Nykyään säästetään kaikessa, jotta kaupungin talous pelastuisi, mutta yksi toimiala tuhlaa minkä ehtii. Hämeenkadun ja Sähkökadun kulmauksessa on kallis ikuisuustyömaa. Siihen tehdään kalliimman kanssa korotettu suojatie, jottei pyöräilijöiden tarvitse ajaa kanttikiven yli. Aiemmin vastaavat ongelmat korjattiin asentamalla kivet luiskamuotoon ja hyvin on kelvannut kaikille meille. Kallis työ maksaa 15000 - 20000 euroa, kun kivet kääntämällä olisi päästy alle tonnin. Asiasta oli Aapossa juttu. Tätäkö se rakentaminen on kun sitä tehdään toisten rahoilla? Kuka suojelisi kiusattuja veronmaksajia byrokraateilta?
Veronmaksajien kiusaamista
Kiinteistöosaaja
15344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Toinen samanlainen pykättiin Sandelininkadulle äskettäin.
Mielestäni katukivetyksestä on ihan turhaa tinkiä. Itse ajelen 1500€ polkupyörällä ja kieltämättä vituttaa hiljentää joka kerta vauhtia, jotta pyörään ei tulisi vaurioita.
Ihan hyvä homma on tehdä asianmukaisesti kerralla, kuin soveltaa jotakin omia patentteja jotka kuitenkaan eivät kestäisi Suomen talvea.
Viistoon asennetut luiskakivet ei ole mikään oma patentti, vaan vuosikymmeniä käytössä ollut asennustapa. Normaalit pyörät normaalikuntoisella ajajalla ja vielä normaalissa käytössä pääsevät huomaamatta siitä kulkemaan. Vai tehdäänkö noita 20000 euron remontteja vain muutamaa kalliilla pyörillä ajavia varten? Toisten rahoilla on kiva rakennella kaikenlaista. Ei ihme että kaupungilla on rahat loppu.
Eiköhän loppusaldo mene ylin 50 000 euron
Tuollaiset korotetut suojatiet on liikuntaraijoitteisille pöyrätuolilla kulkeville ok.
Mutta pyöräilijät kyllä joutaisivat muutenkin hidastamaan vauhtiaan suojatietä ajaessaan.
Mutta jos taustalla onkin suojata jalankulkijoita. Korotetun suojatien kohdalla autolla täytyy hidastaa vauhtia ja samalla myös liikenne turvallisuus paranee kun risteyksiin ei ajeta liian lujaa
Siinä risteyksessä on muutoinkin jopa pakko pysähtyä kun kolmion takaa tullaan ja näkyvyys huono. Kun kaupungininsinöörinkin perustelut on pelkät kanttikivet, niin kiusantekoa koko homma. Toista kuukautta on jo työ kestänyt ja ulkopuolisia urakoitsijoita on mukana. Ei todellakaan mikään halpa kohde.
Asialla varmaan sama mies, joka kiusaa autoilijoitakin korokkeilla ja liian kapeilla ajoteillä...
Kaupungilla on jokin koulu- ja työpaikkakiusatuille jokin elin joka autta kiusattuja ja rankaisee julkituomalla kiusaajia. Nämä kaupungin palkkalistoilla olevat veronmaksajia kiusaavat olisivat kyllä ensimmäinen nuhtelun kohde. Eikö kaupungin organisaatiosta tosiaankaan löydy ketään, joka laittaisi kuriin ja järjestykseen tämän tolkuttoman verorahojen tuhlauksen samaan aikaan kun terveydenhuolto tökkii rahapulan vuoksi.
Voisi kaupungin tekninen osasto julkisesti kertoa mitä tämä aikuisten hiekkalaatikkoleikki maksoi..uskoisin et sitä kaivuri kuskia ainkin hävetti pitää konettaan tällä työmaalla koko kesän..onneksi sai vähän liikutella sitä ettei ruostunut jumiin.
Jalankulkijoiden liikkuminen oli huonosti järjestetty.
Pääkatu joka olisi pitänyt olla kunnossa muutamassa päivässä ja laittaa tämä puuha pete ryhmä jonnekin Usmin hiekkatielle ottamaan aurinkoa ja uimaan Usmiin..olisi ollut halvenpi ratkaisu ja virkistävämpi.
Kannataisiko nämä työmaat jo ostaa yksityisiltä eikä kaupungin sosiaalitoimistosta?
Martti Servo ja Napander ; Mikä on kun rahat ei riitä!!
Samaan aikaan kaupungin kadut on useasta kohdin teräväreunaisilla kuopilla, mutta korjaustyöt odottavat tekijää. Kaikki tietysti istuu kahvilassa, niinkuin kesällä tuon Hämeenkadun ikuisuustyömaankin kohdalla nähtiin.
Olisi mukava tietää milloin vr alueen kadut asfaldoitaan,kadut olleet asfalttia vaille varmaan viisi vuotta...siis tienhaarankatu,pajakatu,pyörätiet ym.
Ilmeisesti kaupunki ottanut urakan itselleen,kun siellä ei tapahdu mitään!!
Voisi yksi Rantalainen muuttaa sinne ,tai asuntomessut järkätä,niin tiet tulisi valmiiksi.
Ainakaan kaupungin teknisellä osastolla ei työt lopu,kun niitä ei sitten tehdäkään..
Riksulainen kaipasi tietoa "miljoonatöyssystä" joten nostetaan ketju esille.
Kaupungin budjetti alijäämäinen tämän vuoden osalta. Loppuvuodesta varmaan karsitaan turhia kohteita pois. Tänään asiasta kerrottiin Aamupostissa.
Mitkä ovat turhat kohteet, esimerkkejä pliis. Hyvinkään kaupungin päättäjät tuntien, eiköhän taas oteta vanhuksilta, lapsiperheiltä, yleensäkin terveyden hoidosta, vammaisilta ym . No, minä jo vastasinkin itselleni, mutta jos nimin Miljoonatöyssy keksii lisää vähempiosaisia, niin kerrohan.