Pedon aika alkaa, mikäli näin raamatullista ilmaisua haluamme käyttää. Me kaikki joudumme suhtautumaan uudella tavalla maailmaamme. Ongelmat alkavat lähi-idästä tietenkin. Arabimaat lopulta yhdistyvät "suurta saatanaa" vastaan. Hävitys tulee olemaa suunnaton. Ydinpommeja suurkaupunkeihin, hermokaasua metroihin... Talous lamaantuu, syöpä lisääntyy maapallolla johtuen ydinräjäytyksistä.
Kiinalla on sanansa sanottavana. Se ei aio katsella USA:n maailmanvalloitusta. Se vastaa omalla tuhovoimallaan. Kohta ei ole Washingtonia, ei New Yorkia, muttei myöskään Hong Kongia, Shangaita, Pekingiä, kaikki mitä jää on säteilevää massaa.
Maapallon päälle tulee leviämään suunnaton saastepilvi, josta sataa radiaktiivista mömmöä jokapaikkaan. Tältä ei säästy kukaan. Ihmiskunta selviää vähän aikaa, mutta lapsia ei oikein enää synny, ydinsaasteet vievät hedelmällisyyden niiltäkin, ketkä se jättää henkiin. Maailmanloppu ihmisille, planeetallemme loppujenlopuksi parasta mitä voi käydä. Vaikka mukanamme lähtee suunnaton määrä eläinlajeja, on planeetta pahemmastakin selvinnyt, joskus meni 95% kaikista lajeista, nyt ei sentään niin paljon.
Kiinalla on sanansa sanottavana. Se ei aio katsella USA:n maailmanvalloitusta. Se vastaa omalla tuhovoimallaan. Kohta ei ole Washingtonia, ei New Yorkia, muttei myöskään Hong Kongia, Shangaita, Pekingiä, kaikki mitä jää on säteilevää massaa.
Maapallon päälle tulee leviämään suunnaton saastepilvi, josta sataa radiaktiivista mömmöä jokapaikkaan. Tältä ei säästy kukaan. Ihmiskunta selviää vähän aikaa, mutta lapsia ei oikein enää synny, ydinsaasteet vievät hedelmällisyyden niiltäkin, ketkä se jättää henkiin. Maailmanloppu ihmisille, planeetallemme loppujenlopuksi parasta mitä voi käydä. Vaikka mukanamme lähtee suunnaton määrä eläinlajeja, on planeetta pahemmastakin selvinnyt, joskus meni 95% kaikista lajeista, nyt ei sentään niin paljon.
Vastaukset 22
Vanhimmat
No perskutarallaa, kyllä meinaan jytisee. Mutta onko tämä nyt ihan varmaa, kun näitä maailmanlopun ennustuksia on ollut vissiin muutamia tuhansia aikaisemminkin?
Ne ovat johtuneet lähinnä siitä, että kulloinkin elävä sukupolvi olis kovasti aina halunnut olla juuri se, joka saa todistaa huippumeininkiä. Pettymään ovat joutuneet. Olisimmeko ME nyt sitten todellakin SE?
Kuule, ala valmistautua jo, älä ole niinkuin epäileväinen Tuomas vaan USKOVAINEN! siteerakseni Jeesuksen sanat.
Haluaisin vain muistuttaa, että Raamatun mukaan loppu tulee kuin varas yöllä, eli silloin kuin sitä vähiten odotetaan. Joten jos me täälä sitä loppua kovasti odotellaan niin voi olla, että lykkäystä tulee.
Aamos:
3:7 Sillä ei Herra, Herra, tee mitään ilmoittamatta salaisuuttaan palvelijoillensa profeetoille.
se ilmoitus on annettu, ainakin minun mielestäni.
kiitos tästä rohkaisevasta profeitasta, nyt on parempi olo mulla ja kaikilla !
Jotkut Varastaneet kahvista parhaat maut tukkukaupan ja vähittäiskaupan välillä liottimilla, ja juottavat nyt kansalle potaskaa. Kahvin porot haisevat nyt kauhealta, ennen olivat kuin parfyymiä, keittivätpä jotkut niistä vielä soropitkin.
Raamatussa on kuitenkin selvästi ilmoitettu asioita, jotka eivät juuri tuolla tavalla tapahdu.
Tässä muutamia:
-Israel iskee naapurinsa nurin ja valloittaa
Salomonin aikaiset rajat: Egyptin purosta Eufrat
virtaan. Iran ja Libya ja Turkki jäävät arabimaista jäjelle, kunnes nekin yhdessä Googin eli Venäjän kanssa lähtevät ryöstämään ja valloittamaan israelin, mutta Jumala sotii Israelin valtion puolesta.
1/3 maasta ja puista ja kaikki vihanta ruoho
palavat verellä sekotetuista rakeista ja tulesta.
1/3 merestä muuttuu vereksi
1/3 meren luoduista kuolee ja laivoista hukkuu
paljon ihmisiä kuolee "tsernopiliksi" eli koiruohoksi,taivaasta pudonneen palavan tulisoihdunnäköisen tähden, vaikutuksesta, muuttu-
neesta vedestä. 1/3 virroista ja vesilähteistä siis saastuu
1/3 auringosta, kuusta ja tähdistä lyödään vitsauksella joten 1/3 niistä pimenee ja yö ja päivä ovat 1/3-osaltaan valottomia
- syvyyden kaivosta maan päälle lähtevät, heinäsirkkojen kaltaiset, rautahaarniskaiset, "sotahevoset, joiden siipien kohina on kuin sotavaunujen ryske (helikopterejako?) vaivaavat ihmisiä kuin skorpionit, ihmiset haluavat kuólla, mutta kuolema pakenee heitä
-Eufrat-virran varrella on neljä enkeliä, jotka
ovat valmiit tappamaan 1/3 ihmiskuntaa, sotajoukkoja on 200 miljoonaa ja ihmiistä kuolee 1/3 tulesta, savusta ja tulikivestä (ILM. 8-9
Jäljellejääneet eivät tee parannusta!
Jeesus sanoi: On tuleva suuri ahdistus, jonka kaltaista ei ole ollut aikojen alusta eikä milloinkaan tule ja ellei niitä päiviä olisi lyhennetty, ei mikään liha pelastuisi, mutta valittujen tähden ne päivät lyhennetään!
Ihmiset menetyvät peljätessään mikä maanpiiriä kohtaa, koska taivaitten (uraanien) voimat järkkyvät!
Kun suurtuho on ohi, ovat ihmiset valmiit antamaan kaiken vallan henkilölle ja järjestelmälle, joka tuo rauhan ja silloin Saksa-johtoinen 10-valtioliitto ýhderssä paavi-antikristuksen kanssa alkaa hallita, Kaikille ihmisille annetaan oma osto- ja myyntinumero, joka laitetaan mirkosiruna otsaan tai oikeaan käsivarteen ja ilman sitä ei voi ostaa eikä myydä,
Jeesukseen uskovat eivät ota merkkiä ja heidät joko tapetaan tai Jumala varjelee 3 1/2 vuotta
poissa pedon näkyvistä.
Kaikkien valtakuntien sotajoukot koettavat vielä
tuhota Israelin Harmagedonin taistelussa, mutta
itse Herra taistelee pyhiensä kanssa Israelin
puolesta.
Kaaoksessakin, lopun ajan hirmuisissa ajoissakin
on mukana Jumalan säätämys ja järjestys ja vaikka
ahdistus onkin suuri, Jumala lopettaa sen ja Jeesus Kristus saapuu ja tuo rauhan maan päälle
1000:ksi vuodeksi. Tämä on myös suurten herätysten aikaa, jolloin myös kaikkien kansojen keskuudessa asuvat israelilaiset (mustalaiset) ja
loput juutalaiset (Juudan ja Benjaminin heimojen
jälkeläiset) kootaan luvattuun maahan. Salomonin
valtakunta tulee uudelleen siis: Kristuksen, Daavidin Pojan rauhan valtakunta, jossa israelilaiset eli Efraim ja juutalaiset eli Juuda saavat asua yhdessä ja tuntea Jeesuksen, joka täyttää Abrahamin jälkeläisille antaman lupauksen: uskovaisille
kristityille, sekä uudestisyntyneille juutalaisille ja mustalaisille annetaan sde maa, jonka Herra itse lupasi jo Abrahamille, Iisakille ja Jaakobille!
Oletko pelastettujen joukossa!
1000 vuoden kuluttua saatana päästetään vähäksi aikaa vapaaksi, mutta sidotaan lopulta ja viimeisen tuomion jälkeen heitetään tulijärveen!
Samaan paikkaan joutuvat myös miljoonat jumalattomat, jotka eivät tässä ajassa tee parannusta eivätkä ota Jeesusta vastaan Vapahtajanaan!
Siis oletko kadotettujen vai pelastettujen joukossa!
Minua jäi vaivaamaan tämä kohta,
"Saksa-johtoinen 10-valtioliitto yhdessä paavi-antikristuksen kanssa alkaa hallita"
Lukeeko Raamatussa näin vai onko tämä jostain muualta, jos on, mistä?
Ilmestyskirjassa on kaksi petoa. Usein puhutaan Ilmestyrkisjan pedosta, mutta niitä on kaksi.
Olen lukenut hyllymetreittäin eskatologista kisrjallisuutta ja ´lopun ajan tulkintoja on runsaasti ja hyvinkin vanhoja kirjoja löytyy!
Rukoillen olen tutkinut ja tullut siihen lopputulokseen, että:
Meri, jonka aallot pauhaavat on Ilmestyskirjassa sekasorron vallassa olevat kansat ja maa puolestaan tarkoittaa kirkollista
perustusta.
Merestä nouseva peto on valtioliitto, jonka yksi
"pää" oli haavoitettu miekalla. Miekka on Raamatussa sodan vertauskuva ja kaksiteräinen miekka on Jumalan Sanan vertauskuva. Yksi lopun
ajan liittovaltion valtioista on siis sodan seurauksena "haavoitettu" ja se on Saksa, joka jaettiin 2.maailmansodan jälkeen kahtia. Se, että
miekanhaava umpeutui eli parani, tarkoittaa sitä, että Saksa yhdistyi.
Maasta nouseva karitsansarvinen peto, josta käytetään myös nimitystä "väärä profeetta" on paavi. Paaveja on vanhan profetian mukaan tulossa vielä kaksi nykyisen jälkeen ja viimeinen, "Rooman
Pietari" on antikristus. Paavi on antikristus myös
luterilaisten tunnustuskirjojen mukaan.
Paavi kannattaa Saksa-johtoista petoa ja saa ihmiset kumartamaan meripetoa ja ottamaan merkin
oikeaan käteen tai otsaan, mitä kristitty ei hyväksy, vaan kuolee mieluummin, ellei Jumala varjele
poissa pedon näkyviltä 3 1/2 vuotta!
Rukoile, että Jumala vahvistaisi totuuden!
Itse uskon varmasti, että näin se menee!
Sitä minä tässä vaan ihmettelen, että kun kyse on näin merkittävästä asiasta - itseasiassa kaikkien aikojen merkittävimmästä - niin miksi se on pitänyt kertoa alunperin niin tulkinnanvaraisesti.
Teorioita siitä, minkä vertauskuva mikäkin on, voi olla valtavasti. Ja on ollutkin.
Eikö hyvänen aika asiat olisi pitänyt kertoa selkokielellä? Kun ihmiset joutuvat aprikoimaan mitä mikäkin tarkoittaa, on selvää että tapahtuu niinkuin on tapahtunut: itsemurhalahkoja, sekaannusta, maailmanlopun ennustajia, vääriä tulkintoja, suoranaisia huijareita etc, etc...
Jos asia on niinkuin Raimo on tulkinnut, miksei asiaa ilmoitettu alunperinkin yhtä selventävästi kuin Raimo on nyt tehnyt?
On kovin rohkeata tulkita raamattua järjen valossa ja etsiä sieltä lopunajan tapahtumille selitystä ja aikoja sekä paikkoja. Vain Pyhä henki kirkastaa ajallaan asiat ja tapahtumat. Tärkeintä on olla uskomassa, koska se maailmanloppu tulee yksityiselle ihmiselle kun päivät tulee täyteen. Sinällään ihmistä kiinnostaa maailman meno ja raamatun ennustukset mutta ne ei vaan tahdo avautua ja vääriä tulkintoja tehdään. Pitää vaan nöyrästi sulkea kirja kun ymmärrys ei riitä. Tärkeintä on kuitenkin kuolemattoman sielun pelastuminen ja että ihmiset tekisivät armon ajassa parannuksen synneistään, ennenkuin yö saapuu ja tulee kaikelle loppu.
Danielille sanottiin, että hänelle näytetyt näyt
pysyvät "sinetöityinä" lopun aikaan, mutta silloin
ymmärrys lisääntyy ja profetiat aukenevat. Siis
Jumala on salannut tiettyjä asioita pitkään. Yksi
sellainen asia on myös esimerkiksi se, että mustalaiset ovat israelilaisten jälkeläisä. En uskonut aluksi kun tämä "olli olematon" kirjoitteli asiasta, mutta rukoilin Jumalalta varmuutta siitä, menin kaupungin hautausmaalle ja
luin yhdestä romanihaudasta: Te olette menneet ottamaan omaksenne sitä maata, jonka Herra Jumala on teille luvannut. Monta muutakin asiaa kirkastui
yhden kaupunkimatkan aikana ja nyt uskon täysin varmasti romanien, domanien ja lomanien olevan niiden israelilaisten jälkeläisiä, jotka asyyrialaiset 720-luvulla eKr veivät Halahiin, Haburiin ja Median kaupunkeihin. Pohjoisen Israelin 10 heimosta käytetään profetioissa nimeä Efraim ja heistä on ennustettu, että he ovat hajotetut kai´kkien kansojen sekaan ja ovat levottomia kulkijoita, kuumia kuin uuni ja vastapaistettu leipä, jota ei ole käännetty, Myös
Mooses sanoi kirouksen Jumalasta luopuville; kirottuja sodassa, kirottuja rauhassa, kirotut leipäkaukalot ja jauhovakat, annetaan metsän pedoille ja hiekkaa sataa päälle. Mustalaiset ovat kokeneet vainot kovemmin kuin Juudan valtakunnan jälkeläiset eli juutalaiset, jotka myös siirettiin pakolla Baabeliin, mutta palasivat takaisin 70 vuoden kuluttua, tosin v.70 Jerusalemin hävityksen jälkeen alkoi taas hajotus, mutta ovatr kuitenkin jo suuri osa palanneet kotimaahansa. Mustalaisten aika tulee vasta myöhemmin 1000-vuotiseen valtakuntaa. Efraimin eli historiallisen ja profeetallisen Israelin ja Juudan jälkeläiset kootaan omaan maahansa ja he saavat Daavidin Vesan kuninkaakseen! Jeesuksen Messiaan! Amen!
olekaan selitettävissä. Ei Ilmestyskirjaakaan ole
kirjoitettu siksi, että sulkisimme sen. Ei, vaan
luettavaksi se on kirjoitettu. Rukoile Jumalan Hengen johdatusta ja että Herra avaisi sanan, kyllä hän sen tekee! Nyt on viimeinen aika ja
vielä enemmän kuin parannuksen tekeminen ja syntien anteeksisaaminen on tärkeätä hengellinen
kasvu, koska et voi kestää lopun ajan vainoja, ellet kasva Jeesuksen rakkauteen juurtuneena.
Luovut heti uskostasi kun sinua kidutetaan tai muuten ahdistetaan, ellet kasva rakkaudessa ja
Jumalan armon tuntemisessa. Pyhitystä ilman ei voi kestää! Jeesus näytti esimerkin miten hän kesti hirmuiset haavat, iskut ja ristiinnaulitsemisen. Hän kesti, koska Hän rakasti! Jeesus antakoon voimansa, kärsivän rakkautensa salaisuuden, että voimme voittaa pedon tulevan ajan ja suurimmat vainot, jotka ovat jo oven takana ja kohta kynnyksellä!
Käsittääkseni mustalaisten suku on lähtöisin Induksen alueelta. Kun arjalaiset (siis alkuperäiset, eivät nämä Hitlerin lanseeraamat) valloittivat Intian alueen, he loivat siellä asuville kastinmerkkijärjestelmän: hyvät kastit kuuluivat alistuville, mitä enemmän miehittäjävaltaa vastustettiin, sen alempaan kastiin jouduttiin.
Yksi osa oli liian ylpeää alistuakseen sen enempää arjalaisten valtaan kuin mihinkään kastiinkaan. Lähtivät vaeltamaan. Tumman pintansa vuoksi heitä alettiin länsimaissa kutsua mustalaisiksi.
Vastauksesi vaikuttaa ihan mahdolliselta. Onneksi tärkeintä on kuitenkin uskoa Jeesukseen Jumalan poikaan ja mielestäni on todella mukava ajatella, että Jumala on se joka lopulta voittaa. (Huom. tätä ei pidä ymmärtää niin, että kumoaisin/mitätöisin lopun ajan ennustukset)
Olisi mukava kuulla, mitä ajattelet ilmestyskirjassa ilmenevistä kahdesta todistajista? Välillä tulee mieleen, että kaupunki, jossa he ovat, olisi Brysseli, mutta muitakin mahdollisuuksia tietenkin on.
sovi perinnäissääntöjensä, hygieniansa, synnyttämisen, siihen liittyvien saastaisuus-puhtaus-toimitustensa ym. tavan perusteella millään tavoin intialaisiin, vaan perinne on suoraan Levitucuksesta. Meedian itäsimmät kaupungit, joihin israelilaisia siirrettiin ovat
vain reilun 1000 km:n päässä Indus-virasta ja
panjubista, josta mustalaisten sanotaan olevan kotoisin. Raamatun nimissä on pääte el-joka tarkoittaa Jumalaa (Penuel, Israel jne) Ikivanha
Meedian alueen jumala oli Deva! Mitä siis tarkoittaa mustalaisten jumalan nimi Devel, eli
selvästi yhdistelmä uutta ja vanhaa. Muatalaisten
suosimat tarot-ennustuskortit ovat alunperin hebrealaisten keksintö, romanikielen leipä sana
kuulostaa VT:n manna-sanalta ym.yhteyksiä löytyy!
On selitetty heidän olevan Mooses ja Elia, jotka
olivat jo ilmestysvuorikokemuksessa Jeesuksen, pietarin ja Johanneksen kanssa ja koska Elia jo aikoinaan sai rukouksillaan aikaan kuivuuden ja Moosen muutti veden vereksi!
Kaupunki on kuitenkin Ilmestyskirjan 11:8 mukaan Jerusalem, eli paikka, jossa Jeesus ristiinnaulittiin! Hengellisesti Sodoma siinä mielessä, että Loot pakeni Sodomasta ennen sen hävitystä ja niin myös uskovaiset pakenivat Jerusalemista ennenkuin Tituksen joukot v. 70 jKr
tuhosivat Jeruselemin. Egypti voi Jerusalem olla hengellisesti siksi, ettei sen asukkaille kelvannut vapaus ja Vapahtaja,vaan jäivät synnin
ja lain orjiksi, mitä edelleen jerusalemissa eletään!
hei ajatelkaa nyt ensin tätä tosiseikkaa ennen kuin retkahdatte tähän paskaan.
Jos maapallolla räjäytettäisiin 200 kpl Hiroshiman atomipommia kuukauden aikana, kaikki elollinen torakoita ja rottia lukuun ottamatta kuolisi radioaktiiviseen säteilyyn alle puolessa vuodessa.
Nykypäivän atomiaseet ovat moninkerroin voimakkaampia kuin hiroshiman pommi, siksi yksikään ydinasevaltio ei halua käyttää ydinaseitaan missään nimessä, täysimittainen ydinsota hävittäisi elämän maapallolta kokonaan moneksi tuhanneksi vuodeksi.
Jos siis em. "ennustus" toteutuisi, se olisi maailmanloppu, kertakaikkisesti.
ihmisistä kuolee tulesta, savusta ja tulikivestä.
Raamatussa on jo kauan sitten ennustettu kuinka
ihmiset menevät maakuoppiin ja kellareihin kauhua ja kirkkautta pakoon.
Rajoitetusta ydinsodasta on puhuttu jo n, 30 vuotta sitten ja silloin mainittiin että 1/3 ihmisistä kuolee 3.maailmansodassa. Kiinan johtaja Mao-Tse.Tung sanoi aikoinaan, että kun hänen 200 miljoonainen armeija lähtee länteen, sitä ei pysäytä edes ydinohjukset. Esikuntaeversti Join-Tse-Tung lisäsi, että Kiinan
armeija tullaan mobilisoimaan 10 000:een divisioonaan, joissa jokaisessa on 20 000 miestä eli siis 200 miljoonaa.
Raamatussa on sama luku auringon noususta Eufratille tulevien joukkojen määrästä 10 000 x
20 000
Ei Jumala salli ihmisen aseilla lopettaa maailmaa, vaan päinvastoin: ellei niitä päiviä olisi lyhennetty, ei mikään liha pelastuisi..
Siis Jumala puuttuu asioiden kulkuun ja lopettaa suuren ahdistuksen!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000218&posting=22000000005056384
???