Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Satunnaisuus peleissä....

tarkoittaa sitä että vain pelien tarjoaja voittaa, ei pelaaja. Katselkaa pelien voittotilastoja. Kannattaa siis kiertää kaikki nämä merkilliset pelien tarjoajia suosivat satunnaispelit.
988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kaikki pelifirmat kuorii vain kermat päältä. voittomahdollisuudet minimit, jos olemassa lainkaan.

vaadin voittajien esiintymistä omilla kasvoillaan, jotta edes jokin uskottavuus säilyisi.

Äänestä
  • Yhdentekevää, mitä vaadit.

    Äänestä

Veikkauksen E-bingossa, esim. Rubiinissa jossa pelaaja saa 20 lappua ruutuun joista ostaa lappunsa kierrokselle, eivät ole satunnaiset, koska samat laput tulevat tarjolle vaikka kirjautuu ulos ja takaisin niin samat 20 lappua ovat edelleen myytävänä. Nämä ovat täysin ennalta määrätyt laput jokaiselle pelaajalle erikseen. Sama on kaikissa bingo-saleissa. Satunnaiset laput eivät ainakaan ole! Tuskinpa ovat numerotkaan jotka "arvotaan" pelin aikana. Kokeilkaa itse!!! Joo alussa sain pari voittoa eli koukun peliin ja sitten loppui voitot pitkäksi aikaa, sitten pari voittoa yleensä vielä jakoon useamman kanssa. Nyt ei ole pitkään aikaan mitään tullut, joten suljin pelitilini vuodeksi, taas. Satunnaistako, EI OLE !!!

Äänestä
  • Satunnaisuus on ainakin loton kohdalla ollut viimeiset 3 viikkoa ollut melkoisen

    tasaista, tietysti ihmetyttää hiukan, että välillä noinkin monta viikko peräjälkeen

    putkessa löytyy täysosumia, kun taas välillä ei sitten millään.

    Sattumaa tietysti, mutta silti tuntuu, että ikään kuin tosiaankin arvotaan sellainen

    rivi, jolla tulee 1 kpl osumia tai ei ollenkaan yli kuukauteen. Onko arvonta suora

    lähetys, vai nauhoitus?

    Samaan aikaan mainokset puhuvat kuinka monta osumaa on tullut kesän aikana

    ylemmissä voittoluokissa, ihan kuin luotaisiin uskottavuutta, että kyllä.

    Äänestä

Jättipotteja kerättiin jokin aika sitten kun kirjoiteltiin, että ihmiset veikkasivat lottoa silloin huomattavasti enemmän kun oli jättipotti. Välillä meni 4-5 viikoa, että ei ollut yhtään 7 oikein kun niitä potteja kerättiin. Kansa kyllästyi ilmeisesti tähän ja vähensivät veikkaamista niin nyt taas yks kaks yllättäen niitä 7-oikein tuloksia löytyykin peräti useana viikkona peräkkäin mutta vaan 1 kpl kun 6 1 oikein löytyy sitten kylläkin eli käytännössä 7 oikein. On tosi ihmeellistä, että täysosumia "löydetään" vaan 1 kpl eli.................

Äänestä
  • Ymmärrystä on kuin ameeballa :)))))))))))))))))))))))))))

    Äänestä

  • nimenomaan 'löydetään'.....siinäpä arvoitus....ei tarvitse paljoa arvailla miksi esim. 130 kpl 7 oikein ei 'löydy' koskaan....hehe

    Äänestä

  • Toki todennäköisyys joka kerta sama, sillä yhdellä rivillä. Mutta nyt on menty jo

    kolme kierrosta peräkkäin ja osumia tullut joka kerta 1 kpl, väkisinkin tulee

    mieleen, että on se sattuma vaan melko lailla, mainostamista seuraavaa.

    Mainos juuri painotti miten monta täysosumaa ollaankaan saatu nyt kesän aikana.

    Lisäksi tuplauksesta annettiin tieto, että noin kolmannes 30% riveistä on pelattu tuplattuna.

    6+1 luokassa oli 7 kpl, joista 1 kpl onnistui tuplaamaan.

    Lisäksi vielä erikseen mainittiin, että 7 oikein riviin osui tuplausnumero, mutta

    aijai, tuplausta ei oltu valittu :(, viikolla jo sanottiin, että se on vain ajan kysymys

    koska osuu tuplaus, no nyt osui, mutta ei oltu ruksittu, joten sopivasti tuokin

    tieto kääntää veistä haavassa, sopien muistuttamaan.

    Äänestä

  • humbuuugiiiii kirjoitti:

    nimenomaan 'löydetään'.....siinäpä arvoitus....ei tarvitse paljoa arvailla miksi esim. 130 kpl 7 oikein ei 'löydy' koskaan....hehe

    Sellaisen havainnon myös olen tehnyt, että aiemmin kun pudottiin jättipotin jälkeen

    peruspotin 1.3 tasolle, niin siinä kohdassa, jostakin kumman syystä tuli aina tuo

    osuma isoimpaan voittoluokkaan.

    Jotenkin sitä vain ajattelee, että normaalikierroksilla pelattuja rivejä vähemmän

    ja täysosuman todennäköisyys sitä kautta pienempi, kuin jättipottikierroksilla.

    Eli kannattaa tehdä vain se muutama rivi aina.

    Aika vähän (ei yhtään) noita isoja potteja ole ollutkaan alkukevään jälkeen lotossa.

    Muutenkin poteista nipistetty rahaa pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuinka mahdollista kirjoitti:

tarkoittaa sitä että vain pelien tarjoaja voittaa, ei pelaaja. Katselkaa pelien voittotilastoja. Kannattaa siis kiertää kaikki nämä merkilliset pelien tarjoajia suosivat satunnaispelit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu