1. Työssä käynti
2. Aikuismainen ote elämiseen ja itsekontrolli
3. Säästäminen - puskurivaraston luominen (liittyy kohtaan 2)
4. Irtautuminen "kyllä yhteiskunnan velvollisuus on minut elättää" -ajattelusta
5. Vastaan ottaminen omasta itsestä
Jatkakaa listaa!
Parhaat tavat välttää köyhyys
19
340
Vastaukset 19
6. Älä sairastu koskaan ja joudu eläkkeelle.
- 7+11
7. Hanki rikas puoliso.
- Valintakysymys
7+11 kirjoitti:
7. Hanki rikas puoliso.
Näin tein, eikä ole valittamista:)
- Näin se vain on
Olisit säästänyt pahan päivän varalle etkä hassannut kaikkia rahojasi. Se on oma valintasi, turha ruikuttaa.
- normi köyhis
Näkemyksesi on nähtävästi se että kaikki työttömät ovat työttömiä omasta halustaan. Eli olet mielestäni aika urpo.
- ei vetelä mies
Oikeastaan tuo sairastuminen on se jolle ei mitään voi ellei ole sitten jo valmiiksi esim jalaton ja ei siksi pysty duunia tehä. Masennus on näitä nykyajan muotisairauksia joka usein johtuu taas tupakan ja viinan sekakäytöstä...liikunnan puutteesta...ja vetelän ihmisen ruokavaliosta....siinä ne tärkeimmät varmaan ditten olikin juu.
- figigigigfu
Niin, no ehkä tarpeeksi terveellinen ruokavalio ja liikunta auttaa jaksamaan duunissa ainakin mua.
- tuottavuus nousuun
Ranskiksia ja makkaraa syömällä...telkkaria katsomalla..kaljaa juomalla...tupakkaa polttamalla voi olla varma että ei työpaikkaa tule...ja vaikka tulisi et siellä jaksaisi tuollaisella moskalla. Ekaks elämä kuntoo eli terveelliset elämäntavat ja huomaakin olevansa älykkäämpi ja toimeliaampi...toisin sanoen tuottosampi itselleen ja yritykselle.
Tervehdys,niin siinähän se oli itsekuri,tarkoittaen sitä että karsii kaikki tarpeetomat kulut pois,mutta ymmärrän toki että ihminen on vain ihminen.(vajavainen)
Hyvää päivänjatkoa
M- täsä se on
Köyhyyteen joutuminen alkaa jo lapsena. Ensimmäinen asia, jolle itse voi jotain, on koulun käyminen kunnolla. Sitä voi vielä hieman korjata myöhemminkin.
Ja sitten ammatinvalinta on hyvin tärkeä. Ensinnäkin on valittava edes joku ammatti. Kaikilla ammateilla tulee toimeen. Ja kaikkia tarvitaan. Mutta akateemiset ammatit yleensä takaavat parhaan toimeentulon.
Toinen tärkeä asia on ystävien valinta. Siis ihan pienestä pitäen. Joka leikkii köyhien kanssa ja oppii jo nuorena litkimään vain kaljaa ja elämään toimeentulltuella, on tuomittu köyhyyteen.- iki kåyhät
ml77 kirjoitti:
Kaikki asiat ei aina mene kohdalleen.
Kåyhii ollaa ko ei ehitty lukee ko laps ilmotti tulostaa oltii 17 v..
- keksk
iki kåyhät kirjoitti:
Kåyhii ollaa ko ei ehitty lukee ko laps ilmotti tulostaa oltii 17 v..
Kyllä tosi moni saa lapsia ja lukee silti. Lapsille on nykyään päivähoitokin saatavissa, jos ei lukeminen muuten onnistu.
- juupast
ml77 kirjoitti:
Kaikki asiat ei aina mene kohdalleen.
"Kaikki asiat ei aina mene kohdalleen."
Kaikkia asioita voi korjata. Tai melkein kaikkia.
- kokemusta on
10. Älä mene töihin olet köyhä loppuelämäsi. Työ ei kannata, olet joka päivä nälissäsi.
- hippuhöpö
11. ENNAKOI. Jos suunnittelet opiskelua, lapsen hankkimista, eläkkeelle jäämistä, uuden ammatin opiskelua tai isomman asian ostamista, niin älä tee hätiköityjä päätöksiä ja ennen päätöksen tekoa tee myös laskelmia, että miten pärjäät taloudellisesti. Itse aikoinaan siirsin lapsenhankintaa puolisoni kanssa vuodella, jotta ehdimme säästää paremmin rahaa.
Ennakointi liittyy myös siihen, että ei pidä elää ns. kädestä suuhun, vaan aina pitäisi saada säästöön edes vähän rahaa.
Sairastumisessakin on niin, että jos tupakoi paljon, alkoholinkäyttö on holtitonta ja suvussa on syöpäriskiä, niin sellaisiin asioihin voi kiinnittää huomiota, jotta sairastumisriski olisi pieni. Samoin esim. aikuistyypin diabetes johtuu yleensä ylipainosta, rasvaisesta ja suolaisesta ruoasta sekä liikunnan vähyydestä. Myös hampaiden hyvä hoito vähentää tarvetta suuriin ja kalliisiin hammasremontteihin. Myönnän itse, että vaikka pyrin elämään terveellisesti, niin yllättävä yksinhuoltajuus on vienyt taloudellisen varmuuden pohjan, joten esim. sairastuminen syöpään olisi minulle iso katastrofi nimenomaan rahasyistä. Iän myötä tietenkin pitäisi pystyä säästämään rahaa pahan päivän varalle, jollainen esim. vakava sairaus on. - Cold187 Um
12. Jos olet Ulosotossa tee vain pimeitä töitä tai sit "kuutamokeikkaa". Tuet pamahtaa tilille joka kk ja tienaat pimeesti (ja rikollisesti) hyvät taskurahat!! :D
- 5454yujhgj89o8kjmk
1. Työssä käynti
2. Aikuismainen ote elämiseen ja itsekontrolli
3. Säästäminen - puskurivaraston luominen (liittyy kohtaan 2)
4. Irtautuminen "kyllä yhteiskunnan velvollisuus on minut elättää" -ajattelusta
5. Vastaan ottaminen omasta itsestä
-----------
1. Pääsin töihin.. jää käteen n. 180 euroa VÄHEMMÄN kuin ennen töitä...
2. On ollut aina eli en juo enkä polta ja elän säästäen. Lähes itara. Pakko!
3. Kts. kohta 2
4. Olen maksanut "hyvällä ajalla ennen muinoin" paljolti veroja joten yhteiskunnan on elätettävä minut kunnes takaa töitä tavalla tai toisella kun on kerta valtakunnan tämmöiseen tilanteeseen ajanut... ja kreikkaan ja muuhun humpuukiin löytyy rahaa, joten katson olevani täysin oikeutettu nauttimaan kaikesta yhteiskunnan avusta. Teen toki töitä mielelläni jos sellaista jostain saa ja se olisi edes lähelläkään järkevää palkkatasoa.
5. En käsitä miten itseään voi "vastaanottaa"? Vastuuta olen aina kantanut itse ja tulen kantamaan jos/kunnes äly poistuu sitten joskus vanhenmiten.
Lopputulema: Töitä tehden kitupalkalla (lue: palkkatuella ) ei työnteko vaan kannata! Yhteiskunta pysyy köyhänä jos ei palkkataso vastaa elämisenkustannuksia joka taas ei ole minun vika! Nyt töitä tehden on todella tarkkaan katsottava mitä pystyy ostamaan että elää seuraavat 6 kuukautta jolloin pääsee liitonrahalle ja saa taas edes jonkinmoiset elämisen puitteet... Nyt niitä ei valitettavasti ole. Töissäolo vie sen kaiken!!!!- ---------
Työpaikkakiusaajien rökittäminen. Sehän on yksi merkittävin köyhyyden syy ?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851401
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä361111Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk20883Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154725Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13710- 46669
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja195659Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33570
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39558