Voiko taloyhtiö viedä asuntoni, ja muita kysymyksiä

tyhmätietämätön

Minua hiukan mietityttää sellainen asia, että kun omistan tuolalisen yksiön ja siinä on aika korkea vastike (170e/kk). Niin mitä tapahtuu jos en pysty maksamaan vastikkeita? Voiko taloyhtiö ottaa minulta asunnon pois vai onko se vain urpaanilegendaa?

Entä voisiko tehdä niin, että jos vastikkeita olisi rästissä vaikka 10 kpl.. eli 1700 euroa, niin nämä sitten asunnon myynnissä vain lisätään asunnon velalliseen hintaan ja asunnon uusi ostaja sitten hoitaa ne?

Ja voiko asuntoa myydä jos siinä on näitä rästejä?

6

430

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hsdf

      Kyllä, taloyhtiö voi ottaa asunnon haltuunsa, jos osakkeenomistaja ei hoida velvoitteitaan. Ääritapauksessa taloyhtiö voi myös myydä asunnon ja vähentää omat saatavansa ja kulunsa myyntihinnasta.

      Osakkeenomistajan velkaa ei voi siirtää taloyhtiön velaksi (=asunnon velkaosuus). Noin automaationa, ostaja vastaa max 3 kk maksamattomista vastikkeista (tämän vuoksi ostajan tulee aina tarkistaa, että myyjä on vastikkeet maksanut!)

      Mitä jos nyt vain hoitaisit velvoitteesi ja maksaisit ne maksut?

    • On se niin väärin !

      Moi,

      Taloyhtyö voi perustaa ylimääräisen yhtikokouksen jossa päätetään ottaa asuntosi 3.vuodeksi hallintaan mutta sitä ennen isännöitsijä varmaan soittaa ja sen jälkeen tulee lasku Intrum Justicialta .
      Taloyhtiö voi vuokrata asunnon mutta ei voi myydä asuntoa mutta sinulla on yhtiökokouksen päätöksestä oikeus valittaa käräjäoikeuteen 30.pv kuluessa vääränä ulosotto asiana .
      On tapauksia missä taloyhtiön velkominen on kumottu käräjäoikeudessa eli taloyhtiö ei saanut asuntoa 3.vuodeksi haltuun .
      On se väärin että taloyhtiö voi ottaa asunnon haltuun esim.1700€ rästeistä ja saisi kolmenvuodenajan 500€ ( esim.vuokra ) x 36.kk = 18000€ .
      Pitää yrittää maksaa ne yhtiövastikkeet kuitenkin .

      • 9+6

        "On se väärin että taloyhtiö voi ottaa asunnon haltuun esim.1700€ rästeistä ja saisi kolmenvuodenajan 500€ ( esim.vuokra ) x 36.kk = 18000€ "

        Ei mene noin, ylijäämä tulosta hallintaanottoajalta kuuluu osakkeenomistajalle itselleen:

        "Yhtiöllä on oikeus periä vuokrasta hallintaan ottamisesta aiheutuneet kustannukset, osakehuoneiston korjaamisesta yhtiölle aiheutuneet kustannukset ja maksamatta olevat yhtiövastikkeet sekä ne vastike-erät, jotka erääntyvät osakkeenomistajan maksettaviksi hallinnassaolon aikana. Yli jäävä osa on viivytyksettä tilitettävä osakkeenomistajalle."

        http://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2009/20091599


    • Väärä palsta

      Tämä kysymys kuuluisi laki-palstalle. Asunnot taloyhtiöissä eivät edes ole kiinteistöjä.

    • Yrkkä00

      Oleppas huolellinen... aika paljon vääriä vastauksia. Ihan ensimmäisenä kannattaa lukea yhtiöjärjestys! Kyllä haltuunotto mahdollista on ja jopa suotavaa jos kysymyksessä on osake.

      • Tekninen_Tissi83

        Nimenomaan huolellinen kannattaa olla. Viisasta on myös käyttää samaa termistöä kuin lainsäädännössä käytetään. Tässä tapauksessa oikea sanamuoto on hallintaan ottaminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      335
      1349
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      77
      936
    3. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      823
    4. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      68
      779
    5. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      693
    6. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      44
      689
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      682
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      49
      648
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      606
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      552
    11. 45
      547
    12. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      9
      526
    13. 32
      521
    14. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      515
    15. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      25
      515
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      32
      492
    17. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      485
    18. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      79
      457
    19. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      447
    20. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      44
      425
    Aihe