisi hyvä ja tärkeää tietää, mutta tietäjä ei sitä toisen kysymättä kerro ? Tai tehden vielä pahemmin, ei vastaa suoraa ja rehellisesti asiaa kysyttäessäkään. Tällaista salaamista kun tapahtuu yhteiskunnassamme todella paljon, eikä yht. kunnan jäsenet sen tähden tiedä eikä tunne oikeuksiaan. Ei kai ole viisasta, että jokaisen pitää käydä kaikki mahdollinen kirjallisuus läpi. Eikö pitäisi olla niin että, ne, jotka ovat asioihin perehtyneet, yhdistyisivät ja järjestönä valistaisivat ja neuvoisivat jollain järjestelyllä / tavalla kaikkia. Samoin kuin jokaiselle jäsenelle esimerkiksi seurakunnissa opetetaan kaikki mitä Jeesus on sanonut ja opettanut, tai ainakin kuuluisi opettaa. Paljon on kyllä jäänyt opettamatta, koska ollaan kristikansana tällaisessa luomuksen, eli paikallaan polkevassa tilassa, jakautuneina Jumalan sanan vastaisesti moniksi yhteistyökyvyttömiksi eriseuroiksi. Näin Kristuksen ruumiin jäsenet saatu hylkimään toisiaan, = KAUHISTUS. Ja on suuri häpeä ihmistenkin edessä, saati sitten vanhurskaan Pyhän Jumalan ja poikansa Jeesuksen edessä.

Mitkä esim. sitten voidaan luokitella hyväksyttäviksi valheiksi: Raamatun kertomuksissa kun on sellaistakin hyväksytty jopa kehuttu, esim. portto Raahabin tapaus. Eli kaikkien oikeiden ja hyvien asioiden puolustamiseksi, voidaan näin vääryydentekijöiltä = laittomuudentekijöiltä, silloin Jumalan lain mukaisuutta ( ainoa oikea ja hyväksyttävä, silloin laillinen), vastustavilta jopa valhein suojata . Joka ei ole esivallan vastustamista, koska ei ole esivallan asettajan vastaista.
Kaikki mikä on esivallan asettajan vastaista, on esivallan vastaista.

Esivalta on asetettu pitämään kurittomat ja muut pahantekijät kurissa ja järjestyksessä. Ei asettua hyväntekijöitä eikä oikein toimivia vastaan. Sellainen esivalta joka niin tekee, syyllistyy kapinointiin asettajaansa vastaan. Samoin kuin kapinaenkeli luciferikin aikoinaan taivaassa lankesi. Niin kuin nytkin näyttää monissa asiayhteyksissä olevan että. valtaan päässeet laittomuuden tekijät ovat alkaneet hallita ja johtaa esivaltaakin. Antavat heille ohjeitaan ja vaativat noudattamaan heidän, laittomuuden tekijöiden, riistäjien / sortajien tahtoa, ei enää oikean esivallan asettajan tahtoa. Joka olisi oikean lainmukaisuuden mukaista, eli Jumalan Sanan ja Hengen lain. Vasta silloin totuuden ja oikeuden lain.

Jos me Jumalan kansana ymmärrämme Jumalan sanaa ja tahtoa, tulisiko meidän valistaa kanssa matkaajiamme, ryöstettyjä ja haavoitettuja lähimmäisiämme ? Eli KAIKKIA uskovia ja muita kansakuntamme jäseniä, näissä salassa pidetyissä vääristymistä, joista kukaan ei tahdo, ei osaa, tai ei uskalla puhua, eikä saa ääntään kuuluviin vaikka tahtoisikin.
Jumalan kansalla ainoastaan on tämä mahdollisuus, koska ovat tulleet Raamatun sanan ja lupauksen mukaan tuntemaan totuuden. Eli tietävät ja näkevät asioita oikein ja tietävät mistä kaikki petokset, vääryydet ja vinoutumat on peräisin, tietävät ja osaavat silloin myöskin neuvoa ja opastaa lähimmäisiään oikein, eli totuuteen perustuvasti ja mukaisesti, jonka kristillinen seurakunta yhteistyö mahdollistaa. Esimerkiksi yhdistymällä yhteistyöhön ja alkamalla tekemään ja jakamaan valtakunnallisen, Kristillistä sanoma ja kansan valistuslehteä.

Totuuden ja oikeuden puolesta esivallan asettajaa palveleva vähäinen veljenne, Esko H. Kristuksessa kysyen ja arvosteltavaksi asian tuoden ?

1

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei harhassa kulkeva

      Sen on niin helppo puhua siellä ei oo historiaa, kun se ei oo koskaan elossa ollutkaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7831
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      431
      2109
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      1998
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1596
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1219
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1158
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1024
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      823
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      697
    10. Sofia matkii Martinaa

      Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      670
    Aihe