Voiko taloyhtiö viedä asuntoni, ja muita kysymyksiä

tyhmätietämätön

Minua hiukan mietityttää sellainen asia, että kun omistan tuolalisen yksiön ja siinä on aika korkea vastike (170e/kk). Niin mitä tapahtuu jos en pysty maksamaan vastikkeita? Voiko taloyhtiö ottaa minulta asunnon pois vai onko se vain urpaanilegendaa?

Entä voisiko tehdä niin, että jos vastikkeita olisi rästissä vaikka 10 kpl.. eli 1700 euroa, niin nämä sitten asunnon myynnissä vain lisätään asunnon velalliseen hintaan ja asunnon uusi ostaja sitten hoitaa ne?

Ja voiko asuntoa myydä jos siinä on näitä rästejä?

6

416

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hsdf

      Kyllä, taloyhtiö voi ottaa asunnon haltuunsa, jos osakkeenomistaja ei hoida velvoitteitaan. Ääritapauksessa taloyhtiö voi myös myydä asunnon ja vähentää omat saatavansa ja kulunsa myyntihinnasta.

      Osakkeenomistajan velkaa ei voi siirtää taloyhtiön velaksi (=asunnon velkaosuus). Noin automaationa, ostaja vastaa max 3 kk maksamattomista vastikkeista (tämän vuoksi ostajan tulee aina tarkistaa, että myyjä on vastikkeet maksanut!)

      Mitä jos nyt vain hoitaisit velvoitteesi ja maksaisit ne maksut?

    • On se niin väärin !

      Moi,

      Taloyhtyö voi perustaa ylimääräisen yhtikokouksen jossa päätetään ottaa asuntosi 3.vuodeksi hallintaan mutta sitä ennen isännöitsijä varmaan soittaa ja sen jälkeen tulee lasku Intrum Justicialta .
      Taloyhtiö voi vuokrata asunnon mutta ei voi myydä asuntoa mutta sinulla on yhtiökokouksen päätöksestä oikeus valittaa käräjäoikeuteen 30.pv kuluessa vääränä ulosotto asiana .
      On tapauksia missä taloyhtiön velkominen on kumottu käräjäoikeudessa eli taloyhtiö ei saanut asuntoa 3.vuodeksi haltuun .
      On se väärin että taloyhtiö voi ottaa asunnon haltuun esim.1700€ rästeistä ja saisi kolmenvuodenajan 500€ ( esim.vuokra ) x 36.kk = 18000€ .
      Pitää yrittää maksaa ne yhtiövastikkeet kuitenkin .

      • 9+6

        "On se väärin että taloyhtiö voi ottaa asunnon haltuun esim.1700€ rästeistä ja saisi kolmenvuodenajan 500€ ( esim.vuokra ) x 36.kk = 18000€ "

        Ei mene noin, ylijäämä tulosta hallintaanottoajalta kuuluu osakkeenomistajalle itselleen:

        "Yhtiöllä on oikeus periä vuokrasta hallintaan ottamisesta aiheutuneet kustannukset, osakehuoneiston korjaamisesta yhtiölle aiheutuneet kustannukset ja maksamatta olevat yhtiövastikkeet sekä ne vastike-erät, jotka erääntyvät osakkeenomistajan maksettaviksi hallinnassaolon aikana. Yli jäävä osa on viivytyksettä tilitettävä osakkeenomistajalle."

        http://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2009/20091599


    • Väärä palsta

      Tämä kysymys kuuluisi laki-palstalle. Asunnot taloyhtiöissä eivät edes ole kiinteistöjä.

    • Yrkkä00

      Oleppas huolellinen... aika paljon vääriä vastauksia. Ihan ensimmäisenä kannattaa lukea yhtiöjärjestys! Kyllä haltuunotto mahdollista on ja jopa suotavaa jos kysymyksessä on osake.

      • Tekninen_Tissi83

        Nimenomaan huolellinen kannattaa olla. Viisasta on myös käyttää samaa termistöä kuin lainsäädännössä käytetään. Tässä tapauksessa oikea sanamuoto on hallintaan ottaminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      11
      3170
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      12
      2178
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      118
      1792
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1166
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      150
      1051
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1002
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      36
      823
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      758
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      711
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      685
    Aihe