Onko epärehellisyyttä, jos tietää jonkin asian, joka toistenkin olisi hyvä ja tärkeää tietää, mutta tietäjä ei sitä toisen kysymättä kerro ? Tai tehden vielä pahemmin, ei vastaa suoraa ja rehellisesti asiaa kysyttäessäkään. Tällaista salaamista kun tapahtuu yhteiskunnassamme todella paljon, eikä yht. kunnan jäsenet sen tähden tiedä eikä tunne oikeuksiaan. Ei kai ole viisasta, että jokaisen pitää käydä kaikki mahdollinen kirjallisuus läpi. Eikö pitäisi olla niin että, ne, jotka ovat asioihin perehtyneet, yhdistyisivät ja järjestönä valistaisivat ja neuvoisivat jollain järjestelyllä / tavalla kaikkia. Samoin kuin jokaiselle jäsenelle esimerkiksi seurakunnissa opetetaan kaikki mitä Jeesus on sanonut ja opettanut, tai ainakin kuuluisi opettaa. Paljon on kyllä jäänyt opettamatta, koska ollaan kristikansana tällaisessa luomuksen, eli paikallaan polkevassa tilassa, jakautuneina Jumalan sanan vastaisesti moniksi yhteistyökyvyttömiksi eriseuroiksi. Näin Kristuksen ruumiin jäsenet saatu hylkimään toisiaan, = KAUHISTUS. Ja on suuri häpeä ihmistenkin edessä, saati sitten vanhurskaan Pyhän Jumalan ja poikansa Jeesuksen edessä.
Mitkä esim. sitten voidaan luokitella hyväksyttäviksi valheiksi: Raamatun kertomuksissa kun on sellaistakin hyväksytty jopa kehuttu, esim. portto Raahabin tapaus. Eli kaikkien oikeiden ja hyvien asioiden puolustamiseksi, voidaan näin vääryydentekijöiltä = laittomuudentekijöiltä, silloin Jumalan lain mukaisuutta ( ainoa oikea ja hyväksyttävä, silloin laillinen), vastustavilta jopa valhein suojata . Joka ei ole esivallan vastustamista, koska ei ole esivallan asettajan vastaista.
Kaikki mikä on esivallan asettajan vastaista, on esivallan vastaista.
Esivalta on asetettu pitämään kurittomat ja muut pahantekijät kurissa ja järjestyksessä. Ei asettua hyväntekijöitä eikä oikein toimivia vastaan. Sellainen esivalta joka niin tekee, syyllistyy kapinointiin asettajaansa vastaan. Samoin kuin kapinaenkeli luciferikin aikoinaan taivaassa lankesi. Niin kuin nytkin näyttää monissa asiayhteyksissä olevan että. valtaan päässeet laittomuuden tekijät ovat alkaneet hallita ja johtaa esivaltaakin. Antavat heille ohjeitaan ja vaativat noudattamaan heidän, laittomuuden tekijöiden, riistäjien / sortajien tahtoa, ei enää oikean esivallan asettajan tahtoa. Joka olisi oikean lainmukaisuuden mukaista, eli Jumalan Sanan ja Hengen lain. Vasta silloin totuuden ja oikeuden lain.
Jos me Jumalan kansana ymmärrämme Jumalan sanaa ja tahtoa, tulisiko meidän valistaa kanssa matkaajiamme, ryöstettyjä ja haavoitettuja lähimmäisiämme ? Eli KAIKKIA uskovia ja muita kansakuntamme jäseniä, näissä salassa pidetyissä vääristymistä, joista kukaan ei tahdo, ei osaa, tai ei uskalla puhua, eikä saa ääntään kuuluviin vaikka tahtoisikin.
Jumalan kansalla ainoastaan on tämä mahdollisuus, koska ovat tulleet Raamatun sanan ja lupauksen mukaan tuntemaan totuuden. Eli tietävät ja näkevät asioita oikein ja tietävät mistä kaikki petokset, vääryydet ja vinoutumat on peräisin, tietävät ja osaavat silloin myöskin neuvoa ja opastaa lähimmäisiään oikein, eli totuuteen perustuvasti ja mukaisesti, jonka kristillinen seurakunta yhteistyö mahdollistaa. Esimerkiksi yhdistymällä yhteistyöhön ja alkamalla tekemään ja jakamaan valtakunnallisen, Kristillistä sanoma ja kansan valistuslehteä.
Totuuden ja oikeuden puolesta esivallan asettajaa palveleva vähäinen veljenne, Esko H. Kristuksessa kysyen ja arvosteltavaksi asian tuoden ?
Epärehellisyys ja valheet ?
Esko H.
2
131
Vastaukset
- Nasse
Eli tuota rehellisyyttä voisi harjoittaa vaikkapa raamatuntulkinnoissa.
Sitten kun se sujuu, voi pikkuhiljaa siirtyä haastavampiin asioihin - Aare Solu-Ukko
jotka muualla esitettiin. Et taida, koska et halua tunnustaa totuutta. Eikö tuoikin ole valehtelua!
Niinpä Esko Homo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915846
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804762Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv912988Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262770Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252026Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125940- 48744