Moi, onkohan kellään tietoa / kokemusta mitä vaaditaan isomman satsin kuin nuo tullin ohjerajat todistaminen omaan käyttöön..
Uskaltaisinko luottaa mukana olevaan lääkärin todistukseen, jossa minulla todetaan alkoholiriippuvuus ?
Käyn kerran vuodessa tallinnassa hakemassa satsin. tarvittaessa myös valaehtoisten todistajien mukaan juon 24-32 litraa (3-4 laatikkoa) olutta viikossa.
Onko näillä todistuksilla mitään arvoa ? oon saanut sen kuvan että tulli toimii täysin mielivaltaisesti..
ison määrän todistelu
10
390
Vastaukset
- ewhhj
Ei se tulli käy läheskään kaikkia edes läpi. heitä kiinnostaa vaan lähinnä paketti ja kuorma-autot.
- 5+15 litraa
millä aikavälillä se tuonti voi tapahtua elikkä onko se raja yhdelle matkalle vai koko vuodeksi
- liikaa viinaa
yksi litra väkeviä ja kaksi litraa viiniä pitää riittää kaikille Suomalaisille ja olutta saa sivasta.
- rajaton...
Ollaan EU.ssa eikä suomessa josta toisetsta EU maasta saa tuoda omaan käyttöön niin paljon kuin haluaa. Rajoja on turha ehdoitella. ja sivan ylihinoiteltua en todellakaan osta.
- qwerty1233445
Tulli haluaa kitkeä lähinnä pimeän myynnin pois joten jos käyt kerran pari vuodessa hakemassa lastin niin tokkopa pysäyttelevät yhtään sen enempää kuin aiemminkaan. Eri asia sitten jos kuukausittain ravaat hakemassa juomia.
- pmonöiblucycc
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288721901618.html
- Tarvittaessa matkustajan on kuitenkin annettava jonkinlainen selvitys, että myös ohjeistusmäärän ylittävä osa tulee omaan käyttöön. Se on verottomuuden edellytys, Raitolahti selittää. Aloite alkoholikuormien selvitykseen tulee aina tullilta. Matkustajan ei tarvitse esittää dokumentteja, vaan puhuminen riittää.
- Matkustajan ei tarvitse tehdä mitään, jos mitään ei kysytä.
Raitolahden mukaan eniten huolestuneita yhteydenottoja asiasta on nyt tullut ihmisiltä, jotka tuovat vain muutamia lonkerolaatikoita.
- Tässä on vähän turhaa pelkoa. Lonkeron kohtelu on kolahtanut väärään ryhmään. Emme hae tullissa 20-30 litran satseja. Haemme 400-500 litran kertatuonteja, kuormia, missä kaikki ohjetasot ylittyvät kolminkertaisesti. Niihin me haluamme puuttua. - Halvalla menee
En tiedä miten paljon tuontia valvotaan mutta viimeisellä reissulla hieman katselin mitä ihmiset tuovat. Ns ison lastin tuojat olivat noin 25-50 vuotiaita miehiä, aika usein 2-4 porukoita. Lastina noin 8-10 laatikkoa olutta, siideriä tai lonkkua päälle repullinen tai kassillinen muita juomia. Noin 50% ei tuonnut laatikon alatikkoa, noin 40% toi 1-4 laatikkoa ja noin 10% yli 4 laatikkoa. Eli aika maltillista näytti meno olevan. Se mitä autojen takakontissa tai preorderina meni sitä en tiedä - luultavaa on, että isoimmat satsit menivät suoraan autoon.
Itse en tuonnut kuin muutaman pullon viskiä ja yhden konun - ei ole tarvetta.
Seuraavan kerran ensikuussa - silloin haetaan käyttötavaroita ei alkoholia. - hiiu
Jos olet täysin skarppina ja siistin oloinen siitä voi päätellä etteivät juomat tule omaan käyttöön. Kun taas olet epäsiisti ja haiset pitkään aromatoituneelle kuselle ja lemuat vanhalle viinalle ,niin olet tuomasssa juomat omaan käyttöön.
- 16+2
Mulla oli pakettiauton perä täynnä viinaa (kaveri kuskina)
Piti todistella että on omaan käyttöön ni join puol litraa saarenmaata
yhdellä huikalla tullimiehen edessä. Selitys meni läpi!- !keksit koko jutun!
Hieno tarina, hermanni!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k17710713Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t947545Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t317389Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37376Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa895769Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus525228Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset314976Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk124801Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k52160Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!
Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil371610