Cimcorpin liikevaihto kasvoi, mutta tulos matelee

Analyytikko

Cimcorpin bisnekset näyttävät olevan pelkkää läpilaskutusta.

Alihankkijat hymyilevät, erityisesti ne joilla on kytköksiä johtoryhmän jäseniin. Siellä kuoritaan kermat päältä.

10

811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tillintarkastaja
      • Tahvo

        Tuolla systeemillä liikevaihto kasvaa molemmilla firmoilla.


      • CimSolar
        Tahvo kirjoitti:

        Tuolla systeemillä liikevaihto kasvaa molemmilla firmoilla.

        Cimcontracting hyödyntää aurinkopuolen tappiota jotka näkyy 2011 tuloksessa.
        Ja tappiothan on vähennettävissä seuraavien vuosien voitollisista tuloksista.


      • Kyösti
        CimSolar kirjoitti:

        Cimcontracting hyödyntää aurinkopuolen tappiota jotka näkyy 2011 tuloksessa.
        Ja tappiothan on vähennettävissä seuraavien vuosien voitollisista tuloksista.

        Ovelaa. Osa liikevaihdosta kierrätetään Cimcontractin kautta ja verottaja jää nuolemaan näppejään.

        Eräänlaista "rahanpesua" siis.

        Cimsolarhan oli käytännössä konkurssissa, mutta nykylait mahdollistavat tällaisen konkurssipesän hyödyntämisen veronkierrossa.


    • Verotarkastelija

      Köyhä kansakin pääsee osalliseksi paljon mainostetusta yrittäjän riskistä jopa tuplana.

      Muistellaanpa vähän historiaa. Muutama vuosi sitten rakennettiin kovan mediamyllytyksen saattelemana Satakunnasta aurinkomaakuntaa. Cimsolarin puuhamiehet valittelivat puutteellisia rahoituslähteitä. Saksassakin oli kuulemma syntynyt satoja tuhansia uusia työpaikkoja aurinkopaneleilla. Polkaistiin SAMK-vetoinen projekti aurinkomaakunnan tiimoilta, verorahoilla tietysti. Cimsolarille saatiin rahoitus, jonka voimin firma pystyi tekemään muutaman vuoden tappiota. Sitten pantiin lappu luukulle. Aurinkohommat lopetettiin, nimi muutettiin ja nyt tuhkasta noussutta Cimcontractingia hyödynnetään emoyhtiön "verosuunnittelussa", kunnes tappiot on kuitattu.

      Ainoa, joka hävisi on veronmaksaja. Ensin yritystukien ja huuhaaprojektien rahoituksessa ja nyt toiseen kertaan samat tappiot on Cimcontractining verovähennyksinä.

      Aurinkomaakunnasta kukaan ei puhu enää mitään, kun pajatsononntyhjennwtty. Uusia ideoita kehiin ja sama runba lähtee käyntiin taas.

    • Pe Rsu

      Tähän on tultu Kokoomus-Suomessa. Yritykset pyörivät yhteiskunnan tuella ja talouden suunta on kiihtyvästi alaspäin.

    • Eipersu

      Mitä ihmeen soopaa te täällä kirjoittelette. Cimcorppi ei saa mitään tukia yhteiskunnalta, eikä edes tarvitse.

      • Kal ju

        Aivan, kiintoö täynnä. Siksi tarvittiin Cimsolaria, Cimcontractingia jne...


    • Virkakyösti

      Jaa ei saa eikä tarvitse tukia? Kaikki tuet ieivät ole julkisia, mutta ainakin hallin rakennukseen on kuitattu tukea samoin Finvera on tukenut yrityskauppaa, jossa Cimcorpin puuhamiehet ostivat firman Swisslogilta, EU:lta on kuitattu tukea ja ilmeišesti myös Tekesiltä muutamia mainitakseni.

    • Hanke

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe